** همه دعوتید: گروه آموزش کاربردی انجمن برای فراهم شدن امکان مشاهده ابرماه و ماه گرفتگی شامگاه چهارشنبه 11 بهمن در خانه ستاره شناسی تهران واقع در انتهای بلور استاد معین برنامه ویژه ای را برگزار و امکان رصد و عکسبرداری از این پدیده را با تلسکوپ برای عموم علاقمندان فراهم خواهد نمود.**    
 يكشنبه 1 بهمن 1396 | 4 جمادي الاول 1439 | 21 ژانويه 2018

دکتر بهرام خالصه

2636 بازدید

دکتر بهرام خالصه* اطلاعات فردی

دکنر بهرام خالصه در روز هفتم خرداد 1326 به عنوان سومین فرزند در یک خانواده متوسط الحال فرهنگی و نسبتا سنتی در شهر مشهد متولد شد. مادرش به عنوان آموزگار کلاس اول ابتدایی به مدت 35 سال در آموزش و پرورش آن زمان خدمت نمود و پدرش فارغ التحصیل رشته حقوق قضایی از دانشگاه تهران و از جمله بانیان دانشگاه فردوسی فعلی بوده است.

* تحصیلات استاد

در 6 سالگی تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان مسعودی آغاز کرده و 2 سال آخر این دوره را در دبستان خیام و در سال 1338 به پایان رسانیده  و همان سال تحصیلات دوره متوسطه در شاخه ریاضی را در دبیرستان امام رضا(شاهرضای سابق) آغاز نموده اند.

در سال 1344 پس  از فارغ التحصیل شدن از دبیرستان در امتحان ورودی چند دانشگاه شرکت نمودند که در رشته های مهندسی عمران دانشگاه شبراز و تبریز و نیز حقوق و رشته فیزیک دانشگاه تهران و مشهد قبول شده و در همین سال تحصیلات دانشگاهی خود را دررشته فیزیک دانشکده علوم دانشگاه تهران آغاز کردند و با بهره گیری از دانش اساتید فرزانه ای همچون زنده یادان دکتر هشترودی, دکترجناب ,دکتر آزاد و دکتر حسابی در سال 1348 به اخذ درجه لیسانس نایل آمدند .

استاد خالصه در سال 1348 پس از خاتمه دوره کارشناسی به عنوان کارشناس آموزش و آزمایشگاهی در بخش فیزیک دانشکده علوم دانشگاه مشهد مشغول انجام وظیفه شد و همین زمان شروع به تحصیل در این دانشگاه در مقطع فوق لیسانس فیزیک نمودند.

استاد در سال 1354 پس از طی دوره فوق لیسانس فیزیک در دانشگاه مشهد با استفاده از بورسیه وزارت فزهنگ و آموزش عالی وقت جهت طی دوره های تحصیلی بالا تر به شهر دورهام از کشور انگلستان عزیمت نمود. در دانشگاه دورهام در رشته قیزیک در گرایش نجوم و اختر فیزیک را در مقطع کارشناسی ارشد آغاز کرده و یک سال بعد پس از طی دوره مذکور دوره دکتری تخصصی p.h.d را در گروه تحقیقاتی از دانشگاه M.I.T آمریکا و کار تحقیق در چند رصد خانه انگلستان از جمله گرینویچ و رصدخانه های خارج از انگلستان در سال 1357 موفق به اخذ درجه دکتری تخصصی p.h.d گردیده و در این سال به وطن عزیز ایران مراجعت کردند. استاد فرزانه از سال 1357 تا کنون بطور مستمر در دانشگاه فردوسی مشهد در مرتبه های استادیاری,دانشیاری و استادی به فعالیت آموزشی و پژوهشی مشغول بوده و همین زمان با دانشگاه های کاروپیشه شهید باهنر کرمان,سیستان و بلوچستان و نیز دانشگاه آزاد اسلامی همکاری داشته و دو بار و در هر بار به مدت یک سال جهت فرصت مطالعاتی بعنوان محقق مدعو در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کانادا و آمریکا فعالیت نمودند.

* تالیف و ترجمه و مقالات علمی

تالیف کتاب فرازهایی از تاریخ علم و ترجمه کتاب مفاهیم اختر فیزیک با شرکت یکی از همکاران ایشان بوده است که در سال 1380 ترجمه برگزیده دانشگاه تهران در رشته فیزیک بوده و ضمن ویرایش و بازبینی چند کتاب دیگر، ترجمه کتاب آشنایی با کیهانشناسی و محاسبات تانسوری که مراحل بازبینی و ویرایش خود را طی می نماید .

تا کنون علاوه بر سخنرانی هایی که در داخل و خارج از کشور داشته اند ،چندین مقاله و چکیده مقاله ارائه نموده که منجر به انتشار 24 مقاله و چکیده مقاله علمی در خارج از کشور و 27 مقاله پژوهشی در داخل کشور بوده است.

ازبین مقالات فوق،3 اثر به نامهای توزیع قطبیدگی در سحابی جبار، معرفی ویژگی های یک سیستم ستاره سه تایی در صورت فلکی کماندار(قوس) معرفی ویژگی های یک سیستم ستاره دوتایی در صورت فلکی اژدها بوده است که درمیان سایرآثار بین المللی،جایگاه ویژه ایی داشته وشهرت یافته اند.

* شرکت درسمینار و کنفرانس های داخلی و خارجی.

دراکثر قریب به تمام سمینارها و کنفرانس هایی که اینجانب شرکت داشته است ،همراه با ارائه مقاله وایراد سخنرانی درزمینه های قطبیدگی سنجی،نورسنجی، وطیف سنجی وهمچنین تاریخ علم نجوم بوده است که علاوه برکشورعزیزمان ایران،جهت ایراد سخنرانی و ارائه مقاله به کشورهای ایتالیا،هندوستان،انگلستان،آمریکا،کانادا،کره جنوبی،چین، وتایلند،عزیمت نموده.

* مسئولیت ها وفعالیتها

استاد بهرام خالصه تاکنون علاوه بر تدریس  دروس  فیزیک و اختر فیزیک ، سرپرست  آزمایشگاههای  فیزیک  دانشگاه فردوسی و مدیر پروژه علوم پایه دانشگاه کاروپیشه بوده اند وضمن عضویت  درکمیته های مختلف دانشگاه،عضویت کمیته های علمی واجرایی چند کنفرانس و سمینار فیزیک و اختر فیزیک را داشنه و عضو اتحادیه بین المللی نجومIAU و نیز از اعضای هیئت ریئسه انجمن نجوم ایران وعضو هیئات امنا و موسسین مجتمع علمی و فرهنگی افلاک نمای خیام نیشابوری بوده و هستند .علاوه بر شرکت در فعالیت های منجمین آماتور ،پیوسته از مشوقین این گروه از منجمین به ویژه جوانان عزیز بوده اند.که این مهم یکی از ویژگیهای بارز استاد خالصه و معیاری برای انجمن نجوم آماتوری ایران در برگزاری مراسم نکوداشت نام این دانشمند مردمی است.

استاد ضمن فعالیت در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری و اتمام چند طرح پژوهشی تحقیقاتی و فارغ التحصیل نمودن چندین دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشدودکتری پس از38 سال فعالیت دانشگاهی قصد دارند بنا به تقاضای شخصی از بهمن ماه سال 1386 به افتخار بازنشستگی نایل آیند.

انجمن نجوم آماتوری ایران با آرزوی سلامتی و بهروزی برای کلیه اساتید کشورمان و بارویکرد معرفی بیشتر این بزرگان به جوانان و نوجوانان علاقمند به دانش که سرمایه های امروز کشور عزیزمان ایران هستند، تلاش می کند تا با برگزاری نشستها و گردهمایی های علمی ،زمینه ساز محقق شدن این ایده باشد و بدون هیچگونه بودجه اختصاصی از سوی دولت و  یا مرکز خاصی به فعالیتهای متنوع و گسترده خود در طی سالهای اخیر و صرفاً با تکیه بر توفیق خداوند منان و همراهی اعضای عاشق و صمیمی خود، استمرار بخشیده است.

انجمن نجوم آماتوری ايران، ضمن برگزاری مراسم نكوداشت برای استاد علم و اخلاق جناب آقای دکتر بهرام خالصه در سال 1386، برای ایشان و خانواده محترمشان آرزوی شادکامی و توفیق بیشتر را دارد.

تصاویر مرتبط
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون