*** قابل توجه ثبت نام کنندگان دوره های آموزشی انجمن؛ بزودی کلاسهای ستاره شناسی مقدماتی و اخترشناسی رصدی آغاز خواهد شد. واحد آموزش***    
 دوشنبه 27 آذر 1396 | 29 ربيع الاول 1439 | 18 دسامبر 2017
مسير :
»
»
»
آسمان آذر ماه 1391

آسمان آذر ماه 1391
شنبه 4 آذر 1391 - 02:30 | شاخه : | 3233 بازدید | 0 دیدگاه

نويد کرمي

3 آذر – مقارنه ماه و سياره اورانوس با جدايي 5 درجهدر اين شب ماه در طي مسيرش در صورت هاي فلکي دايرة البروجي به هفتمين سياره منظومه شمسي يعني اورانوس مي رسد. البته بايد اشاره داشت رويت اين سياره با توجه به جدايي زاويه ايي کمي که از ماه دارد بدون هيچ ابزار رصدي تقريبا غير ممکن است.

7 آذر – جدايي زاويه ايي 0.6 درجه ايي زهره و زحلپيش از طلوع خورشيد و در ضلع شرقي آسمان مي توانيد شاهد مقارنه زهره و زحل با يکديگر باشيد. زهره با عنوان سومين جسم پرنور آسمان پس از خورشيد و ماه با قدر 4- در 0.6 درجه ايي ارباب حلقه هاي منظومه شمسي با قدر 1 قرار مي گيرد. البته پس از دقايقي عطارد نيز از همان مکان طلوع مي کند.

8 آذر – ماه گرفتگي نيمسايه در شبي مهتابي مقارنه ماه و مشتري با جدايي 0.6 درجه ماه در نقطه اوج ماه بدر سلطان آسمان شب امشب بي شک ماه خواهد بود. در اين شب ماه به بيشترين فاصله خود از زمين معادل 406362 کيلومتري مي رسد اما شايد مهمترين پديده پس از غروب خورشيد و در مشرق رخ مي دهد و شما با ماه گرفتگي نيمسايه روبرو هستيد. هنگامي که زمين ميان ماه و خورشيد قرار مي گيرد مانع رسيدن نور خورشيد به سطح ماه مي گردد که اگر ماه در سايه کامل زمين قرار گيرد براي مدتي کاملا از ديد ناظر زميني خارج مي شود اما در اين شب ماه در نيمسايه زمين قرار مي گيرد که در نتيجه براي مدتي افت نامحسوسي در نور ماه ايجاد مي شود. بايد توجه کنيد که ماه در حوالي ساعت 2اين شب از نيمسايه زمين خارج مي شود. اما تا صبح مي توانيد از مقارنه ماه و مشتري لذت ببريد. امشب را مي توان بهترين شب شکار عکاسان نجومي دانست.

13 آذر – مقابله زمين و مشتريامشب برجيس(مشتري) به نقطه مقابله با زمين خواهد رسيد؛ يعني زمين ميان خورشيد و مشتري قرار مي گيرد در نتيجه دو سياره به کوتاه ترين فاصله ي ممکن از يکديگر مي رسند. تفاوت مقابله ي مشتري در سال 2012 در اين است که اين دو سياره تا سال 2021 در هيچ مقابله ايي به چنين فاصله ي کم از يکديگر نخواهند رسيد.

14 آذر – تير(عُطارد) در بيشترين کشيدگيدر صبح قادر به رويت سياره عطارد يا تير هستيد که به بيشترين کشيدگي زاويه ايي خود به خورشيد رسيده است بدان معنا که اين سياره هرگز از ديد ناظر زميني فاصله ايي بيشتر از اين را از خورشيد نمي گيرد. اين فاصله معادل 21 درجه مي باشد. پديده کشيدگي تنها براي دو سياره داخلي يعني عطارد و زهره روي ميدهد.

16 آذر – تربيع آخر ماهدر اين پديده تنها نيمي از سطح ماه براي ناظر زميني روشن است و ماه از آن پس هر شب به سمت باريکتر شدن هلال خود پيش مي رود.

17 آذر – مقارنه مشتري با ستاره دبراندر اين شب مشتري با قدر 3- به 5 درجه ايي ستاره معروف صورت فلکي ثور يعني دبران با قدر 1 مي رسد.

19 آذر – مقابله سيارک وستا با زمين مقارنه ماه با ستاره سماک اعزلدر اين شب سيارک وستا به وضعيت مقابله با زمين مي رسد. اين سيارک دومين سيارک بزرگ منظومه شمسي محسوب مي شود و براي مشاهده آن با قدر 6.5 با استفاده از ابزار رصدي بايد امتداد خوشه پروين و مشتري را به طرف افق و در صورت فلکي ثور دنبال کنيد.
در اين شب ماه نيز با 0.8 درجه ايي ستاره سماک اعزل با قدر ظاهري 1 مي رسد.

2آذر – مقارنه ماه و كيوان(زحل) با جدايي زاويه ايي 4 درجهپيش از اذان صبح مي توانيد در شرق آسمان شاهد مقارنه ي 4 درجه ايي هلال ماه با سياره زحلي باشيد که داراي قدر ظاهري 1 است.

21 آذر – مقارنه ماه و ناهيد(زهره)ماه و زهره پيش از طلوح خورشيد به فاصله 1.6 درجه ايي از يکديگر مي رسند.

22 آذر- مقارنه ماه و عطارد با جدايي 1.1 درجه ماه در نقطه حضيض با فاصله 357075 کيلومتريهمچنان ماه نوبت به نوبت پيش مي رود تا در دقايقي پيش از طلوع خورشيد هلال نازکش زير نقطه درخشاني به نام عطارد قرار گيرد. اين سياره با قدر 0.5- مي تواند تصاويري زيبا از همنشيني با هلال نازک ماه داشته باشد که البته براي اين امر بايد سريع عمل کنيد که به محض طلوع خورشيد رويت هلال نازک ماه سخت و کم کم ناممکن مي شود. ماه در اين صبح به کمترين فاصله به زمين مي رسد که از اصطلاح حضيض براي اين پديده استفاده مي شود و معادل 357075 کيلومتر است.

23 آذر – ماه نو بارش شهابي جوزاييبه مقارنه ي ماه و خورشيد با يکديگر ماه نو مي گويند که تمامي سطح روشن ماه پشت به زمين مي باشد. ماه نو آغازگر ماه قمري جديدي خواهد بود. در اين شب با نگاه به صورت فلکي دوپيکر مي توانيد شاهد بارش شهابي جوزايي باشيد. کانون اين بارش شهابي در اطراف ستاره کاستور مي باشد. منشاء اين بارش شهابي برخلاف بارش هاي متداول يک دنباله دار نيست بلکه سيارکي به نام فايتون 320است. بارش جوزايي به علت عبور ذراتي درشتر از جو زمين درخشش بيشتري نيز دارد و يکي از معروفترين و زيباترين بارش هاي سال است.
انجمن نجوم آماتوري ايران برنامه شب رصدي خود را در اين تاريخ به اجرا در خواهد آورد. شما نيز مي توانيد يكي از شركت كنندگان اين برنامه نجومي كاربردي و جذاب باشيد24 آذر – مقارنه ماه و سياره پلوتو با جدايي 0.2 درجهماه و سياره پلوتو در غروب اين شب به مقارنه با يکديگر مي رسند اما به علت بالا بودن قدر ظاهري پلوتو اين رصد با ابزار آماتوري نيز ميسر نيست.

25 آذر – مقارنه ماه و مريخ با جدايي 6 درجهپس از غروب خورشيد مي توانيد شاهد مقارنه هلال ماه با سياره سرخ و پر هياهوي همسايه ما باشيد. در اين مقارنه مريخ داراي قدر ظاهري 1 مي باشد.

28 آذر – مقارنه ماه و نپتون مقابله سيارک سرس با زمينپس از مقابله سيارک وستا اينبار در اين ماه شاهد مقابله سيارک سرس با زمين هستيم. اين سيارک به عنوان بزرگترين سيارک منظومه شمسي با قدر 6 در 5 درجه ايي M35 قرار دارد. در اين شب نپتون نيز در 6 درجه ايي جنوب ماه و پس از غروب خورشيد با قدر 8 با ابزار رصدي قابل رويت خواهد بود.

3آذر – تربيع اول ماه مقارنه ماه و اورانوسدر اين شب نيمي از سطح ماه به علت رسيدن به تربيع اول روشن خواهد و در اين شب در سمت غرب ماه مي توانيد سياره اورانوس را با قدر 6 و جدايي زاويه ايي 5 درجه از ماه مشاهده کنيد.

نويد كرمي همكار اين بخش از رويدادهاي آسمان ماه در انجمن نجوم آماتوري ايران، با سابقه همکاري در ترجمه ي اخبار ستاره شناسي با ماهنامه هاي اطلاعات علمي، دانشمند و صنايع هوافضا وداراي سابقه همکاري با خبرنامه باشگاه نجوم رشت و نگارش تقويم ستاره شناسي مي باشند.
 


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون