مسير :
»
»
»
موج جدید ربات‌های کاوشگر در راه ماه!

موج جدید ربات‌های کاوشگر در راه ماه!
جمعه 16 فروردين 1392 - 17:52 | شاخه : | 2129 بازدید | 0 دیدگاه
موج جدید ربات‌های کاوشگر در راه ماه!

روسیه با پشتوانه چند دهه طراحی مدارگرد، کاوشگر و مأموریت‌های جمع‌آوری و بازگشت نمونه از ماه، در حال توسعه برنامه اکتشافی رباتیک در قمر زمین است.

آخرین مأموریت روسیه به ماه در آگوست 1976 و در زمان شوروی سابق انجام شد؛ این مأموریت که Luna24 نام داشت، پایان مجموعه مأموریت های لونا (Luna)‌ شامل فرود کاوشگر بر سطح ماه، جمع آوری و بازگرداندن نمونه به زمین محسوب می‌شد.

برنامه رباتیک شوروی سابق به ماه با موفقیت‌های مختلفی از جمله «نخستین» فرود نرم بر سطح قمر زمین، «نخستین» پرواز و عکسبرداری از منطقه دوردست ماه، «نخستین» مدارگرد ماه، «نخستین» جمع کننده خودکار نمونه و «نخستین» ماه نورد به نام Lunokhod همراه بود.

دانشمندان روسیه با پشتوانه چند دهه موفقیت در این حوزه، دور جدید برنامه اکتشافات در قمر زمین را بزودی آغاز می‌کنند.

دور جدید برنامه اکتشاف در ماه توسط «ایگور میتروفانوف» از موسسه تحقیقات فضایی (IKI) در مسکو اعلام شد که علاوه بر ارسال کاوشگرهای رباتیک، سفرهای سرنشین دار را نیز در نظر گرفته است.

بازه زمانی در نظر گرفته شده برای انجام این مأموریت ها از سال 2015 تا 2020 تعیین شده است که شامل پنج مأموریت مختلف است و با انجام موفقیت آمیز سه مأموریت نخست، دو مأموریت نهایی انجام خواهد شد.

مأموریت Luna25، در سال 2015 انجام خواهد شد و شامل کاوشگر کوچکی است که در قطب جنوب ماه فرود آمده و مواد زیر سطحی تا عمق 50 سانتی متر را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد.

مأموریت Luna26، در سال 2016 شامل ارسال مدارگردی در ارتفاع 100 کیلومتری مدار قطبی است که برای تهیه نقشه از سطح ماه، اندازه گیری اگزوسفر و پلاسما و شناسایی سایت های مناسب برای فرود مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مأموریت Luna27، برای سال 2017 برنامه ریزی شده و شامل ارسال یک کاوشگر بزرگ به قطب جنوب ماه برای بررسی اگزوسفر محلی و همچنین سیستم حفاری برای نمونه برداری برودتی است.

مأموریت Luna28، در سال 2019 و با هدف جمع آوری و بازگرداندن نمونه به زمین انجام می شود که به توسعه فناوری سیستم بازگشت برای ترانزیت بین زمین و ماه کمک می کند.

مأموریت Luna29، برای سال 2020 برنامه ریزی شده و شامل ارسال فضاپیمایی حامل ماه نورد Lunokhod است که قادر به پیمودن مسافت 30 کیلومتری بر سطح ماه و جمع آوری نمونه است.

منبع : ایسنااشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون