سالروز رحلت پيام آور اخلاق و مهربانی حضرت محمد(ص)؛ شهادت سمبل بخشندگي و گذشت امام حسن مجتبي(ع) و شهادت امام رضا(ع) بر دوستداران و رهروان واقعي اين بزرگواران تسليت باد. روابط عمومي    
 چهارشنبه 1 آذر 1396 | 3 ربيع الاول 1439 | 22 نوامبر 2017
مسير :
»
»
»
پيشنهاد طرح رقابت جهاني پژوهشي نجوم از سوي انجمن نجوم آماتوري ايران

پيشنهاد طرح رقابت جهاني پژوهشي نجوم از سوي انجمن نجوم آماتوري ايران
چهارشنبه 29 شهريور 1391 - 02:30 | شاخه : | 1505 بازدید | 0 دیدگاه

سرويس بين الملل  انجمن نجوم آماتوري ايران

آنچه که در پي مي آيد طرح مسابقه اي کاربردي در زمينه نجوم با نگاه جهاني است که از سوي انجمن نجوم آماتوري ايران پيشنهاد گرديده است. اين پيشنهاد از سوي آقاي کامبيز خالقي به عنوان نماينده اعزامي انجمن نجوم آماتوري ايران  حاضر در کنفرانس اتحاديه جهاني نجوم در پکن چين در آگوست 2012 مطرح و با اقبال عمومي حاضران از بسياري از نقاط جهان قرار گرفت. اين پيشنهاد افتخاري براي کشورمان در ارايه طرحهاي نو نجومي است و انشااله زمينه ساز اجراي رقابتهاي کاربردي و تحقيقاتي براي آماتورها ايراني در عرصه جهاني مي تواند قلمداد شود.
اميد است اساتيد، صاحب نظران، آماتورهاي پيشکسوت و توانمند در اين حوزه و همچنين برندگان مدالهاي المپيادهاي جهاني نجوم با مطالعه اين نوشتار و ارايه ديدگاهها و نظرات خوب خود به رشد و تعالي طرح کمک نموده تا با عقل جمعي و استفاده از توان کليه انجمنهاو گروههاي نجومي کشور شاهد اجراي طرحي بين المللي با نگرش تفکر و توان ايرانيان انديشمند باشيم. مسلماً اين پيشنهاد يک هديه به جامعه نجومي کشور به حساب مي آيد. 
" بنام خدا "شيوه نامه‌ي اجرايي مسابقات بين المللي منجمان جوان (IYAT)
The Regulation of International Young Astronomers Tournaments
پيشگفتار:
با توجه به آن‌که از اساسي‌ترين بخش‌هاي اجراي يک پروژه‌ي علمي آشنايي با روش‌هاي تحقيق و جست‌وجوي پاسخ مسئله‌ي مورد بحث با تکيه بر روش علمي و مشارکت کليه اعضاي گروه است و با توجه به آنکه دانش‌آموزان علاقمند به علوم پايه نظير فيزيک ونجوم در آينده و در زندگي علمي خود مي بايد با تکيه بر همين روش‌ها و با تکيه بر اخلاق علمي به تحقيق و پژوهش در زمينه‌هاي گوناگون پرداخته و قادر باشند تا با حفظ احترام متقابل به بحث و تبادل نظر در مورد زمينه‌ي مورد تحقيقشان با ساير دانشمندان بپردازند، در بخش آموزش کاربردي انجمن نجوم آماتوري ايران با نگاه به اهداف ميان مدت بر آن شديم تا مسابقه‌اي موسوم به مسابقات بين المللي منجمان جوان را طراحي و راه اندازي کنيم تا دانش‌آموزان مقطع دبيرستاني علاوه بر تجربه‌ي اجراي پروژه‌هاي علمي از طريق اين مسابقات با قوانين و فضاي تبادل نظر حاکم بر دنياي علم نيز آشنا شده و نخستين گام‌ها را براي آغاز پروژه‌هاي جدي‌تر علمي بردارند.

* چه کساني مي‌توانند در مسابقات شرکت کنند؟
تمامي دانش‌آموزان مقطع دبيرستان از سال اول متوسطه تا پايان تحصيلات متوسطه‌، قادر به شرکت در مسابقات هستند.
تبصره يک: دانش‌آموز نبايد در سال تحصيلي برگزاري مسابقات، به دانشگاه وارد شده باشد.
تبصره دو: شرکت افرادي که به هر نحو تجربه‌ي تحصيلات دانشگاهي را در سابقه‌ي علمي خود دارند در اين مسابقات ممنوع است.
‌هر کشور مي‌تواند با يک تيم رسمي و چند تيم غير رسمي در مسابقات شرکت کند. نماينده‌ي اجرايي مسابقات در هر کشور، موسسه، انجمن يا تشکيلاتي خواهد بود که نخست آمادگي خود را براي اجرا و نمايندگي (IYAT) اعلام نمايد. نمايندگان محلي (IYAT) در کشورها که بعد از رايزني‌ها مشخص و قطعي شدند، از طريق وبسايت رسمي مسابقات معرفي مي‌شوند.

* قوانين اجرايي مسابقات:
مسائل: همه ساله در آغاز ماه اکتبر ( اوايل مهر ماه) تعداد ?? سوال توسط کميته علمي مسابقات طراحي شده و دانش‌آموزان به مدت 6 ماه فرصت دارند تا به جست‌وجوي پاسخ مسائل بپردازند.
o تبصره 1: سوالات مطرح شده با تاکيد بر اجراي پروژه‌هاي رصدي و تحليل داده‌هاي رصدي طراحي مي‌شوند.
o تبصره 2: با توجه به آن‌که امکانات رصدي در کشورهاي مختلف داراي سطوح متفاوتي است، محدوديت ابزار مورد استفاده به شرح ذيل هستند:
? توانايي گرداوري نور تلسکوپ بيشتر از ?? اينچ نباشد.
? دقت داده‌گيري CCD نبايد از 1مگاپيکسل بيشتر باشد.
? درتجزيه و تحليل داده‌ها استفاده ازهرنوع نرم افزاري مجاز است.
پاسخ‌ها: اين بخش بايد در قالب پاورپوينت و به زبان انگليسي تهيه شود. تحليل و بررسي پاسخ‌ها نيز به زبان انگليسي (و نه زبان رسمي کشور) انجام خواهد شد . گروه‌هاي شرکت کننده در مسابقات 3 نفر بوده و مي‌توانند از يک مدرسه يا از يک رده‌ي تحصيلي نباشند که اين موضوع در هنگام ثبت نام در مسابقات مشخص مي‌شود.
هيئت داوران: حداقل تعداد داوران بايد ? نفر باشد؛گروه داوران از يک داور ارشد و دو عضو تشکيل مي‌شود که همگي از منجمان حرفه‌اي يا منجمان آماتوري انتخاب مي‌شوند. منجمان آماتور عضو در هيئت داوران بايد خدمات ارزشمند و تجربه‌ي اجراي پروژه‌هاي تخصصي را در کارنامه‌ي علمي‌شان داشته باشند. از سوي انجمن نجوم آماتوري ايران تاييد و مسئوليت بخش حساس داوري را بر عهده مي گيرند.
مسابقات با تکيه بر جدال‌هاي علميجومي برگزار مي‌شود. هر جدال علمي يا Astronomy Fights با جدال 3 يا 4 گروه برگزار مي‌شود. گروه‌هاي شرکت کنند در هر Astronomy Fights به قرار زير است.
? يک گروه در نقش محقق که گزارش دستاوردهايش را ارائه مي دهد. (Reporter)
? يک گروه در نقش تحليل‌گر که به ارزيابي نقاط ضعف و قوت محققين مي‌پردازد. (Opponent)
? يک گروه در نقش گزارش‌گر که تعامل علمي دو گروه محقق و تحليل‌گر را بررسي مي‌نمايد. (Reviewer)
? يک گروه در نقش ناظر که در برگزاري جدال نجومي (AF) Astronomy Fights نقشي ندارد. (Observer)
جدول اجرايي مسابقات: گروه‌هاي دانش‌آموزي شرکت کننده در مسابقات بنا به قرعه در مجموعه‌هاي سه تا چهار گروه دسته‌بندي مي‌شوند.
هر مجموعه در فضايي کاملاً مجزا به رقابت مي‌پردازد و تا پايان برگزاري جدال با اعضاي ساير گروه‌ها در ارتباط نخواهد بود.
جدول جدال‌ها ( AF ) مطابق ذيل طراحي مي‌شود:
براي (AF)هاي سه تيمي:
تيم 3 تيم2 تيم1
Rev Opp Rep دور1
Opp Rep Rev دور2
Rep Rev Opp دور3
براي (AF)هاي سه تيمي:
تيم4 تيم3 تيم2 تيم1
Obs Opp Rev Rep دور1
Opp Obs Rep Rev دور2
Rev Rep Obs Opp دور3
Rep Rev Opp Obs دور4
*اجراي مسابقات:
• در ابتداي هر دور از جدال‌ها Astronomy Fights (AF) داور به نمايندگي از هيئت داوران، خود و ساير اعضاي هيئت داوران را معرفي مي‌نمايد. سپس از گروه (OPP) Opponent مي‌خواهد تا ضمن معرفي خود سوال مورد نظرشان را به Reporter (Rep) اعلام کنند....(? دقيقه)
• گروه Rep مي‌تواند سوال انتخاب شده توسط (OPP) Opponent را قبول يا رد کند. Rep در يک دوره از مسابقات، مي‌تواند حداکثر 5 سوال را رد کند. وظيفه‌ي ثبت سوالات رد شده توسط Repها بر عهده‌ي داور ارشد است. اين اطلاعات در پايان AF بايد در قالب گزارش به مسئول برگزاري منتقل شوند. .......................................................................................................... (? دقيقه)
• گروه Rep خود را براي اجراي دفاعيه آماده مي‌کند. اين مرحله شامل انتخاب فرد سخنران، آماده‌سازي تجهيزات احتمالي و وصل کردن لب‌تاپ به ويدئو پرژکتور مي‌باشد. ................. (? دقيقه)
• نماينده‌ي گروه Rep فرصت دارد تا با تحليل دقيق سوا،ل سنجش پارامترهاي موثر و شبيه‌سازي‌هاي احتمالي که از قبل در قالب ppt آماده شده‌اند، حاصل تحقيقات خود را گزارش دهند. .......(15 دقيقه)
تبصره: در طول اجراي اين بخش، تنها روش ارتباطي بين‌ گروه گزارش‌گر و نماينده‌شان، رد و بدل کاغذ يا نوشته است.
در صورتي که مشخص شود ارتباط از هر طريق ديگري از جمله ارتباط صوتي، الکترونيکي يا ... با فرد گزارش‌دهنده بر قرار شده باشد، گروه مذکور از شرکت در ادامه‌ي (AF) منع خواهند شد.
• نماينده‌ي گروه Opp به ارزيابي عملکرد گروه Rep مي‌پردازد و با پرسش و پاسخ با تاکيد بر اخلاق علمي و حفظ ارزش و جايگاه علمي افراد؛ تلاش مي‌کند تا نقاط ضعف و قوت گروه مقابلش را محک بزند. Opp سعي مي‌کند نقاط مبهمي که در تحليل سوال وجود داشته را بر طرف کند. .(15 دقيقه)
• در پايان Opp در قالب يک گزارش کوتاه، عملکرد Rep‌ها را ارزيابي و به داوران گزارش مي‌دهد. ............................................................................................................... (? دقيقه)
• نماينده‌ي Oppها بايد گزارش خود را در قالب ppt به هيئت داوران ارائه دهد .................. (? دقيقه)
• (Rev) Reviewer بحث Opp و Rep را ارزيابي مي‌کند و درست و مهم بودن سوالات Opp را مي‌سنجد. ............................................................................................................... (? دقيقه)
• هيئت داوران سوالات مورد نظرشان را از گروه Rep و Opp مي‌پرسند. ...................... (5 دقيقه)
• هيئت داوران، عملکرد هر يک از گروه‌ها را مي‌سنجد و به هر گروه نمره مي‌دهد. هر يک از داوران، نمره‌ي مستقلي را ارائه مي‌دهند که بعد از پايان جدال و طبق قواعد داوري عدد نهايي نمره‌ي هر گروه برحسب آن محاسبه خواهد شد.
پايان هر دور از جدال (AF) در اين مرحله اتفاق مي‌افتد. .......................................... مدت کل ?? دقيقه
بعد از يک استراحت ?? دقيقه‌اي دور بعدي (AF) آغاز مي‌شود.

*قوانين انتخاب يا رد سوالات
تمام مسائلي که در يک AF مشخص ارائه خواهند شد بايد متفاوت باشند و انتخاب موضوع تکراري مجاز نيست.
Opp مجاز است پيشنهاد ارائه هر يک از سوالات را به Rep بدهد به جز سوالاتي که:
الف) قبلاً به وسيله Rep رد شده باشد.
ب) قبلاً به وسيله Rep ارائه شده باشد.
ج) قبلاً در مقابل Opp ارائه شده باشد.
د) قبلاً به وسيله Opp ارائه شده باشد.
در صورتي که کمتر از 5 سوال براي انتخاب باقي مانده باشد، ممنوعيت‌هاي الف، ب، ج، د به‌صورت پشت سر هم و به ترتيب حذف خواهند شد. در طول AFها، گزارش‌دهنده مجاز است تا 5 سوال را براي اجرا رد کند بدون آنکه امتيازي از دست بدهد؛ اما بعد از آن به ازاء رد هر سوال، ضريب امتيازات گزارش دهنده به 0.2 کاهش مي‌يابد و اين کاهش در جدال‌هاي بعدي نيز ادامه پيدا مي‌کند.

*فينال مسابقات (AF نهايي)
پس از اعلام نتايج AFها، تيم‌هاي شرکت کننده در فينال فرصت دارند تا خودشان سوال مورد نظرشان براي اجرا يا مناظره را انتخاب کنند. در صورتي‌که تيم‌ها سوالات يکساني را انتخاب نمايند، اولويت انتخاب سوال در اختيار تيمي است که با امتياز بالاتر در فينال حضور پيدا کرده است. سوال مورد نظر بايد انتخاب و قبل از شروع فينال به کميته‌ي علمي مسابقات که از سوي انجمن نجوم آماتوري ايران تشکيل شده است، اطلاع داده شود.

*دستورالعمل اعلام و محاسبه‌ نمره‌ي نهايي در هر (AF) توسط هيئت داوران:
هر عضو از هيئت داوران، تيم‌ها را بر اساس تمامي اجراي اعضا، سوالات پرسيده شده و پاسخ هايي که به آن‌ها داده شده و همچنين شرکت در مناظرات، مورد ارزيابي قرار داده و عددي بين 1 تا 1را به عنوان امتياز تيم در آن مرحله در نظر مي گيرد. ميانگين بيشترين و کمترين امتياز، امتيازي است که بعدا به باقي نمرات اضافه خواهد شد و اين مجموع، در محاسبه ميانگين نهايي امتيازات تيم اسفاده مي‌شود.
ميانگين امتيازات در ضرايب متفاوتي ضرب مي‌شوند: 3 براي Rep ، 2براي Opp و1 براي Rev و سپس به امتيازات نهايي تبديل مي‌شوند.
به عنوان مثالاگر امتيازات داوران در يک دور AF به‌قرار زير باشد:
امتيازاتReporter : 4,7,8,7,10
ميانگين 4 و 10= 7
ميانگين 7 با بقيه نمرات=7.25
امتياز نهايي= 7.25×3=21.75
نتيجه نهايي براي يک تيم در AF:
مجموع امتيازات (SP) همان مجموع نمرات ميانگين است که در ضرايب متناظر ضرب خواهند شد و تا يک رقم اعشار گرد مي‌شوند.

*انتخاب تيم‌هاي شرکت کننده در فينال:
سه تيمي که بيشترين TSP در تمامي AFها را داشته اند، در فينال شرکت مي‌کنند. در حالتي که چند تيم TSP برابري داشته باشند، تصميم‌گيري درباره شرکت آن‌ها در فينال بر اساس تعداد AFهاي برنده شده است. اگر تيم‌هايي در تمامي AFها برنده شده باشند ولي بر اساس مجموع کل امتيازات به فينال راه پيدا نکنند، بهترين آن‌ها (بر مبناي TSP)، به عنوان تيم چهارم در فينال شرکت داده مي‌شود. ترتيب اجرا در فينال، برحسب تقدم راهيابي آن‌ها به فينال تعيين خواهد شد.

*رده بندي نهايي تيم‌ها در IYAT
پس از پايان مسابقه‌ي تيمي که بالاترين امتياز را به دست آورده است رتبه اول و دو تيم ديگر به ترتيب رتبه دوم و سوم را به دست خواهند آورد.

گروه آموزش کاربردي
انجمن نجوم آماتوري ايران


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون