مسير :
»
»
»
آسمان دي ماه 1391

آسمان دي ماه 1391
چهارشنبه 6 دي 1391 - 02:30 | شاخه : | 3683 بازدید | 0 دیدگاه

نويد كرمي
1 دي ماه: انقلاب زمستانيزماني که خورشيد در کمترين فاصله زاويه ايي با افق ناظر در نيمکره شمالي زمين قرار مي گيرد به معناي آغاز آخرين فصل سال است و به اصطلاح نجومي آن انقلاب زمستاني مي گويند که در ايران بنا بر آيين هاي باستاني با عنوان شب يلدا و طولاني ترين شب سال جشن گرفته مي شود. ساعت 14:42 روز جمعه لحظه رسيدن خورشيد به نقطه انقلاب زمستاني و آغاز زمستان خواهد بود. البته متاسفانه امسال و بنا بر شايعه پراکني هاي بسيار، اين شب كه مصادف با 21 دسامبر 2012 بود را شب نابودي جهان ناميدند که از هيچ مستند علمي برخوردار نمي باشد.

2 دي ماه: مقارنه سيارک جونو و خورشيدبه دليل مقارنه با خورشيد قادر به رويت اين سيارک نيستيد اما مي توانيم اشاره ايي داشته باشيم به اهميت جونو که سومين سيارک شناخته شده محسوب مي گردد و توسط کارل هاردينگ ستاره شناس آلماني در سال 1804 کشف شد.

3 دي ماه: مقارنه ناهيد و دل كژدمپيش از طلوع خورشيد مي توانيد شاهد مقارنه سياره ناهيد(زهره) و ستاره پر نور آسمان شب، دل كژدم(قلب العقرب) با جدايي زاويه ايي 6 درجه باشيد. سياره عطارد نيز در همان نزديکي مثلث زيبايي را با اين دو ايجاد خواهد کرد.

5 دي ماه: ماه در اوجدر اين شب ماه در بيشترين فاصله خود با زمين يعني در 406098 کيلومتري زمين جاي مي گيرد.

6 دي ماه: مقارنه ماه و برجيسدر ساعت هاي آغازين بامداد اين شب ماه و برجيس(مشتري) با جدايي زاويه 0.4 درجه ايي يکديگر قرار مي گيرند.

8 دي ماه: ماه کاملدر اين شب تمامي سطح ماه روشن مي گردد که در اصطلاح نجومي به اين رويداد ماه کامل(بدر) گويند.

1دي ماه: مقارنه پلوتو و مهر تاباندر اين روز پلوتو و خورشيد به کمترين فاصله زاويه ايي به يکديگر مي رسند. اهميت پلوتو از آنجاست که تا پيش از سال 2006 آخرين سياره منظومه شمسي شناخته مي شد اما پس از کشف اجرامي ديگر در پس آن و بنا به تعريف جديد اتحاديه بين المللي ستاره شناسي اين جرم از ليست سيارات خارج و جزو سيارات کوتوله محسوب مي گردد. به علت نزديکي زياد اين جرم با خورشيد در اين روز و قدر ظاهري بسيار پايين آن قادر به رصد اين پديده نيستيد.

11 دي ماه: سيارک متيس در مقابلهدر اين شب سيارک متيس پيش از طلوع خورشيد در افق غربي و با قدر ظاهري 6 درجه قادر به مشاهده مي باشد. البته براي پيدا کردن چنين اجرامي نظير سيارک ها بايد تا حدودي تبحر در شکارشان و تميز دادن آن ها از ساير ستارگان داشته باشيد. با داشتن اين شرايط استفاده از يک دوربين دوچشمي متوسط نيز برايتان کافي است.

12 دي ماه: زمين در حضيض مداريدر اين روز زمين در کمترين فاصله مداري خود با خورشيد قرار مي گيرد. اين فاصله معادل 147.1 ميليون کيلومتر است. براي برانگيختن حس کنجکاوي شما مي توانم به فصلي که در آنيم اشاره کنم. مگر زمستان نيست؟ پس چرا زمين در کمترين فاصله مداري با خورشيد قرار دارد اما هوا از هميشه سردتر است؟ با کمي تحقيق به پاسخ خواهيد رسيد.15 دي ماه: تربيع آخر ماهدر اين شب نيمي از سطح قابل رويت ماه روشن خواهد بود

16 دي ماه: مقارنه ماه و سماک اعزلدر آغاز طلوع ماه در بامداد اين شب مي توانيد شاهد مقارنه ماه و سماک اعزل با جدايي زاويه ايي 0.6 درجه باشيد. اين ستاره داراي قدر ظاهري يک مي باشد که در بالاي ماه و در نزديکي لبه تاريکي سطح آن خودنمايي مي کند. کمي پايين تر نيز غول منظومه خورشيدي يعني برجيس(مشتري) قرار دارد.

17 دي ماه: مقارنه ماه و سياره كيوانپيش از طلوع خورشيد و درشرق مي توانيد شاهد مقارنه زيباي ماه و سياره حلقه بر گردن كيوان(زحل) با جدايي زاويه ايي 4 درجه باشيد که زحل در اين شب داراي قدر ظاهري 0.5 مي باشد. زحل به علت داشتن کمربندي گرد خود به ارباب حلقه ها مشهور است.

2دي ماه: ماه در حضيض مقارنه ماه و ناهيددر اين شب ماه در فاصله 360048 کيلومتري از زمين قرار مي گيرد که کمترين فاصله ي مداري آن با زمين ما محسوب مي شود. پيش از طلوع خورشيد نيز مي توانيد شاهد مقارنه زيباي ناهيد(زهره) و ماه با جدايي زاويه ايي 3 درجه باشيد.

21 دي ماه: ماه نوماه در اين روز از ديد ناظر زميني به کمترين فاصله خود به خورشيد مي رسد و به اصطلاح موجب مقارنه ماه و خورشيد مي گردد که سطح تيره ماه به سمت زمين قرار خواهد گرفت و حاکي از آغاز ماه قمري جديد است.

23 دي ماه: مقارنه ماه و بهرامپس از غروب خورشيد در اين روز و در سمت غرب مي توانيد شاهد مقارنه با جدايي 6 درجه ايي هلال ماه و سياره سرخ منظومه شمسي، مريخ باشيد. در اين زمان سياره سرخ بهرام(مريخ) داراي قدر ظاهري يک مي باشد.

24 دي ماه: مقارنه ماه و نپتونباز پس از غروب خورشيد و در سمت غرب مي توانيد شاهد مقارنه ماه با يکي از سيارات ديگر منظومه شمسي باشد. در اين شب ماه در 6 در جه ايي شمال نپتون جاي مي گيرد. نپتون در اين شب داراي قدر ظاهري 8 مي باشد بنابراين رويت اين پديده بدون ابزار ممکن نيست.

27 دي ماه: مقارنه ماه و اورانوسدر اين روز پس از غروب خورشيد و پيش از ساعت 22 مي توانيد شاهد مقارنه ماه و سياره اورانوس با جدايي زاويه ايي 5 درجه باشيد. اورانوس در اين شب داراي قدر ظاهري 6 مي باشد. استفاده از دوربين دوچشمي الزامي است.

28 دي ماه: مقارنه خارجي تير تربيع اول ماهدر اين روز سياره تير و يا همان عطارد مشهور در مسير حرکتي خود به گرد خورشيد از ديد ناظر زميني ناپديد شده و به پشت خورشيد مي رود که به اصطلاح نجومي آن مقارنه خارجي مي گويند. از سويي ديگر ماه نيز در اولين تربيع خود در اين شب خواهد بود به اين معني که نيمي از سطح قابل رويت ماه از ديد ناظر زميني روشن است.اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون