مسير :
»
»
»
رصد عمومي پديده گذر سياره ناهيد توسط انجمن نجوم اکليل شمالي

رصد عمومي پديده گذر سياره ناهيد توسط انجمن نجوم اکليل شمالي
جمعه 19 خرداد 1391 - 02:30 | شاخه : | 1124 بازدید | 0 دیدگاه

علي طوافي
پيرو اعلام و دعوت عمومي انجمن نجوم اکليل شمالي به عنوان يکي از گروههاي فعال استان گيلان مبني بر رصد پديده گذر سياره ناهيد از مقابال مهر تابان، اين واقعه با حضور علاقمندان و جمعي از مردم خوب خطه سر سبز لاهيجان با استفاده از تعداي تلسکوپ و دوچشمي مجهز به فيلتر رصد خورشيد و عينکهايي بدين منظور به انجام رسيد. آنچه که در پي مي آسيد گزارش اين گروه است.
بازهم سادگي و استفاده از حداقل امکانات را براي رصد علمي پديده و عمومي سازي آن را در گزارش اين دوستان و اکثر نقاط کشورمان شاهد هستيد.انجمن نجوم اِکليل شمالي همزمان با گذر زهره از مقابل خورشيد اقدام به رصد اين پديده تاريخي نمود. در اين رصد که مقابل دفتر انجمن واقع در خيابان 22آبان شهر لاهيجان و از ساعت 8 الي 09:3صبح 17خرداد برگزار شد اعضاي انجمن و تعداد زيادي از مردم که از طريق شبکه چهار سيما از مکان برگزاري رصد در لاهيجان مطلع شده بودند به اين رصد پرداختند.
ابزار مورد استفاده يک تلسکوپ بازتابي 5.1اينچ و يک دوربين دوچشمي50*10بوده که به فيلتر مايلار مجهز شده بودند.
همچنين عينک هاي مخصوص رصد خورشيد نيز در اختيار علاقمندان قرار گرفت تا اين فرصت تاريخي که تا 105سال ديگر تکرار نمي شود را رؤيت نمايند.
البته حضور ابرها که گاه تا 80درصد آسمان را مي پوشاندند گاهي مانع رصد مي شد و در کار اخلال ايجاد مي کردند اما با کنار رفتن ابرها همگي به رصد مجدد اين گذر مشغول مي شدند.
از اعضاي انجمن حاضر در اين رصد آقايان کريم، حجت انصاري، حجت سعيدي، جعفري، رمضاني و کرمي
و خانمها اسلامي، عليپور، حاجي زاده، کاظمي، رمضاني و جعفري حضور داشتند.
همچنين اعضاي انجمن هاي عکاسي و نجوم رشت و دانشگاه منجيل، آقايان موسوي و طائي و خانمها کلهر و پورمحمد نيز در اين جمع حضور داشتند.
بدليل برگزاري اين برنامه در مرکز شهر توجه بسياري از رهگذران نيز به اين برنامه جلب شده بود و خواستار پيوستن به انجمن نجوم شدند.
رياست سازمان تبليغات اسلامي لاهيجان، پزشکان و پرستاران مرکز درماني لاهيجان و مديران درمانگاه امام جعفرصادق(ع) نيز از مهمانان ويژه اين برنامه بودند.اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون