** همه دعوتید: گروه آموزش کاربردی انجمن برای فراهم شدن امکان مشاهده ابرماه و ماه گرفتگی شامگاه چهارشنبه 11 بهمن در خانه ستاره شناسی تهران واقع در انتهای بلور استاد معین برنامه ویژه ای را برگزار و امکان رصد و عکسبرداری از این پدیده را با تلسکوپ برای عموم علاقمندان فراهم خواهد نمود.**    
 شنبه 30 دی 1396 | 3 جمادي الاول 1439 | 20 ژانويه 2018
مسير :
»
»
»
اولين و آخرين ديدار با دنباله دار پن استارز

اولين و آخرين ديدار با دنباله دار پن استارز
يكشنبه 20 اسفند 1391 - 02:30 | شاخه : | 1682 بازدید | 0 دیدگاه
اولين و آخرين ديدار با دنباله دار پن استارز
همانگونه که قبلاً از طريق برخي رسانه ها و خبرگزاري رسمي کشورمان وعده نموده بوديم، در آسمان اسفند ماه 91  رصد گران ايراني فرصت  بسيار  خوبي براي  مشاهده  دنباله دار  جذاب  پن استارز Pan-STARRS بدست ?ورده اند که  به عبارتي اولين و آخرين فرصت براي ديدار با دنباله دار خواهد بود. اين جرم جذاب حتي در آسمان شهرها(در صورت پاکي هوا و عاري بودن افق غربي از غبار) به راحتي قابل رصد خواهد بود. خرداد سال 139دنباله داري کشف شد که امروزه به نام علمي C/2011 L4 و يا Pan-STARRS شناخته ميشود.
دنباله دار پن استارز در زمان کشف پايين تر از مدار سياره کيوان و يا همان زحل حلقه بر گردن با قدر 19 (روشنايي) قرار داشت. پنج شنبه 17 اسفند 91 اين دنباله دار نيمکره جنوبي آسمان را ترک کرده و ميهمان آسمان شمالي زمين شده است. بعد از دنباله دار هولمز که در ساليان نه چندان دور قبل در آسمان با چشم غير مسلح قابل رويت بود اين دومين دنباله داري است که با اين مقدار روشني که برابر با روشنايي ستاره سماک رامح است در آسمان در مقابل چشمان رصد گران خودنمايي مي کند. انتظار مي رود اين دنباله دار در اسفند ماه سال جاري به حدود قدر 1 تا 2 رسيده و به راحتي با چشم غير مسلح مشاهده شود. 3دقيقه بعد از غروب خورشيد فرصتي براي مشاهده پن استارز در سمت کمتر از 27درجه(شمال ساعت گرد) خواهد بود.دنباله دار پن استارز روز سه شنبه 15 اسفند به کمترين فاصله با زمين در 285 ميليون کيلومتري قرار گرفت.

شامگاه سه شنبه 22 اسفند نيز اين جرم  جذاب همنشين هلال زيباي شامگاهي جمادي الاول 1433 خواهد شد و در سمت چپ هلال ماه در صورت فلکي ماهي(حوت) خودنمايي مي کند. همانگونه که گفته شد اين اولين و آخرين ديدار ما با دنباله دار پن استارز خواهد بود چرا که دوره گردشي آن به گرد خورشيد هر 11هزار سال است! انتظار مي رود تا روزهاي اوليه سال 1392 و در ايام نوروز شرايط خوبي براي رصد اين جرم غول آسا وجود داشته باشد و به مرور ارتفاع آن از افق غربي بيشتر خواهد شد و پس از آن به مروز به سمت افق باز خواهد گشت. اين جرم هم اکنون پايين تر ازمدار سياره تير(عطارد) قرار دارد. لازم به ذکر است سال 1392 نيز دنباله دار ديگري با چشم غير مسلح چشمان غواصان آسمان را خيره خواهد کرد. انجمن نجوم آماتوري ايران برنامه ويژه رصدي را بمنظور عکاسي و مشاهده اين جرم نادر که بازگشتي تا دهها هزار سال ديگر نخواهد داشت، براي روز پنج شنبه 24 اسفند برنامه ريزي نموده است. علاقمندان جهت کسب اطلاع و ثبت نام در اين برنامه شب رصدي جذاب و بياد ماندني مي توانند  با تلفن 02166922627 گروه آموزش کاربردي تماس حاصل نمايند.


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون