** همه دعوتید: گروه آموزش کاربردی انجمن برای فراهم شدن امکان مشاهده ابرماه و ماه گرفتگی شامگاه چهارشنبه 11 بهمن در خانه ستاره شناسی تهران واقع در انتهای بلور استاد معین برنامه ویژه ای را برگزار و امکان رصد و عکسبرداری از این پدیده را با تلسکوپ برای عموم علاقمندان فراهم خواهد نمود**    
 چهارشنبه 4 بهمن 1396 | 7 جمادي الاول 1439 | 24 ژانويه 2018
مسير :
»
»
»
عجب علمي است علم هيئت عشق ... - گزارش تيم 1 بر فراز برج ميلاد تهران

عجب علمي است علم هيئت عشق ... - گزارش تيم 1 بر فراز برج ميلاد تهران
جمعه 26 خرداد 1391 - 02:30 | شاخه : | 4121 بازدید | 0 دیدگاه

محسن شباني مدير تيم نرم افزاري انجمن-


گزارش رصد گذر تيم 1 انجمن نجوم آماتوري ايران- از فراز برج ميلاد تهران

سال 83، سالي که براي نجومي‌ها و بعضي از مردم ايران و جهان يادآور خاطره‌اي بود که نشان دايره تيره‌رنگي بر رخ مهر تابان خودنمايي کرد و چند ساعتي مهمان پهنه‌ي آن بود. خوب به ياد داريم در آن زمان در يکي از فرهنگسراهاي جنوب تهران به نام بهمن، عده‌ي زيادي از علاقه مندان و عاشقان آسمان گرد تلسکوپ ها جمع شده بودند تا اين رويداد زيبا را نظاره‌گر باشند.
در دوران بسيار خوبي از نجوم قرار داريم و با گذشت تقريباً هشت سال، بار ديگر اين نشان مدور، ديدگان مردم مشتاق و اين‌بار آگاه را به سمت خود جلب نموده و شيفتگي بيشتري را به ارمغان آورد.
سياره ناهيد بار ديگر همه را فراخواند که مي خواهد از مقابل خورشيد عبور کند و وعده‌ي بعدي را براي 105 سال ديگر گذاشت تا شيفتگانش اشتياق بيشتري براي مشاهده‌اش داشته باشند.
چهارشنبه 17 خرداد 1391 (15 رجب 1433 و 6 ژوئن 2012) فرا رسيد و همه کساني که ارزش اين روز را مي‌دانستند برنامه‌ريزي کرده تا اين رخداد زيبا را که ياد آور بخش کوچکي از بزرگي پروردگار است، به نظاره بنشينند.
انجمن نجوم آماتوري ايران با برنامه ريزي‌هاي قبلي براي رصد گذر ناهيد، 2 گروه با مأموريت هاي مختلف آماده سازي کرده بود.

تيم شماره 1 متشکل از آقايان شريفي، مدرس و کارشناس نجوم انجمن و اينجانب به عنوان كارشناس و مدير تيم نرم افزاري انجمن با موقعيت رصدي برج ميلاد، با استقرار ابزار و وسايل رصدي بر فراز برج قبل از طلوع خورشيد آماده براي ثبت لحظات اين پديده بودند. تيم 2 نيز با فاصله از تيم 1 د رهمين زمان و در ارتفاعات استان البرز بدور از هياهو شهري و مشكلات ناشي از پاسخگويي عمومي و يا رسانه اي به كار علمي خود مشغول بودند.

تماس سوم در اين رصدگاه: 09:07
زمان ثبت لحظه پايان گذر: 09:23

رصد امسال با رصد سال 83 تفاوت عمده‌اي که براي ايرانيان داشت اين بود که بخش ابتدايي گذر قبل از طلوع خورشيد اتفاق مي‌افتاد و قابل مشاهده نبود. البته مشاهده گذر به هنگام طلوع خورشيد در ساعت 06:02 ، آن هم از پشت دماوند کوه پرشکوه، منظره‌ي غير قابل وصف و زيبايي را پديدار ساخت که ما را بر آن داشت که با همت بيشتري به ثبت اطلاعات و تهيه تصاوير بپردازيم.
کم کم خورشيد خود را بيشتر نمايان مي کرد و ما هم ازپشت تلسکوپ 1اينچ ال ايكس 200 به همراه فيلتر ويژه خورشيد که با نرم افزار استلاريوم فارسي(دومين نرم افزار فارسي تيم نرم افزاري انجمن نجوم آماتوري با توانايي هدايت تلسکوپ) کنترل مي‌شد به مهر و ناهيد سلام کرديم.
رخسار مهر علاوه بر ناهيد چندين لکه بسيار زيبا داشت که در تصاوير تهيه شده به خوبي ديده ‌مي‌شوند.
برج ميلاد تهران، در تراز 292 يا همان سکوي ديدباز، ميزبان گروه مرکز نجوم آستان حضرت حضرت عبدالعظيم(ع) نيز بود و که مشاهده ذوق و شوق آنها و از طرفي حضور چندين منجم آماتور ديگر اجازه رسوخ خستگي را به ما نمي‌داد.
ابتدا قصد داشتيم با اسكاي ايميجر به تصويرداري از رصد بپردازيم که متأسفانه مشکلي براي آن پيش آمد ونهايتاً توانستيم از طرق ديگر پيش بيني شده لحظات زيباي گذر را ماندگار نماييم و با استفاده از دوربين 8 مگاپيکسلي تصاويربه صورت عکس و فيلم توسط اين تيم تهيه شد.
زيباترين لحظه‌اي که در اين روز براي رصدگران اتفاق مي‌افتاد قطره سياهي بود که به هنگام تماس سوم ديده شد. از اين لحظه به بعد کم کم غمي به دل رصدگران نفوذ مي کرد که با تماس چهارم و پايان لحظه گذر همانند بغضي سنگين گلويمان را مي‌فشرد و آن هم وداع با اين پديده و انتظاري 105 ساله بود.
اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون