مسير :
»
»
»
يادآوري بارش اسدي91

يادآوري بارش اسدي91
شنبه 20 آبان 1391 - 02:30 | شاخه : | 4544 بازدید | 0 دیدگاه
 * آشنايي با بارش اسدي26 آبان- اين تاريخ و شبهاي پاياني آبان را در تقويم نجومي خود براي هر سال به ياد داشته باشيد. يكي از معروف ترين بارشهاي شهابي سالانه، بارش شهابي اسدي است. در حقيقت ذرات بازمانده از دنباله دار مشهور تمپل تاتل 55 پي که هر 3/33 سال يکبار بدور خورشيد مي گردد و پنجاه و پنجمين دنباله داري است که مدار آن به محاسبه در آمده است عامل اين بارش مي باشد. اين دنباله دار آخرين بار در زمستان 1376 خورشيدي به کمترين فاصله با خورشيد و زمين رسيد(حضيض خورشيدي). چه زماني متوقع مشاهده شهابهاي اين بارش باشيم؟به علت آنکه نسبت به بسياري از دنباله دارهاي عامل بارش شهابي، تمپل تاتل زود به زود به ملاقات خورشيد مي آيد و چند سال قبل و بعد از عبور از حضيض خورشيدي بهترين بارشها را انتظار داريم تا سال 1381 در مورد اين بارش همين گونه بود. هنوز هم متوقع مشاهده تعدادي شهاب در اين بارش هستيم و امسال امكان مشاهده تعداد محدود تري  شهاب در ساعت براي آن پيش بيني مي شود.  بارشهاي شهابي مناظر بديع آسمان و خلقت هستند كه هر از چند گاهي چشم نواز مي شوند. اين بار بامداد جمعه 26 آبان 91، جو زمين بارش شهابي را به منظر چشمان ما مي رساند كه به بارش شهابي اسدي معروف است ذکر اين نکته ضروري است که در بامداد شنبه 27 آبان نيز بر اساس برخي پيش بيني ها، متوقع مشاهده اوج زيبايي از اين بارش بايد باشيم.همانگونه كه در بالا اشاره شد، دنباله دار تمپل پاتل 55 پي ، اسفند 1376 خورشيدي به ملاقات زمين آمد معمولا دو يا سه سال قبل وبعد از عبور دنباله دارها از حضيض خورشيدي ، متوقع بارش هاي شهابي خوبي هستيم که طي سال هاي قبل از 138خورشيدي، بارش هاي شهابي بي نظيري را از بارش اسدي در خاطر داريم.  ارتباط كانون با نام بارشدر طول هر سال اين بارشها در ماههايي ثابت و وابسته به دنباله دارهاي بعضاً مشهور آسمان رخ مي دهند. با توجه به نام بارش مي توان گفت كانون بارش از امتداد خلاف جهت حركت شهاب هاي اين بارش به دست مي آيد و كانون اين بارش در صورت فلكي شير كه يكي از صورت هاي فلكي منطقه البروج است قرار دارد. بصورت دقيق تر مي توان گفت كانون بارش اسدي در ميان دايره داس(سر شير) مي باشد. عامل بارش هاي شهابي عموماً دنباله دار ها هستند كه ذرات به جا مانده از دم آنها با جو زمين برخورد كرده و منظره زيباي بارش شخانه ها را ايجاد مي كند و بارش شهابي اسدي  يکي از بارش هاي معروف ساليانه است که معمولا در اواخر آبان ماه هر سال رخ مي دهد. 
 چگونه بارشهاي شهابي را رصد كنيم؟به نظر مي رسد ميزان بارش ساعتي سمت الراسي آن هنوز هم رقم قابل توجهي است. فراموش نكنيد با دور شدن از نور و آلودگي هواي شهرها شهاب هاي بيشتري را مي توانيد مشاهده كنيد ضمن آنكه همراه داشتن نوشيدني گرم و يك زير انداز و كيسه خواب در سرماي شبهاي پاييز به شما براي رصد آسوده تر و مشاهده شهابها اين بارش را لذت بخش تر خواهد نمود. قطعاً رصدگران با تجربه مي دانند كه استفاده از تلسكوپ يا ابزار رصدي براي مشاهده بارش شهابي ضرورتي ندارد و با ميدان ديد وسيع چشم بايد آنرا مشاده نمود. مسلماً اين بارش ها خطري نيز براي انسان و  يا چشم ايجاد نمي كنند.  صرفاً با چشم غير مسلح سالم مي توان شهابها را  نه صرفاً در خود صورت كانون بارش  بلكه در اطراف صورت فلکي که به عنوان کانون بارش شناخته مي شود، مشاهده کرد. علاقمندان با لنز هاي وايد و نور دهي مي توانند در تلفيق با مناظر طبيعي و بناهاي تاريخي نسبت به ثبت شهابهاي اين بارش اقدام ودر صورت تمايل براي پايگاه اينترنتي انجمن ارسال تا با نام خودتان به معرض ديد عموم قرار گيرد. کانون اين بارش صورت فلکي اسد(شير) است كه همه شيفتگان آسمان به عنوان سمبل رسمي انجمن نجوم آماتوري ايران آنرا مي شناسند.انجمن نجوم آماتوري ايران با توجه به هلال کم نور ماه که در ابتداي شب غروب خواهد کرد، فرصت تعطيل آخر هفته جاري منتهي به 25 آبان را مغتنم شمرده و رصد فصل پاييز خود را با هدف مشاهده تعداي از شهابهاي اين بارش و آشنايي بيش از پيش شرکت کنندگان با بارشهاي شهابي قرار داده است. در اين شب رصدي جذاب منتظر ديدارتان هستيم.

برخورد مکرر جو زمين با اين ذرات به مرور از تعداد شهاب هاي بارش کاسته است بطوري که در آبان 1387 در هنگام اوج بارش شهابي اسدي حدود 10شهاب را مشاهده کرديم. در اين بارش، زمين از ميان دو توده بسيار قوي از ذرات غبار به جا مانده از اين دنباله دار که با شماره هاي 1466 و 1533 شناخته مي شود، عبور نمايدصورت فلكي شير و يا اسد از جمله صور 12 گانه منطقه البروج مي باشد.(پنجمين برج فلكي منطقه البروج). بارش هاي شهابي اساسا ذرات ميليمتري و ميکرومتري کوچک است که در هنگام عبور دنباله دارها از دم آنها در فضا باقي مي ماند، وجود جو در اطراف زمين باعث مي شود که در هنگام برخورد اين ذرات در فاصله 100کيلومتري از سطح زمين شاهد نوراني شدن اين ذرات در اصطکاک با جو زمين باشيم.


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون