مسير :
»
»
»
چشماني بدنبال سياره ناهيد

چشماني بدنبال سياره ناهيد
جمعه 26 خرداد 1391 - 02:30 | شاخه : | 3356 بازدید | 0 دیدگاه

سيد عبدالامير شيرازي دبير انجمن –
گزارش تيم 2 از فراز قلل استان البرز
گزارشي از ما براي حاضران سال 1496 خورشيديشايد اگر امروز كپلر، همان دانشمندي كه با بررسي حركت سيارات در منظومه خورشيدي امكان وقوع گذرهاي تير ( عطارد ) و ناهيد (زهره ) را از مقابل قرص مهر تابان پيش بيني كرد ، در قيد حيات بود، از اين همه شور و غوغاي برپاخاسته به منظور عبور و گذر زهره به شعف مي آمد و بي گمان او نيز جلودار جمعيت مشتاق در سراسر جهان مي شد و اين كاروان علمي را راهبري مي نمود.

و شايد اگر امروز كپلر كه خودش هيچگاه نتوانست گذر سياره اي را نظاره گر باشد، حضور پرشمار علاقه مندان داراي وسايل و تجهيزات مختلف را رويت مي كرد به آن ابداع و نظريه اعلام شده اش سخت مي باليد و به وجد مي آمد.
اما امروز 17 خرداد 1391، مطابق با 6 ژوئن 2012 و مصادف با 15 رجب 1433 – جاي خالي كپلر و خلف عالمش هوروكس خالي بود در اين گذر زيباي ناهيد ازمقابل مهر تابان.

انجمن نجوم آماتوري ايران نيز از طرفي به منظور همراهي با ساير گروههاي نجومي كشور كه بنا به فراخوان انجمن نجوم ايران ، صورت مي گرفت اقدام به ارسال تجهيزات و كارگروه مستقل يکي براي عمومي سازي در کنار برج ميلاد تهران و ديگري بر فراز برج ميلاد نمود تا صحنه هاي گذر را براي علاقه مندان شكار و به رويت رسانده و تيم 1 نيز بر فراز برج به پارمتر گيري و ثبت گزارش علمي اقدام کنند. از سوي ديگر بنا بر اهميت ويژه اين رويداد آسماني با برنامه ريزي و بررسي هاي قبلي مقرر گرديد با تشكيل 2 كارگروه تخصصي و استقرار يكي از آنها در بلند ترين مكان در دسترس برج ميلاد تهران و ديگري در محيطي خارج از شهر، اقدام به ثبت لحظه ها و ضبط تصاوير نمايند. محل استقرار كار گروه مستقر در برج ميلاد بصورت محدود باطلاع متقاضيان مطبوعات و ارباب جرايد و همچنين برخي شبكه هاي رسانه ملي رسيد تا در شرايط ضروري و نياز به جمع آوري اخبار قادر به ايجاد ارتباط باشند.
ليكن با عنايت به تعيين وظايف گروه تخصصي، سعي گرديد تا از دسترسي علاقه منداني كه بطور آزاد و عمومي وارد محوطه برج ميلاد مي شوند، دور مانده و با تمركز وظايف را بعمل آورند. البته دوتن از اعضاي گروه نجوم راديويي با همکاري آقاي محمد عمارتي بر فراز برج گروه سومي را تشکيل مي دادند که به ضبط راديويي گذر بپردازند.
اما در برنامه ريزي و تدوين روشهاي رصدي گذر سياره زهره مقرر شد ، ديگر كارگروه شماره 2 رصدي انجمن بدوراز هياهوهاي ديدار گذر و فارغ از پاسخگويي به رسانه ها و موج سوالات رصدگران عمومي و با نگاه حرفه اي و تخصصي تر به اين رخداد ، مترصد ثبت لحظه ها و ضبط تصاوير بوده و تمركز اصلي را بر جمع آوري اطلاعات متقن و مستند سازي براي انتقال به سالهاي بعد و مشتاقان آينده نمايد.

بنا بر اين ديدگاه، در لحظاتي كه ناهيد به ملاقات خورشيد مي رفت و خالي بر روي خورشيد مي نهاد كه تا يكصد و پنج سال ديگر هيچ نقاش و صورتگري توان منقوش نمودن آنرا بر سيماي خورشيد نخواهد داشت ، كار گروه تخصصي با استقرار در سايت منتخب ( يکي از ارتفاعات استان البرز) كه بدور از آلودگي و غبار و موانع و مزاحمتهاي متفرقه بود ، به تعقيب ناهيد پرداخت.

مكاني كه داراي مشخصات اوليه به شرح ذيل بود:

لحظه خروج خورشيد از پشت ارتفاعات و قابل رويت بودن در منطقه رصدي تيم2

ساعت: 06:21
شروع تصوير برداري: 06:23
مشخصات محل استقرار : 8/11 47 35 شمالي و

3/24 07 51 شرقي

ارتفاع از سطح آبهاي آزاد : 2193 متر

به منظور ضبط دقيق و قابل آموزش در كارگاههاي پس از گذر و تجزيه لحظه ها ، مقرر شد تا ضمن تنظيم زمان سايت با GPS و عليرغم تصوير برداري ممتد توسط دوربين فيلمبرداري در هر 5 دقيقه، عكاس گروه اقدام به عكسبرداري به تعداد تعريف شده نمايد كه اين موضوع از ابتداي رصد تا ساعت 25 /9 ادامه داشت . گرچه با توجه به امكان موجود، زمان پايان ديدارمي توانست بين ساعت 21/9 تا 22/9 منعكس گردد ليكن عكاسي و تصوير برداري تا ساعت 25/9 ادامه داشت تا پس از تماس چهارم هم هر واقعه اي ضبط گردد.

تماس سوم در رصدگاه تيم2: ساعت 09:06
تماس چهارم(زمان تقريبي پايان گذر): 09:23

نكته قابل توجه در سايت، سرعت بادي بود كه تدريجا" افزايش مي يافت و از مقابل دوربين ها و تلسكوپ ها وارد واز محيط عبور مي كرد. يعني حدود شرق و شمال شرق كه بدليل ايجاد لرزش در دستگاهها مي توانست موجب دغدغه شود . خصوصا" اين كه سرعت با د از حدود سات 12/8 تقريبا" دوبرابر ابتداي زمان طلوع و از ساعت 50/8 حدود 5/3 برابر شده و كم كم نوساناتي را موجب شده و وظيفه تنظيم و بازديد لحظه اي فيلترها و وسايل را دوچندان مي نمود.

دماي محيط سايت از شروع تا پايان 18 تا 22 درجه سانتيگراد بود و با توجه به ابر رقيقي كه خيلي هم سريع از مقابل دوربين فيلمبرداري در همان ابتداي طلوع مي گذشت ، عملا" فيلمبرداري شفاف از ساعت 23/6 دقيقه ميسر گرديد در حاليكه در ساير موارد بدليل مناسب بودن محل استقرار در ارتفاعات ، افق كاملا" باز بوده و هيچگونه مزاحمت و مانعي وجود نداشت.


ناهيد كه از مقابل خورشيد گذشت، يك پيام را بدنبال داشت: " من رفتم و بار ديگر مي آيم، آيا آن روز شما هم هستيد؟!"
و در پاسخ گفتيم: " كپلر حتي يكسال هم نماند تا شاهد دست آورد علمي خويش باشد، آنوقت ما 105 سال ديگر چگونه مي مانيم ؟! "
و از سوي ديگر خورشيد كه نظاره گر همه است گفت: " از ديروز تا كپلر
و از كپلر تا امروز
و از امروز تا فردا
مانده ام، و حتي اگر شما هم نباشيد
مي مانم تا تاريخ شاهد خال ديگري بر چهره ام باشد ".

عکسهايي ازگذر که توسط آقاي سيد شهاب اشرف طبايي عکاس نجومي انجمن با دوربين کانن6دي نصب شده بر روي تلسکوپ آپو شکستي انجمن در همکاري با آقاي مهندس عتيقي مسئول تيم 2 تهيه نموده اند:

اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون