انجمن در یک نگاه


درخت عشق و شايد ستاره اي غريب

هر چند كه نجوم آماتوري كشور طي چند سال اخير بالنسبه با پيشرفت خوبي روبرو گرديده، اما در گذشته اي نه چندان دور يعني اواسط دهه 70 خورشيدي، مراكزي كه به صورت قانونمند و مستمر به ارائه اينگونه خدمات آن هم در سطحي گسترده بپردازند، كمتر وجود داشته ‌اند.

اين مهم عده‌ای از عاشقان آسمان را بر آن داشت كه با تكيه بر تجربيات گذشته و با حركتي توانمند، گام‌هايي را بردارند و بدين صورت "انجمن نجوم آماتوري ايران" پس از طي مراحل قانوني از "ميانه دهه 70 خورشيدي"، پيگير كسب مجوزهاي لازم گرديد و هر چند از سالهاي اواخر دهه 70 فعاليت غير رسمي خود را آغاز كرد، اما به صورت رسمي اين اولين مركز آماتوري كشور مزين بنام پر افتخار ايران در "اول اَمرداد 1380" تشكيل شد و طي نزديك به هجده سال تلاش گرديد تا به برنامه‌هاي از پيش تعيين شده جامه عمل بپوشاند و با وجود كمبود چنين فعاليتهايي، همچون ستاره اي غريب خبر از يك شب پر ستاره در آسمان نجوم آماتوري ايران داد و امروز شاهد تحقق اين وعده با وجود تشكيل دهها گروه رسمي و غير رسمي كوچك و بزرگ در اقصي نقاط كشور هستيم.

حق طبيعي جامعه آماتوري كشور است كه بتواند تحت پوشش و همكاري مراكزي از اين قبيل قرار گرفته تا همچون ديگر كشورها فعاليت‌هاي مناسبي را ارائه نمايند و با تاكيد بر اين نكته كه  نه تنها تشكيل اين مركز كشوري خداي ناكرده به معني حذف و يا ناديده گرفتن فعاليت ديگر دوستان  پر تلاش ما در اين زمينه نيست بلكه اميدواريم كه انشااله در كنار همه كساني كه نگاه آسماني دارند بتوان با اصل احترام متقابل با اين گامها به عظمت گذشته‌اي كه نياكان ما برايمان به ميراث گذاشته‌اند دست يابيم. قطعاً گام‌هاي ديگر مراكز چراغي فراروي اين حركت عظيم مي‌باشد.

لازم به ذکر است با وجود فعاليت‌هاي گسترده و مستمر، انجمن نجوم آماتوري ايران به عنوان اولين و تنها انجمن نجوم آماتوري رسمي غير وابسته كشور مي باشد كه با نام ايران متمايز گرديده است، لذا براي جلوگيري از هرگونه سوء استفاده در نسبت دادن فعاليت‌هاي اين مرکز و يا  ساير مجموعه‌ها به يكديگر، اعلام مي‌دارد اين مجموعه هيچ شعبه و نمايندگي در تهران، ساير استان‌ها و شهرستان‌ها نداشته و با حفظ استقلال، به دور از هر گونه وابستگي و با احترام متقابل به استقلال ساير مراکز نجومي، هيچگونه وابستگي به برخي شاخه‌هاي وابسته، ساير انجمن‌ها و گروه‌هاي نجومي ندارد.

ضمناً مديريت و کميته راهبردي انجمن نجوم آماتوري ايران پذيراي مسؤوليت کليه امور اجرايي خود بوده و مسؤول عملکرد احتمالي غير مسؤولانه ساير افراد و مراکز نمي‌باشد.

'''انجمن نجوم آماتوري ايران''' با انعقاد تفاهم نامه‌‌اي با '''انجمن نجوم ايران''' براي انجام فعاليت‌هاي مرتبط با گذر سياره ناهيد از مقابل مهر تابان در سال 1391، ضمن انجام پروژه‌هاي ترويجي و علمي  و همكاري با ساير مراكز علمي و رسمي كشور در اين زمينه، بيانگر توجه اساتيد اين رشته به جامعه آماتوري كشور بويژه اين مجموعه شاخص بوده و پاسخ رسمي به برخي شبهه افكني ها و تلاش براي ايجاد اختلاف در اين جامعه به نسبت نوپا بوده است. مي توان گفت كه اين ارتباط، پاسخي مشخص به تلاش‌هاي صادقانه و مستمرعلمي ترويجي ساليان گذشته اين مركز كشوري نيز بوده  كه بارها مورد تقدير هم قرار گرفته است.

استمرار و حركتي شايد آهسته اما پيوسته براي آماتورهاي فعال  ومراكز شاخص كشور، از ويژگيهاي اين مركز رسمي كشوري، بدور از هياهوهاي ژورناليستي مي باشد.


'''رويكرد اين مركز در فعاليتها :'''

* برنامه‌هاي ترويجي:
برنامه‌های ترویجی نقطه آغازيني بوده است كه  انجمن نجوم آماتوري ايران به مناسبت رويدادهاي مختلف نجومي و در همكاري صميمانه با دانشگاهها، مراكز علمي آموزشي، سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران ، فرهنگسراهاي پايتخت، سراهاي محله، برج ميلاد تهران و سازمان پارك‌ها برنامه‌هاي شامگاه رصدي را براي آشنايي عموم مردم با دانش آسماني ستاره شناسي به اجرا در آورده است. اجراي اين برنامه‌ها در مهد كودك‌ها الگويي براي ديگر گروه‌ها گرديده است. اين مجموعه فعال حتي از روشندلان كشور غافل نبوده و آنها را با برخي افق‌هاي اخترشناسي نوين آشنا نموده است. دانشگاه‌ها نيز در اجراي برنامه‌هاي ترويجي از همراهي انجمن بی بهره نبوده‌اند. سخنراني و اجراي هزاران برنامه‌ رصدي ويژه رويدادهاي نجومي براي عموم در مكان‌هاي عمومي و به صورت رايگان از خدمات قابل ذكر اين مركز براي پيشرفت نجوم آماتوري در ايران است. از ويژگي اين برنامه‌ها آن است كه با وجود گستردگي پايتخت، برخي برنامه ها در مناطق مختلف تهران بصورت همزمان به اجرا در آمده است.اجراي 330 برنامه علمي ترويجي نجوم آن هم تنها در بازه زماني كوتاه نيمه ماه مبارك رمضان سال 1391 خورشيدي به گستره مناطق22 گانه پايتخت
يكي از شاخص ترين اين حركتها با استفاده از كادر كارشناسي مجرب بوده و برنامه هاي متنوع علمي از پخش كليپهاي نجومي گرفته تا ساخت ساعتهاي آفتابي، رصد اجرام آسماني، پاسخ به پرسشهاي نجومي، توزيع بروشورهاي حاوي مقالات متنوع علمي و... بوده است. واكنون با تكيه بر تجارب گسترده اماده همكاري با كليه مجموعه هاي علمي فرهنگي كشور هستيم.

* آموزش:
گام بعدي دوره‌هاي متنوع نجوم آماتوري براي آگاهي از اطلاعات پايه و دستيابي به آخرين دستاوردهاي جهاني در اين رشته، ضروري و در تربيت آماتورهاي پيشرفته كشور قطعا موثر خواهد بود. كلاس‌هاي حضوري داخلي و در همكاري با دبيرستان‌ها و مراكزآموزشي، فرهنگسراها و بالاخص دانشگاه‌هاي كشور؛ در زمينه برگزاري كلاس‌هاي آموزشي، رصد شبانه، رصد شامگاهي، نمايشگاه نجوم و...در فهرست عملكرد اين مركز با فعاليت مستمراست. برگزاري دههاكلاس نجوم مقدماتي، عكاسي نجومي، نجوم رصدي، نجوم محاسباتي و دوره هاي موفق المپياد ملي نجوم در كارنامه درخشان اين مركز با هزاران فارغ التحصيل مي‌باشد. با پيوستن افراد و مراكز علاقمند، ارايه اين تجارب و دانسته ها آنهم در قالب يك مركز رسمي كشور امكان پذير مي باشد.

تدوين بيش از 40 دوره آموزشي ستاره شناسي در گام اول  و انتخاب مدرسان برتر در گامهاي بعدي كه به درخواست سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران انجام شد، گامي بلند براي نهادينه كردن اين دانش با متد صحيح بوده است كه ميتواند الگويي براي بهره برداري از سوي ساير گروهها در تهران وشهرهاي كشور باشد.

* گشتهاي رصدي و شبهاي نجومي:
گامي كاربردي است كه  به دور از نور و آلودگي هواي شهرها و در كنار بناها و آثار تاريخي كشور از جمله كارهاي اجرايي و جذاب اين مجموعه مي‌باشد كه همواره با استقبال خوبي از سوي عامه مردم به ويژه جوانان و نوجوانان رصدگر آماتور قرار گرفته است. در حقيقت سنگ بناي توريزم علمي در اين برنامه ها گذاشته شد و همه گروههاي سني و تحصيلي با هر ميزان اطلاعات مي‌توانند در اين برنامه‌ها شركت نموده و با گروه‌بندي خاص، از آموز‌شهاي عملي كه از جمله سياستهاي اصلي اين مركز مي‌باشد افراد به فراخور بهره بگيرند و به همگان توصيه مي كنيم شبهاي نجومي علمي كاربردي اين مركز را از دست ندهند.

گشت رصدی روستای تاريخی ابیانه - 24-05-1392

* برگزاري نمايشگاه‌ها:
ديگر فعاليت ميان مدتي است كه با اجراي نمايشگاه‌هاي عكس، نقاشي، پوستر، فيلم،كتب  و تجهيزات و توانمندي هاي نجومي به صورت مستقل از سوي انجمن نجوم آماتوري ايران و يا با همكاري ديگر مراكز علمي فرهنگي كشور تا كنون به اجرا در آمده است. همايش‌هاي تخصصي منطقه‌اي و سراسري از جمله تلاش‌هاي شاخص اين مجموعه فعال كشوري مي باشد. حضور در نمايشگاه بين المللي كتاب تهران، نمايشگاههاي 2012Petex2006 , Eptex از جمله اين حضورهاي موفق مي باشد.

برگزاري همايش‌هاي علمی:
با بزرگداشت چهره‌هاي تاريخ ستاره شناسي اين مرز و بوم( توجه ويژه به انديشمندان تاريخ علم اين سرزمين)، انتخاب  و معرفي آماتور و گروه نمونه نجوم كشور در هر سال  و همچنين گام شايسته  نكوداشت چهره‌هاي اثر گذار در جامعه نجومي امروز كشور از جمله دستاوردها و بنيان‌های منحصر به فرد انجمن نجوم آماتوري ايران مي‌باشد. كليه گروهها ومراكز با تجربيات گرانبهاي انجمن نجوم آماتوري ايران در همايشهاي مشترك مي توانند همراه شوند.

 همایش بزرگداشت بیرونی (13 شهریور 1392)

* تامين هزاران خبر موثق و جديد:
براي عموم مردم، ترجمه و تأليف كتب مرتبط با اين علم، ارائه مقاله و اخبار درمناسبت‌هاي مختلف جهت اطلاع رساني به جامعه آماتوري كشور در روزنامه‌هاي معتبر و مجلات علمي كشور، همكاري گسترده و حضور فعال در برنامه‌هايي كه از سوي شبكه هاي مختلف صدا و سيما تهيه مي گردد و همكاري با خبرگزاريهاي رسمي كشور از جمله خبر رساني بموقع و صحيح در اين زمينه مي باشد كه تاكنون از سوي انجمن نجوم آماتوري ايران بصورت خاص و با كمترين چشمداشت بدان پرداخته شده است. نمي توان از نظر دور داشت كه فرهنگ سازي و نهايتا روي آوري امروز جامعه مديون چنين تلاشهايي مي باشد.

وب‌سایت:
از ديگر تلاش‌هاي اين مركز راه اندازي وبگاه اينترنتي با بخش‌هاي متنوع و با نگاه ويژه به رؤيت هلال ماه‌هاي جوان، اولين بخش نجوم براي كودكان به زبان فارسي در كشور همراه با اخبار و مقالات علمي مختلف از ديرباز مي باشد. اين مجموعه چاپ بروشور اطلاعات و قايع نجومي به مناسبت‌هاي مختلف را نيز در كارنامه خود دارد. فعال نمودن گروه ويژه رؤيت هلال، گروه پژوهش و گروه‌ وب و ديگر گروهها، با نگرش توليد علم داخلي از جمله قدم‌هاي مثبت انجمن نجوم آماتوري ايران طي ساليان اخير است. اين مركز علاقه زيادي به كنار هم بودن گروه‌هاي كشور دارد تا تأمين كننده هدف والاي اشاعه دانش اخترشناسي باشند. هدف ويژه اين مركز  ساماندهي گروه‌ها و فعالان نجوم آماتوري كشور براي نيل به اهداف آسماني مي باشد.

* انجمن نجوم آماتوري ايران با نگاه در آمد هزينه اي براي حفظ استقلال مالي به عرضه محصولات متنوع نجومي همچون تلسكوپ، دوربين دو چشمي و لوازم جانبي آن‌ها، تهيه و تدوين نرم‌افزارهاي نجومي پرداخته است. از جمله مي توان به اولين نرم افزار نجوم محاسباتي به زبان فارسي اشاره كرد كه از سوي تيم نرم افزاري انجمن نجوم آماتوري ايران با نام افلاك نما فارسي سازي شده و نرم افزار بومي شده استلاريوم با قابليت كنترل تلسكوپ و استفاده از مناظر طبيعي كشور در اين تيم بر روي آن كار شده است. كه تاكنون تجهيز آماتورها و مراكز فرهنگي و دانشگاهي زيادي در اين راستا صورت پذيرفته است. در حقيقت راه اندازي بخش تجهيزات نجومي گامي براي نگاه تخصصي به اين ابزارها و در نظر گرفتن صرفه وصلاح اقتصادي جامعه، از سوي انجمن نجوم آماتوري ايران است. ويژگي تجهيزات نجومي اين مركز؛ قيمت مناسب، قدرت كافي ، گارانتي و خدمات گسترده ارسال و نصب مي‌باشد. براي خريد تلسكوپ وابزارهاي نجومي و راه اندازي مراكز ستاره شناسي حتما ًاز مشاوره تخصصي و متعهدانه كارشناسان انجمن نجوم آماتوري ايران كه رايگان نيز مي‌باشد استفاده نماييد.

*راه‌اندازي موفق مراكز فعال اخترشناسي و نصب و راه اندازي رصدخانه‌هاي مجهز:
راه‌اندازي موفق مراكز فعال اخترشناسي و نصب و راه اندازي رصدخانه‌هاي مجهز به همراه طراحي، تكميل و تجهيز مجموعه‌هايي همچون مركز اختر شناسي ابن صلاح همداني در استان همدان ،رصدخانه توحيد در استان بوشهر، مركز تحقيقات رصدخانه نجوم دانشگاه كاشان، تكميل و راه اندازي مركز اخترشناسي خواجه نصير در اردوگاه آموزش و پرورش نيشابور در استان خراسان رضوي  و طراحي چند مركز در دست اجرا، گوشه‌اي از اين گام‌هاي بلندمدت و موفق است كه ضمن ايجاد خود كفايي در اجراي بهينه طرح‌ها با توان داخلي، سرمايه علمي و تجربي بزرگي براي اجراي پروژه‌هاي آتي در فعال نمودن رصدخانه‌ها و مراكز اخترشناسي كشور مي‌باشد. كليه مراكز، سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها و ارگان‌هاي دولتي و خصوصي و بخش‌هاي آموزشي دانشگاه‌ها مي‌توانند جهت نيل به اهداف اعلام شده و پشتيباني از انجمن خودشان از طريق خطوط تلفن، نمابر و يا رايانامه درخواستهاي خود را مطرح تا با برنامه ريزي دقيق و حساب شده‌اي كه بر مبناي تجربيات حال و گذشته در اجراي بهينه سرويس‌هاي مورد نظر انجام مي پذيرد براي آنها نيز معمول گردد.

رصدخانه ابن صلاح همدانی در سال 1382 و در روز تغییر قبله مسلمین (20 اسفند ماه) با حضور نماینده محترم وقت همدان و تنی چند از اساتید بنام نجوم (میهمان انجمن نجوم آماتوری ایران)، مسؤولین محترم منطقه ای و شیفتگان آسمان در شهر همدان افتتاح گردید. این مرکز اختصاصی نجومی با حدود 700 متر مربع زیر بنا بر فراز تپه ای در شرق این شهر و با طراحی، ساخت بخش‌های تخصصی و تجهیز آن، اولین تجربه کاری انجمن نجوم اماتوری ایران برای ایجاد مراکز توانمند نجومی با هدف تمرکز زدایی از پایتخت با همکاری شهرداری همدان به اجرا در آمد.

'''چگونه مي توانيد يكي ازا عضاي پر افتخار انجمن نجوم آماتوري ايران باشيد؟'''

علاقمندان از تهران و شهرستان‌هاي سراسر كشور مي‌توانند با صندوق پستي انجمن نجوم آماتوري ايران (1534-13185) مكاتبه و يا از طريق وبگاه اينترنتي(http://IAAS.ir) نسبت به درخواست عضويت در اين مركز رسمي كشور اقدام نمايند. بديهي است كليه مدارك لازم در فرم ثبت نام در وبگاه اين مركز بزودي درج گرديده و با شروع عضويت، علاقمندان از برنامه‌هاي متنوع رصدي، كلاس‌هاي مستمر آموزشي، همايش‌هاي علمي، نرم‌افزارهاي متنوع و تجهيزات نجومي كه برايشان تدارك ديده شده است با تخفيف ويژه برخوردار گرديده و ضمن آنكه كارت عضويت براي هر عضو متناسب با نوع عضويت صادر مي گردد از مزاياي مورد اشاره بهره‌مند خواهد شد. ارسال خبرنامه، گاهنامه و مقالات فصلي از ديگر خدمات آتي به اعضا است و از اين طريق بردانسته‌هاي علاقمندان در زمينه نجوم آماتوري افزوده مي شود.

'''آسمانتان صاف'''
روابط عمومي انجمن نجوم آماتوري ايران

https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون