*** قابل توجه ثبت نام کنندگان دوره های آموزشی انجمن؛ بزودی کلاسهای ستاره شناسی مقدماتی و اخترشناسی رصدی آغاز خواهد شد. واحد آموزش***    
 دوشنبه 27 آذر 1396 | 29 ربيع الاول 1439 | 18 دسامبر 2017
مسير :
»
»
»
چگونه مريخ‌نورد جديد ناسا سنگهاي سياره سرخ را خواهد پخت؟!

چگونه مريخ‌نورد جديد ناسا سنگهاي سياره سرخ را خواهد پخت؟!
سه شنبه 10 اَمرداد 1391 - 02:30 | شاخه : | 1778 بازدید | 0 دیدگاه

سوره صادقي


توضيح عکس: تکنيسين‌ها و مهندسان در حال جاگذاري قطعه 4کيلويي SAM بر روي مريخ‌نورد کنجکاوي. اين عکس در تاريخ 6 ژانويه 2011 در آزمايشگاه پيش‌رانش (نيرو محرکه) ناسا در پاسادنا، کاليفرنيا گرفته شده است.
اعتبار عکس: NASA/JPL-Caltech

مريخ‌نورد جديد ناسا کار خود را براي بررسي امکان سکونت بر روي سياره سرخ با تکّه‌اي از مريخ -به صورت مقداري از خاک و يا جو- شروع خواهد کرد.
دانشمندان سپس يک دستورالعمل ساده را دنبال خواهند کرد: تکّه مريخي را در قطعه SAM مريخ‌نورد (تحليل نمونه‌هاي گرفته‌شده از مريخ Sample Analysis of Mars) بگذاريد، تا دماي 98درجه سلسيوس بپزيد و سپس نتيجه را اندازه‌گيري کنيد.
مريخ‌نورد جديد ناسا که «کنجکاوي» Curiosity نام دارد، ساخته اصلي براي مأموريت «آزمايشگاه دانش مريخ» Mars Science Laboratory است که در نوامبر 2011 آغاز شد و در 6 اگوست قرار است که بر مريخ فرود آيد. مقصود از انجام اين پروژه 2/5ميليارد دلاري فهميدن آنست که آيا مريخ هرگز در گذشته و يا اکنون پذيراي حيات بوده است.
ناسا حدود 4سال پيش و در دو مريخ‌نشين وايکينگ تجربه‌اي مشابه SAM را پياده کرد، که نتايج آن همچنان تا امروز مورد بحث بوده است. به عنوان مثال باور اوليه درباره کشف ترکيبات کلراين در خاک مريخ توسط اين دو مريخ‌نشين آن بود که اين ترکيبات در واقع در نتيجه آلودگي دستگاه‌ها به مايع پاک‌کننده حاصل شده‌اند؛ اما يک بررسي در سال 2011 فرض اين را که اين ترکيبات مي‌تواند بقايايي از حيات آلي باشد، مطرح کرد.
بنابه گفته ناسا، SAM نتايجي با دقتِ به مراتب بالاتر به دست خواهد داد.
آشوين وساودا، دانشمند عضو نايب پروژه MSL گفته است «آزمايش‌هاي سطح در مريخ‌نورد وايکينگ براي انجام آزمايش‌هاي تشخيص حيات، چنان خوشبينانه و با بلندپروازي طراحي شده بود که عملاً نتيجه‌اي نداد. اما SAM توانايي‌هايي بسيار بيشتر از وايکينگ دارد... مي‌تواند مولکول‌هاي بسيار کوچک‌تر را پيدا کند و حسّاسيت تشخيص بالاتري دارد.»
قطعه SAM به اندازه يک دستگاه مايکروويو است، در جلوي مريخ‌نورد که خود به اندازه يک خودروي ميني‌کوپر است، قرار داده شده و ساز و کار آن چنان غامض است که ناسا آن را به تنهايي پيچيده‌تر از بسياري از فضاپيماهاي خود مي‌داند.
نمونه‌ها در داخل دستگاه‌ها بايد ابتدا در يک فر «پخته» شوند و سپس با استفاده از وسايلي که معمولاً در زمين جايشان روي طبقات آزمايشگاه‌هاي مربوطه است، بررسي شوند.
به گفته وساودا «عناصر مختلف موجود در نمونه در دماهاي متفاوت شکسته شده و به گاز تبديل مي‌شوند.» او خاک ‌رس را مثال مي‌زند که در دماي 277درجه سلسيوس شکسته مي‌شود. بنابر اين مقدار کمي آب که روي نمونه مريخي ظاهر شود، به آن دما که پخته شود ما را رهنمون مي‌شود که تا قسمتي از آن از خاک‌رس تشکيل شده است.
در SAM يک کروماتوگراف (دستگاه جداسازي ترکيبات) گاز که از 6 لوله مجزا تشکيل شده، قرار داده شده است؛ هر يک از اين لوله‌ها مي‌تواند يک ترکيب متفاوت را آزمايش کرده و تشخيص دهد.
به گفته وساودا «شما گاز را از نمونه به داخل لوله‌هايي جريان مي‌دهيد که نسبتاً درازند و به‌طور خاص براي اين منظور طراحي شده‌اند که عناصر مختلف تشکيل‌دهنده گاز را از هم جدا کنند. در واقع شما مخلوطي از گازها را در ابتداي لوله وارد مي‌کنيد و در ته لوله اين مخلوط را به صورت از هم‌ جدا شده تحويل مي‌گيريد.»
SAM همچنين دو نوع دستگاه طيف‌سنج دارد که براي تشخيص دقيق‌تر هر نمونه استفاده شود. اين طيف‌سنج‌ها مي‌توانند گازهايي را که نشانه بالقوه حيات هستند، مانند دي‌اکسيدکربن، متان و بخار آب، فهرست کنند. طيف‌سنج‌ها همچنين خواص معين را از جمله وزن مولکولي، بار الکتريکي و مقدار نور جذب‌شده در طول‌موج‌هاي مختلف، اندازه‌گيري مي‌کنند.
در شرايطي که SAM آلي بالقوه‌اي را بيابد، تعيين خواهد کرد که آيا واقعاً متعلق به مريخ است يا چيزي‌ست که از زمين آمده و دستگاه نمونه‌گيري را آلوده کرده است.
پنج توده سراميک زير پوشش‌هايي از فويل در جلوي مريخ‌نورد کنجکاوي جاسازي شده‌ که ترکيبات آلي مصنوعي درون آنها فرو شده است. مريخ‌نورد به داخل اين توده مته مي‌کند و نمونه‌اي از آن را مي‌پزد. اگر يک آلي از آن بيرون آيد که قرار نبوده در توده باشد، دانشمندان به احتمال زياد حکم خواهند کرد که آلي پيدا شده در مريخ، مسافران قاچاقي بوده‌اند.
در مقابل اگر نمونه به صورت خالص بيرون آيد، در آن هنگام است که محققين بر تشخيص اينکه آلي‌ها از کجا آمده‌اند، تمرکز خواهند کرد.
تشخيص اينکه يک آلي ريشه زيست‌شناختي دارد يا خير براي ناسا سخت خواهد بود، اما آنها مي‌گويند که تحقيقي با MSL انجام مي‌دهند کمکي براي مأموريت‌هاي آينده خواهد بود.
مجريان مأموريت برآنند که SAM اسب زحمتکشِ MSL تلقي مي‌شود و يکي از دلايل اصلي بوده که اصولاً اين مأموريت به خاطر آن شکل گرفته است.
وساودا مي‌گويد «ما دوست نداريم که يک قطعه يا دستگاه را به عنوان مورد علاقه خود انتخاب کنيم، اما اگر اين را که چرا ما داريم اين مريخ‌نورد را پرواز مي‌دهيم بررسي کنيد، مي‌بينيد که به اين خاطر بوده که يک طيف‌سنج انبوه به مريخ فرستاده شود.»

نوشته: اليزابت هووِل، 25 جولاي 2012
منبع:URL: http://www.space.com/16761-mars-rover-curiosity-sam.html. Accessed: 2012-07-30. (Archived by WebCite® at http://www.webcitation.org/69XznfNPS)


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون