مسير :
»
»
»
برنامه هاي ويژه گذر سياره ناهدي 1391

برنامه هاي ويژه گذر سياره ناهدي 1391
جمعه 5 خرداد 1391 - 02:30 | شاخه : | 1316 بازدید | 0 دیدگاه

برنامه هاي گذرسياره ناهيد از مقابل مهر-
بعد از آنکه پس از 122 سال انتظار، منجمان ايراني در سال 1383 خورشيدي موفق به رصد مراحل کامل گذر سياره ناهيد از جلو خورشيد شدند، آخرين فرصت براي وداع با گذر اين سياره همسايه در روز چهارشنبه 17 خرداد 1391 در اختيارعلاقمندان است تا براي 105 سال ديگر با اين واقعه جذاب بدرود بگويند. از آنجا که انجمن نجوم آماتوري ايران همواره در کليه طرحها و رويدادهاي نجومي پيشگام ومشتاق برنامه هاي اصولي هم در زمينه اطلاع رساني جامع و هم بررسي تخصصي واقعه بوده است، امسال نيز با  برنامه هاي مدون به استقبال گذر زهره رفته است.
در اين راستا ابتدا براي تجميع توانمنديها و جلوگيري از موازي کاري و اتلاف توان با امضا تفاهم نامه اي با انجمن نجوم ايران، اين دو مرکز پر توان وبا سابقه طرح جامع ملي را مشترکاً به اجرا درخواهند آورد که به شرح ذيل است:
1- مکاتبه با وزارتخانه ها و مراکز مرتبط جهت اطلاع رساني، ايجاد هماهنگي، همکاري و تامين زير ساختهاي لازم براي مواجهه مناسب و در خور با اين واقعه که از جمله به پيشنهاد حذف آزمون مدارس در روزهاي 17 و 18 خرداد به وزيرمحترم آموزش و پروش ارايه و با وجود محدوديت زماني تا گذر براي تحقق اين مهم وعده داده شده است مي توان اشاره نمود.
2- برگزاري همايش تخصصي يک روزه براي آشنايي عموم علاقمندان و متخصصان امر با اين پديده جذاب از ديگر برنامه ريزيهاي مشترک انجام شده است.
اين همايش در روز پنج شنبه 11  خرداد ماه 91 در سالن شهيد بهشتي سازمان زمين شناسي کشور واقع در ميدان آزادي، ابتداي بلوار معراج، سازمان زمين شناسي و اکتشافات معدني کل کشور از ساعت 08:3صبح با پذيرش مدعوين و اساتيد آغاز مي گردد و تا ساعت 17:3همان روز با سخنرانيها و کارگاههاي آموزشي در زمينه گذر و افزايش تجارب شرکت کنندگان همراه خواهد بود. اين برنامه همچون ساير برنامه هاي انجمن نجوم آماتوري ايران واين بار در همکاري با انجمن نجوم ايران، رايگان مي باشد. ثبت نام و دريافت کد رهگيري همايش الزامي اشت.
3- رصد عمومي اين واقعه براي علاقمندان برنامه ريزي شده است. در اين طرح ضمن دعوت از گروههاي ساير نقاط کشور براي اجراي طرحهاي رصدي عمومي، آمادگي کميته برنامه ريزي گذر سياره ناهيد را براي انجام پشتيبانيهاي لازم و خبر رساني مناسب در اين زمينه اعلام مي دارد.
بديهي است با وجود کلانشهري همچون پايتخت براي نقاط مختلف آن مي بايست  نظير برنامه رصد گذر در سال 1383، سايتهاي رصدي را انتخاب  تا ضمن جلوگيري از اتلاف وقت وهزينه همگان بتوانند از برنامه رصدي اين واقعه از ساعت 05:48 بامداد همزمان با طلوع خورشيد در تهران، با حضورکارشناسان و دوستان ستاره شناس پر توان و با تجربه و با استفاده از چند دستگاه تلسکوپ مجهز به فيلتر رصد بي خطر خورشيد، امکان رصد عموم مردم پايتخت نيز بهره مند گردند. اين پايگاهها در جنوب، شمال، شرق، غرب و و مرکز پايتخت پس از بررسيهاي کارشناسي انتخاب و به اطلاع عموم خواهد رسيد. رصد عمومي باز هم بصورت رايگان در سايتهاي منتخب رصدي اين طرح، تا ساعت 09:23 صبح روز چهارشنبه 17 خرداد 91 ادامه خواهد داشت. توصيه مي شود براي جلوگيري ازازدحام علاقمندان در کنار تلسکوپها، افراد شرکت کننده در همان ساعات اوليه در محل برگزاري طرح عمومي رصد حضور يابند.
4- بررسي تخصصي پديده آنهم در زمان تماس سوم و ايجاد امکان حضور در پروژه هاي بين المللي بدين منظور بخش ديگري از برنامه هاي وسيع و جامع طرح رصد پديده تاريخي گذر سياره ناهيد از مقابل خورشيد است. با توجه به طلوع زود هنگام خورشيد در شرق کشور(حدود نيم ساعت) و ايجاد فرصت بيشتر براي ثبت تصاوير اين واقعه نادر که تا 105 سال ، 5 نسل علمي کشور از ديدار آن محروم مي مانند، در اين طرح مشترک پيش بيني شده است که رصدگران با تجربه بر اساس توانمنديهاي خود گروه بندي و با توجه به شرايط مناسبتر از نظر طلوع در استان خراسان رضوي و وجود امکانات خوب و کامل آن استان، گروه ويژه پژوهش به استان مذکور از صبح سه شنبه 16 خرداد اعزام و تا شامگاه پنج شنبه 18 خرداد در يک سفر علمي با وجود واقعه اي تاريخي حضور خواهند داشت. براي ثبت نام علاقمندان مي توانند به بخش ثبت نام ويژه اين رصد مراجعه و اطلاعات لازم را بزودي دريافت نمايند.
5- پس از گذرسياره زهره از مقابل خورشيد تلاش خواهيم کرد با عکسهاي منجمان آماتور کشور، نمايشگاه عکسي بزرگ بر پا تا علاقمندان در اين طرح ملي کارهاي خود را ارايه و از جوايز طرح بهره مند گردند. اجراي همايش و سخنراني براي جمع بندي تلاشهاي رصدي در کشور و انتخاب برترين ها با حضور اساتيد بزرگ از انجمن نجوم ايران و کارشناسان انجمن نجوم آماتوري ايران به اجرا در خواهد آمد. زمان و مکان همايش پس از گذر نيز متعاقباً اعلام خواهد شد.
 
از کليه اساتيد، آماتورهاي ستاره شناسي، اعضاي انجمن و علاقمندان براي استفاده از کليه برنامه ها دعوت بعمل مي آيد.انجمن نجوم ايران وانجمن نجوم آماتوري ايران اميدوارند تا  ميزبان خوبي براي اساتيد، آماتورهاي اين رشته در کشور وعلاقمندان به نجوم در کليه برنامه ها باشند.


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون