مسير :
»
»
»
عبور سیارکی 9 برابر کشتی کروز از کنار زمین

عبور سیارکی 9 برابر کشتی کروز از کنار زمین
چهارشنبه 8 خرداد 1392 - 13:34 | شاخه : | نويسنده : محسن شبانی | 5918 بازدید | 0 دیدگاه
عبور سیارکی 9 برابر کشتی کروز از کنار زمین
فاصله سیارک 1998 QE2 از زمین 15 برابر فاصله ماه تا زمین است

روز جمعه 31 می (10 خردادماه) سیارک 1998QE2 از فاصله 5.8 میلیون کیلومتری زمین که 15 برابر فاصله زمین و ماه است، عبور می کند که نزدیک ترین فاصله طی دو قرن آینده خواهد بود.

سیارک 1998QE2 در آگوست 1998 توسط موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT) در برنامه تحقیقات سیارک‌های نزدیک به زمین لینکلن (LINEAR) شناسایی شد؛ پهنای این سیارک 2.7 کیلومتر یا 9 برابر طول کشتی کروز است.

سیارک QE3 جزو سیارک های بالقوه خطرناک برای زمین محسوب نمی شود، از این رو چندان مورد توجه اخترشناسان و دانشمندان قرار ندارد، اما می تواند برای محققان اخترشناسی راداری جالب توجه باشد.

این سیارک یک هدف برجسته تصویربرداری راداری در گلدستون کالیفرنیا و آرسیبو (Arecibo) پرتو ریکو محسوب می شود و محققان انتظار دارند که تصاویری با وضوح بسیار بالا از این سیارک تهیه کنند.

«لانس بنر» محقق ارشد رصدخانه راداری گلدستون در آزمایشگاه پیشرانه جت (JPL) ناسا تأکید می کند: نزدیک شدن یک سیارک به زمین، فرصت علمی مهمی در اختیار محققان قرار می دهد که بررسی جزئیات دقیق شامل اندازه، شکل، چرخش و ویژگی سطح سیارک را فراهم میکند؛ همچنین از اندازه گیری راداری جدید فاصله و سرعت سیارک برای بهبود محاسبات مداری و محاسبه حرکت سیارک در آینده استفاده خواهد شد.

بودجه ناسا برای اجرای برنامه اشیاء نزدیک به زمین (NEOs) در سال 2012 از شش میلیون دلار به 20 میلیون دلار افزایش یافت و این سازمان قصد دارد از منجمان آماتور بیشتری برای مطالعه و درک بهتر ماهیت سیارک ها و دنباله دارهای نزدیک به زمین استفاده کند.

منبع :ایسنا

درباره نويسنده
محسن شبانی
رشته تحصیلی: مهندسی نرم‌افزار کامپیوتر - اولین منجم آماتور نمونه کشور در سال 1385 - مسؤول پروژه بومی سازی و گسترش نرم‌افزارهای نجومی فارسی (افلاک نما و استلاریوم)


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون