*** قابل توجه ثبت نام کنندگان دوره های آموزشی انجمن؛ بزودی کلاسهای ستاره شناسی مقدماتی و اخترشناسی رصدی آغاز خواهد شد. واحد آموزش***    
 جمعه 24 آذر 1396 | 26 ربيع الاول 1439 | 15 دسامبر 2017
مسير :
»
»
»
تصاویر خیره‌کننده از گذر زمین و ماه از برابر خورشید

تصاویر خیره‌کننده از گذر زمین و ماه از برابر خورشید
شنبه 17 فروردين 1392 - 10:01 | شاخه : | 2507 بازدید | 0 دیدگاه
تصاویر خیره‌کننده از گذر زمین و ماه از برابر خورشید

رصدخانه دینامیک خورشیدی(Solar Dynamic Observatory) در تصاویر جدید خود به نمایش زمین و ماه در برابر خورشید از منظر خود پرداخته است.

این رصدخانه در زمان مشاهده گذر زمین و ماه در روز‌های 20 و 21 اسفند 1391 این تصاویر دیدنی را به ثبت رسانده است.

این فضاپیما در ابتدای مارس وارد فصل گرفتگی شش ماهه خود شد که یک دوره سه هفته‌ای است که زمین هر روز برای یک دوره زمانی میان این رصدخانه و خورشید قرار می‌گیرد.

زمین منظره خورشید را از حدود ساعت 22:15 شب تا 23:45 به وقت گرینویچ در روز 20 اسفند مسدود کرد. پس از آن در روز 21 اسفند در حدود ساعت 3:30 تا 4:45 بامداد به وقت گرینویچ، ماه در یک گرفتگی جزئی در برابر خورشید قرار گرفت.

هنگامی که زمین در برابر خورشید قرار می‌گیرد، مرزهای سایه زمین تیره هستند و رصدخانه دینامیک خورشیدی تنها نوری را که از جو زمین عبور کرده، می‌بیند.

خط زمین تقریبا مستقیم است، چرا که زمین از منظر این رصدخانه در مقایسه با خورشید بسیار بزرگ است.گرفتگی حاصل از گذر ماه در عوض بسیار متفاوت است. از آنجایی که ماه جو ندارد، شکل گرد آن براحتی قابل مشاهده بوده و خط سایه آن واضح و تمیز است.

هر فضاپیمایی که از مدار اطراف زمین به خورشید می‌نگرد، چنین گرفتگی‌هایی را مشاهده می‌کند اما مدار رصدخانه دینامیک خورشیدی برای کوچک سازی هر چه بیشتر آنها طراحی شده و هر سال تنها دو بار این فصل سه هفته‌ای گرفتگی را تجربه می‌کند.

فصل بهاری گرفتگی 2013 ، 26 مارس (شش فروردین 1392) به پایان رسید. فصل پائیزی این گرفتگی از دوم سپتامبر (13 شهریور 1392) آغاز خواهد شد.نشانی سایت این رصدخانه:  http://sdo.gsfc.nasa.govاشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون