*** قابل توجه ثبت نام کنندگان دوره های آموزشی انجمن؛ بزودی کلاسهای ستاره شناسی مقدماتی و اخترشناسی رصدی آغاز خواهد شد. واحد آموزش***    
 پنج‌شنبه 23 آذر 1396 | 25 ربيع الاول 1439 | 14 دسامبر 2017
مسير :
»
»
»
بالاگرفتن هيجان براي پديده نادر گذر ناهيد در 17 خرداد

بالاگرفتن هيجان براي پديده نادر گذر ناهيد در 17 خرداد
يكشنبه 14 خرداد 1391 - 02:30 | شاخه : | 1205 بازدید | 0 دیدگاه

سوره صادقي-
دانشمندان در حال آماده شدن براي فرارسيدن پديده گذرناهيد، فرصتي نادر براي ديدن عبور سياره ناهيد از مقابل خورشيد چنانکه از زمين ديده مي‌شود، هستند.
اين عبور تاريخي در تاريخ ?? خرداد -? و ? ژوئن- آخرين بار تا سال ????، رخ خواهد داد.
درصورتي‌که وضعيت آب‌وهوا اجازه دهد و با رصد با استفاده از صافي‌هاي مخصوص خورشيدي و يا ساير تجهيزات محافظتي، گذر ناهيد صحنه‌اي فراموش‌ناشدني براي رصدگران و منجمان آماتور فراهم مي‌آورد؛ ليکن اين پديده همچنين فرصتي کمياب براي دانشمندان به‌شمار مي‌آيد.
در حين عبور ناهيد از مقابل خورشيد، نور خورشيد از ميان اتمسفر سياره فيلتر مي‌شود. با تحليل خصوصيات فرآيند جذب در اين نور، محققين امکان آن را مي‌يابند که درباره عناصر شيميايي موجود در گازهاي مه‌مانند اطراف ناهيد بيشتر بدانند.
بسياري از تلسکوپ‌هاي پيشروي دنيا از جمله تلسکوپ فضايي هابل ناسا، رصدخانه دايناميک خورشيدي Solar Dynamics Observatory و همچنين ماهواره ونوس اکسپرس متعلق به سازمان فضايي اروپا که در گردش به دور ناهيد است، به طور خاص براي مشاهده اين پديده برنامه‌ريزي خواهند شد.
تيم علمي ونوس اکسپرس پديده را رصد کرده و به طور زنده از جزيره اسپيتزبرگن Spitsbergen در نواحي قطبي شمالي زمين، پخش خواهند کرد.
هاکان سودهم Hakan Svedhem دانشمند پروژه ونوس اکسپرس مي‌گويد: «ما از ديدن گذر ناهيد از چنان موقعيت بي‌همتايي در اروپا در حالي‌که ماهواره ونوس اکسپرس نيز در گردش به دور سياره در حال گذر است، بسيار هيجان‌زده‌ايم.» وي مي‌افزايد: «در مدت‌زمان گذر، ونوس اکسپرس مشاهدات مهمي از اتمسفر ناهيد صورت خواهد داد که با مشاهدات صورت‌گرفته از روي زمين مقايسه خواهد شد. اين مقايسه کمک خواهد کرد صحّت و دقّت روش‌هاي مطالعه و بررسي سيارات خارج از منظومه شمسي آزموده شوند.»
به‌دليل ويژگي‌هاي خاص گردش سيارات به دور خورشيد، گذرهاي سياره ناهيد به صورت جفت جفت با فاصله ? سال از روي زمين قابل مشاهده‌اند. گذر ناهيد در سال ???? گذر دوم از جفتي است که اولين آن در سال ???? رخ داد که آن مورد در آن زمان، اولين گذر قابل مشاهده ناهيد پس از ??? سال بود. گذر سال ???? اولين فرصت براي دانشمندان بود که پديده را با تجهيزات و تلسکوپ‌هاي مدرن مشاهده کنند.
توني فيليپس Tony Phillips ستاره‌شناس در بلاگ ناسا نوشته است: «تلسکوپ‌هاي خورشيدي مدرن نماهايي بي‌سابقه از اتمسفر ناهيد با آتش خورشيد در نور پس‌زمينه گرفته‌اند.» وي مي‌افزايد: «اين تلسکوپ‌ها ناهيد را در حال گذر از تاج وهمناک خورشيد و از مقابل رشته‌هاي مغناطيسي چنان عظيمي که بتواند کل سياره را در خود ببلعد، مشاهده کردند.»
پيش از اين ستاره‌شناسان هيچ راه‌حلي براي اندازه‌گيري دقيق منظومه شمسي نداشتند، تا زماني‌که گذر سياره ناهيد امکان آن را فراهم کرد که فاصله ناهيد به صورت مثلثاتي (دو ضلع از يک مثلث) از طريق مقايسه اندازه‌گيري‌هاي به‌عمل‌آمده از نقاط مختلف کره زمين محاسبه گردد. دانشمندان دور از هم و گسترده در نقاط مختلف دنيا پخش شدند -از جمله جيمز کوک James Cook کاشف معروف براي رصد گذر به تاهيتي رفت- اگرچه که هواي بد و ناکارآمدي فني تجهيزات (که از جمله پديده لکه سياه را در پي داشت) مانع تحقق اندازه‌گيري‌هاي دقيقي شد که دانشمندان بدان اميد بسته بودند.
اکنون محققان توان آن را خواهند داشت که گذر ناهيد را با دقتي که دانشمندان قرن ?? رؤياي آن را داشتند، مشاهده کنند.
علاوه بر بررسي سياره ناهيد، دانشمندان در صددند که از گذر ناهيد براي آزمودن دقت روش‌هايي استفاده کنند که اميد است براي مطالعه سيارات بيگانه وراي منظومه شمسي ما به‌کار بسته شود.
گذر‌هاي سياره‌اي يک روش کليدي‌ست براي شناسايي سيارات خارج از منظومه شمسي؛ چراکه اين سيارات هنگامي‌که در موقعيت گذر از مقابل ستاره‌اي که به ‌دور آن مي‌گردند، قرار مي‌گيرند، نور آن ستاره را به نحو جزئي کاهش مي‌دهند و بدين‌ترتيب حضورشان را براي ما قابل درک مي‌سازند. محققين نه‌تنها مي‌توانند سياره‌هاي بيگانه را از طريق جستجوي نشان‌هاي گذر آن‌ها کشف کنند، بلکه -مانند مورد ناهيد- همچنين قادر خواهند بود که درباره اتمسفر آن سياره از طريق ديدن خصوصيات فرآيند جذب در نور ستاره بيشتر درباره آن سياره بدانند.
مطابق با اعلام سازمان فضايي اروپا: «در طي گذر چند روز آينده، ستاره‌شناسان فرصت آن را خواهند يافت که اين روش‌هاي بررسي خصايص يک سياره را بيازمايند و به اطلاعات گردآوري شده در طي تنها شش مورد گذشته گذر ناهيد از زمان ساخت تلسکوپ در اوايل قرن ?? بيفزايند.»

منبع: http://news.yahoo.com/excitement-builds-rare-transit-venus-june-5-180357886.htmlنوشته SPACE.com, Clara Moskowitz سه‌شنبه ?? مي ????
Copyright © 2012 SPACE.com


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون