** همه دعوتید: گروه آموزش کاربردی انجمن برای فراهم شدن امکان مشاهده ابرماه و ماه گرفتگی شامگاه چهارشنبه 11 بهمن در خانه ستاره شناسی تهران واقع در انتهای بلور استاد معین برنامه ویژه ای را برگزار و امکان رصد و عکسبرداری از این پدیده را با تلسکوپ برای عموم علاقمندان فراهم خواهد نمود.**    
 شنبه 30 دی 1396 | 3 جمادي الاول 1439 | 20 ژانويه 2018
مسير :
»
»
»
ترويج رويت هلال در 21 امين نمايشگاه کتاب تهران

ترويج رويت هلال در 21 امين نمايشگاه کتاب تهران
پنجشنبه 19 دي 1387 - 14:03 | شاخه : | 1886 بازدید | 0 دیدگاه


 
در ششمين روز حضور فعال انجمن نجوم آماتوري ايران در بيست و يکمين نمايشگاه بين المللي کتاب که مصادف با 17 ارديبهشت 1387 و 29 ربيع الثاني 1429 بود ابن روز دومين روز هفته ي جهاني نجوم به نام رويت هلال و نجوم سپري شد .
با هماهنگي هاي صورت گرفته توسط انجمن برنامه ي رويت هلال شامگاهي جمادي الاول 1429 براي آشنايي عموم مردم با اين مقوله ي علمي تدارک ديده شد.
در دومين روز هفته ي جهاني نجوم و اعلام برنامه ي رويت هلال در ميان مردم، انجمن نجوم آماتوري ايران با دعوت از مهندس سيد محسن قاضي مير سعيد رکورد دار جهاني رويت هلال در محل غرفه و دعوت از مردم براي يک همنيشيني در مورد رويت هلال برگزار گرديد . بعد از همنشيني در غرفه حال وقت آن رسيده بود که خود را با حضور استاد براي رويت هلال شامگاهي آماده کنيم. اين بخش با حضورکارشناسان از جمله مهندس قاضي مير سعيد و مهندس عتيقي مديرانجمن به اجرا در آمد.
مکان رصد در بالاي شبستان مصلي واقع بود. با منتقل کردن ابزار لازم براي رويت هلال و همچنين دعوت کردن مردم براي شرکت در برنامه رويت هلال آمادگي اوليه به عمل رسيد . متاسفانه در ساعات اوليه افق غرب ما ومکان هلال ابري بود. که پس از گذشت دقايقي ابرها کنار رفته و هلال را مهندس مير سعيد درون دو چشمي براي مشاهده عموم قرار دادند وگروه رويت هلال انجمن نيز از درون تلسکوپ هلال اول جمادي الاول 1429 را رصد و در ديد عموم مردم قرار دادند تا بيش از پيش با مقوله رويت آشنا شوند . اين برنامه با استقبال پر شور مردم حاضر در نمايشگاه روبرو گرديد.
از ويژگيهاي اين هلال آن بود که در روز 29 ماه قمري با هلال سن بالا روبرو بوديم که براحتي با چشم غير مسلح قابل مشاهده بود.
خلاصه گزارش رويت هلال جمادي الاول هجري قمري
سه شنبه 17 ارديبهشت 87 برابر با 29 ربيع اثاني 1429 مطابق با 6 مي 2008 ميلادي
رصد گاه: مصلي بزرگ تهران
وضعيت هوا: نيمه ابري همراه با ابرهاي پراکنده در افق غرب همراه با وزش باد.
اولين رويت :19.56 دقيقه(با چشم غير مسلح)
ابزار : دوربين دو چشمي7× 15 و تلسکوپ بازتابي 5/4 اينچ sky view
توضيحات: در ششمين روز حضور انجمن نجوم آماتوري ايران در بيست و يکمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران که مصادف با دومين روزهفته جهاني نجوم بود در روز سه شنبه 17 ارديبهشت برابر با  29 ربيع الثاني 1429 روز رويت هلال نامگذاري گرديد.
 
گفتگويي قبل از رصد 
 
يادداشت استاد ميرسعيد


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون