** همه دعوتید: گروه آموزش کاربردی انجمن برای فراهم شدن امکان مشاهده ابرماه و ماه گرفتگی شامگاه چهارشنبه 11 بهمن در خانه ستاره شناسی تهران واقع در انتهای بلور استاد معین برنامه ویژه ای را برگزار و امکان رصد و عکسبرداری از این پدیده را با تلسکوپ برای عموم علاقمندان فراهم خواهد نمود.**    
 شنبه 30 دی 1396 | 3 جمادي الاول 1439 | 20 ژانويه 2018
مسير :
»
»
»
گزارش گروه رويت هلال انجمن نجوم آماتوري ايران

گزارش گروه رويت هلال انجمن نجوم آماتوري ايران
چهارشنبه 18 دي 1387 - 22:52 | شاخه : | 3251 بازدید | 0 دیدگاه


 
اثبات عدم رويت پذيري هلال  شوال 1428 در شامگاه پنج شنبه 29 رمضان برابر با 19 مهر 1386با تلاشهاي انجام شده ارتفاعات سهند در حاشيه شهر تبريز با فاصله حدود 3كيلومتري جنوب غربي از آن با طول جغرافيايي 37 درجه و صفردقيقه و7 ثانيه وعرض جغرافيايي46 درجه و 8 دقيقه و صفر ثانيه و در ارتفاع 1519 متري از سطح دريا به عنوان رصدگاه گروه انتخاب شد گروه در ساعت 17 روز پنج شنبه به محل رسيده و با استقرار تلسكوپ 1اينچ meade Lx 20و Align كردن آن گروه در ساعت 17:3دقيقه اولين فرمان حركت تلسكوپ به سمت هلال ماه را صادر و تلسكوپ به سمت ماه حركت كرد اما از آنجا كه اين هلال با سن تقريبي 9 ساعت قبل از غروب خورشيد غروب مي کرد مسلماً قابل رويت نبود . در طول برنامه نيز همانگونه که محاسبات نشان مي داد، هلال رويت نشد.
در اين برنامه امام جمعه محترم شهر تبريز حضرت آيت الله مجتهد شبستري،حاج‌آقاي شربياني ازنهاد ولي فقيه در دانشگاه ، برخي روحانيون و فرماندهان ارتش درتبريز و جمعي از مسئولان شهر حضور داشتند.صدا وسيماي مرکز تبريز همکاري خوبي براي پوشش تصويري از اين استهلال را به انجام رساند.
جناب سروان فرهاد فرهادي زنوز و سروان اميرمحسن كاواني درفش دو نفر از پرسنل لشگر 21 حمزه تبريز به همراه يك عدد دوربين 120*2و يك عدد زاويه ياب m2 وGps گروه را همراهي و اقدام به پيدا كردن طول و عرض جغرافيايي سايت مورد نظر گروه كردند.
همچنين مشخص شد كه در اين منطقه 5 درجه غبار غليظ وجود داشته و در عين حال 1 درجه عوارض طبيعي نيز وجود داشت كه همين امر باعث شد عليرغم محاسبات انجام شده در خصوص زمان غروب ، خورشيد در حدود2دقيقه زودتر غروب كند.
با توجه به سن پايين هلال و از همه مهم تر غروب ماه قبل از غروب خورشيد پيش بيني عدم رويت پذيري اين هلال از ابتداي فعاليت شده بود اما با توجه به وظيفه گروه به عنوان اثبات عدم رويت پذيري گروه اقدام شايسته خود را انجام داد.
لازم بذكر است گروه در ساعت 18:15 دقيقه محل رصدگاه را ترك كرد.
خاطر نشان مي‌شود اعضاي گروه را مهندس مسعود عتيقي مسئول گروه، سيد عبدالاميرشيرازي و محمد شريفي جهت کاربا تلسکوپ،محسن شباني مسئول رايانه،سيد اسد رجبي تصوير برداروتهيه کننده گزارش تشكيل مي دادند.
در پايان جا دارد از امام جمعه محترم تبريز و حاج آقا توکلي از دفتر ايشان ، نماينده محترم ولي فقيه در دانشگاه، عقيدتي سياسي وپرسنل پر تلاش لشگر 21 حمزه ارتش بويژه برادر بزرگوار حاج آقا فقيه رياست محترم عقيدتي سياسي ، جناب آقاي نواداد رياست محترم صدا وسيماي مرکز تبريز ،فرماندهي محترم پايگاه پدافند نيروي هوايي تبريز امير سرتيپ مصطفي خوشوقت و سرکار نصرت اله قاسمي فرد ،سربازان اين کهن مرز وبوم آقايان امير رجبي و سعيد فلاح نژاد و کليه عزيزاني که به هر صورت  زمينه  انجام  اين برنامه و اجراي طرح رصدي پژوهشي جمعه 2مهر را فراهم آوردند  قدرداني مي گردد و اميد است تقدير در خور از اين عزيزان صورت پذيرد.
در پايان برخي مختصات و محاسبات مربوط به سايت رصدي و تعدادي از پارامترهاي هلال ماه در روز پنج شنبه 19 مهر برابر با 29 رمضان 1428 به پيوست  تقديم مي‌شود:

لحظه غروب خورشيد(محاسباتي) :
17:54:35
لحظه غروب ماه(محاسباتي) :
17:43:45
لحظه غروب خورشيد(رصدي) :
17:34:30
ارتفاع ماه در لحظه غروب خورشيد :
2- درجه و18 دقيقه
سن هلال :
8 ساعت و28 دقيقه
ابزار:
تلسكوپMeade Lx200Gps 1اينچ به همراه فيلترها و ابزارهاي جانبي آن
دوربين دو چشمي 120*2نيروي زميني ارتش،Gps و زاويه يابM2
 

 
پژوهشي براي بررسي رويت پذيري هلال ماه شوال در روز جمعه 2مهر سال 1386 در حومه تبريزساعت9 صبح روزجمعه2مهر ماه 1386 گروه باتجهيزات موردنياز ازجمله تلسکوپ Meade Lx 200Gps 10 اينچ، دوچشمي 120*2ارتش ، زاويه ياب، 4دستگاه رايانه همراه ، دوربين عکاسي ديجيتال Canon و دو دستگاه دوربين فيلمبرداري Sony با سه پايه و متعلقات ،از هتل محل اقامت به همراه دو تن از افسران لشكر 21 حمزه تبريز وبا استفاده از دو وسيله نقليه به سمت رصدگاه روز گذشته که از قبل بررسيو تعيين شده بود حركت خود را آغاز کرد.
اعضاي گروه را مجدداً در اين طرح نيز مهندس مسعود عتيقي مسئول گروه، سيد عبدالاميرشيرازي و محمد شريفي جهت کاربا تلسکوپ، محسن شباني مسئول رايانه،سيد اسد رجبي تصوير بردار وتهيه کننده گزارش تشكيل مي دادند.
تمامي برنامه‌ها از قبل مرور شده و تمامي تقسيمهاي كاري در روزهاي قبل انجام شده است .حتي در مسير نيز اعضاي گروه با شور هيجان خاص مرحله به مرحله فعاليت خود را در اين روز مورد بحث بررسي و مجدد قرار دادند.
عليرغم انجام تمامي اقدامات لازم بازهم اعضاي گروه دلهره و نگراني خاصي در دل دارند كه اين نگراني با دلگرمي هاي مهندس عتيقي برطرف شده و به نوعي احساس غرور و موفقيت تبديل مي شود.
ساعت10:3صبح گروه به محل موردنظر با فاصله حدود 3كيلومتري جنوب غربي تبريز با طول جغرافيايي 37 درجه و صفردقيقه و7 ثانيه وعرض جغرافيايي46 درجه و 8 دقيقه و صفر ثانيه و در ارتفاع 1519 متري از سطح دريا رسيد.آسمان کاملاًصاف بود و تك تك اعضاي گروه شروع به انجام مسئوليت هاي خود نمودند در اين ميان هر كدام از اعضا به ديگري نيز كمك کردند.
ساعت 11 صبح اولين مرحله رصد با استفاده از يکي از کامپيوترها و  Align تلسكوپ شروع شد. تنظيم تلسکوپ  خوشبختانه به هيچ عنوان مشكل نداشته و به راحتي  در اولين مرحله انجام شد و گروه پس از انتخاب چندين جرم همچون سياره ناهيد و.. ، دستور رفتن به سمت ماه را به آن داد.تلسكوپ نيزبه اين قسمت از آسمان رفته اما كنتراست پايين زمينه آسمان گروه را از رويت هلال در اين زمان باز داشت.گروه حدود 2 ساعت به کار ادامه داد.
ساعت 13:3دقيقه دومين مرحله از كار گروه آغاز و تلسكوپ با توجه به تغيير کامپيوتر،مجدداً تنظيم  شده پس از گرفتن برجيس و برخي اجرام قابل رصد در روز  به سمت ماه روانه شد. اما بازهم گروه از رويت هلال در اين زمان باز مانده و گروه اندكي دچار نا اميدي شد اما در همين لحظه برخي از دوستان با اندكي شوخي ، خنده و نشاط را به گروه باز گردانده تا گروه بتواند به كار خود ادامه دهد. دوربين دوچشمي 120*2ارتش که توسط اعضاي گروه از شب قبل به سمت ستاره اي با مختصات هلال ماه در روز بعد نشانه رفته بود، ساعت 15:06 به کمک آمد تا از منظر آن، گروه نگاهي دقيق اما با ابزاري متفاوت را به سمت محل قرار داشتن هلال بياندازد که اين مرحله نيز با عدم مشاهده هلال ناکام ماند.
در ساعت 15:3گروه مجدداً  مرحله سوم رصد را با تنظيم دقيق تلسكوپ آغاز كرد و لي اين بار هم با توجه به تمامي اقدامات کامل انجام شده هلال رويت نشد.
در اين مرحله نيز گروه با توجه به تجربيات قبلي چندين بار سعي در مشاهده هلال داشت که موفق نگرديد.با توجه به بررسي انجام شده کمي ابر و افق غرب داراي حدود 5 درجه غبار غليظ در هنگام عصر گاه شده بود و همين امر باعث شد تا در ساعت 17:45 گروه از اقدام مجدد براي رصد هلال باز بماند و برنامه را پايان دهد.در ساعت 18:3محل رصدگاه را ترك كرديم.
مسلماً رويت يا عدم رويت اين هلال نيز حتي اهميت داشت و از ارزش کار نمي کاهد و همانقدر که در وضعيت جوي،تنظيم تلسکوپ وبهره برداري ازابزارهاي جانبي گروه  ما و برخي از گروهها کاملاً موفق بودند ،نشان مي داد که بطورمثال هلال قطعاً در منطقه رصدي گروه ويژه رويت هلال انجمن قابل رويت نبوده است . همانگونه که تمامي معيار ها بجز معيار محمد عوده بخش اعظم ايران را خارج از خط رويت پذيري مي دانست ولي گروهها در اقصي نقاط کشور به رصد پرداختند ، قرار داشتن تبريز بالاتر از  معيار عوده مانعي براي انجام اين پژوهش از ديد گروه تلقي نمي شود و درحال و آينده اهميت پژوهشهاي اينچنيني بر کسي پوشيده نخواهد ماند.
سپاس ويژه خود را به امام جمعه محترم تبريز، لشگر 21 حمزه ارتش و پرسنل زحمت کش آن و کليه دوستان وبزرگاني که ما را در اين پروژه پژوهشي همراهي و پشتيباني نمودند تقديم مي نماييم.

مشروح گزارش تصويري را از اينجا ببينيد 


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون