مسير :
»
»
»
فراخوان گذر

فراخوان گذر
چهارشنبه 20 ارديبهشت 1391 - 02:30 | شاخه : | 1466 بازدید | 0 دیدگاه

فراخوان گذر-

دوستان و گراميان نجوم کشور:

رويدادهاي نجومي متعددي در عرصه آسمان بيکران رخ مي دهند که به تنهايي و يا بصورت گروهي اقدام به رصد و بررسي انها مي پردازيد. در هر سال چندين هلال ماه جذاب، شايد يک ماه گرفتگي و يا خور گرفت جالب(چه جزيي و چه کلي)، چندين اختفا و...  .
اما رويدادهاي بي نظير و نه کم نظير هم در آسمان بروز مي کنند. شايد عبور دنباله داري همچون هالي که هر 76 سال يکبار رخ مي نماياند يکي از اين رويدادها باشد اما گذر ناهيد که بعد از سال 1383 ، امسال مجدداً حادث مي شود، تا 105 سال ديگر براي زمينيان تجربه نو مشابه اي را به ارمغان نخواهد آورد. بنا بر اين رويداد گذر ناهيد براي نسل حاضر برروي کره خاکي بي نظير محسوب مي شود.
دوستان شما در انجمن نجوم آماتوري ايران با حمايت و پشتيباني انجمن نجوم ايران برنامه ريزيهاي جذابي را براي شما علاقمندان دارند تا بتوانيد از اين تجربه تاريخي کمال بهره را ببريد:

-         همايش يك روزه علمي در دو بخش تخصصي  و عمومي(پنج شنبه 11 خرداد - بصورت رايگان)

- برنامه رصد عمومي رايگان(در صورت همكاري مسئولين امر)- برنامه ويژه رصدي داخلي ( مشهد مقدس 16 الي 18 خرداد91)- برنامه ويژه تخصصي رصد پديده در خارج از کشور(در صورت امكان)- برنامه عمومي گذر: بدون هيچگونه پرداخت هزينه در پايتخت براي کليه کساني تنها خواهان ديدن يک رويداد جذاب تاريخي هستند برگزار مي گردد. اين برنرنامه در نقاط پايلوتي از شمال، غرب، شرق مرکز و جنوب پايتخت برگزار مي شود که متعاقباً مکانهاي برنامه اعلام خواهد شد. اين برنامه ها از ساعت 05:3بامداد چهارشنبه 17 خرداد 91 تا 09:3همان روز ادامه خواهد داشت.

درخواست انجمن نجوم آماتوري ايران از کليه اعضا بويژه کارشناسان، ياران و همراهان ساليان گذشته اين مرکز کشوري و دوستاني که داراي تجهيزات رصدي مجهز به فيلتر خورشيد مي باشد آن است که با دفتر انجمن تماس و آمادگي خود را براي کمک به اجراي اين طرح بزرگ وماندگار علمي ترويجي اعلام نمايند تا با برنامه ريزي دقيق مردم خوبمان از توان اين دوستان در اين طرح بزرگ و بي نظيرعلمي بهره کافي را ببرند.کليه گروهها و مراکز نجومي ساير شهرستانهاي کشور نيزمي توانند برنامه هاي ترويجي رصدي خود در اين زمينه را از طريق اين پايگاه اينترنتي و برنامه هاي رسانه اي انجمن نجوم آماتوري ايران به اطلاع عموم مردم خوب کشورمان برسانند.

- برنامه رصدي داخلي: علاقمندان با ثبت نام در گروه آموزش کاربردي انجمن نجوم آماتوري ايران براي يک سفر علمي نجومي آماده خواهند شد. با توجه به امنيت وامکانات گسترده تري که در شمال شرق کشور فراهم است، اين گروه ويژه رصدي به استان خراسان رضوي در روزهاي قبل از گذر عريمت و ضمن بازديد از مکانهاي تاريخي و مذهبي همچون بارگاه ملکوتي امام هشتم(ع)، آرامگاه سلطان ادب سرزمين پارس فردوسي بزرگ و ديگر مکانهاي تفريحي گردشگري، خود را براي رصد گذر آماده مي کنند تا با توجه به حدود 3دقيقه طلوع خورشيد زود هنگام در آن منطقه، مدت زمان بيشتري براي رصد و عکسبرداري از اين پديده نادر و جذاب در اختيار داشته باشند.

انجمن نجوم آماتوري ايران، از کليه کارشناسان و دوستان همراه طي بيش از يک دهه اخير و تمامي علاقمنداني که داراي تجربه رصد گذر قبلي را داشته ويا قادر به کمک براي اجراي بهينه برنامه هاي علمي نظير تصوير برداري از گذر، ثبت گزارش، تعريف و اجراي پروژهاي مرتبط و ... را دارند براي گروه بندي و بهره برداري مفيد از اين توانمنديها دعوت مي کند. کافي است با دفتر انجمن تماس و با ذکر مشخصات و اطلاعات مورد نياز در اين حرکت جامع علمي ما را همراهي نماييد.
 
- برنامه تخصصي رصد خارج از کشور: اين برنامه با حضور تعداد معدودي از کارشناسان به اجرا در مي آيد.  در اين برنامه همچون گامهاي بين المللي قبلي انجمن نجوم آماتوري ايران نظير رصد ماه گرفت کامل در کشور فرانسه(سال 1378)، بررسي و تهيه گزارش و مستند از خور گرفت کامل ترکيه (سال 1385)، اقدام به سفر جهت رصد طولاني ترين کسوف قرن 21 به کشور چين(سال 1388) و...  ويژه برنامه رصدي پژوهشي تعريف و در صورت امكان در شرق کشور چين به اجرا در خواهد آمد. اين سفرعلمي با هدف رصد تمامي مراحل گذر تاريخي سياره ناهيد از مقابل مهر تابان به انجام مي رسد.

انجمن نجوم آماتوري ايران در اين راستا اقدام به آماده سازي بروشور براي شرح اين واقعه علمي و توزيع بين عموم علاقمندان، برگزاري همايش بزرگ يک روزه گذر همراه با ارايه سخنرانيها ومقالات مرتبط(حضور و استفاده از خدمات براي عموم پس از ثبت نام و گرفتن پذيرش آزاد و رايگان است) نيزخواهد نمود.

براي آن دسته از علاقمنداني که قصد تجهيز تلسکوپ و يا هر ابزار رصدي و يا تصوير برداري خود از گذر را داشته باشند، فيلترهاي مايلار آلمان، عينکهاي استاندارد مخصوص رصد پديده و همه انواع شناخته شده ابزارهاي رصدي در واحد تجهيزات انجمن نجوم آماتوري ايران ارايه مي گردد.براي کمک به اجراي بهينه اين حرکت علمي تاريخي از هم اکنون با مراكز معتبر نجوم كشورهمراه شويد: 66922627-021 لينك بخش ويژه گذر زهره 91  در اين وبگاه


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون