مسير :
»
»
»
آناهيتا در اوج زيبايي

آناهيتا در اوج زيبايي
شنبه 16 ارديبهشت 1391 - 02:30 | شاخه : | 1889 بازدید | 0 دیدگاه


سياره زيباي ناهيد و يا همان زهره كه به مطرب فلك در ادبيات فارسي مشهور است خبر سازترين جرم جذاب آسمان در سال جاري و به عبارت بهتر در قرن 21 خواهد بود. جرم درخشاني كه به ملكه آسمان معروف است و يونانيها به آن لقب الهه عشق و زيبايي دادند. ستاره شامگاهي كه يك جرم ستاره مانند اما سياره رونده در آسمان و از خانواده مهر تابان محسوب مي گردد و در شامگاه اين روزها در افق غربي جا خوش نموده است و از هر جرم درخشان آسمان شبانگاهي(بجز ماه) درخشانتر است. سياره ناهيد كه از 14 ارديبهشت ماه جاري بصورت هلال كاهنده قابل رصد از درون تلسكوپهاي كوچك آماتوري بوده است را اگر هر پنج شنبه دنبال كنيد به مرور باريك و باريك تر شده و با قدي خميده در شامگاه پنجشنبه چهارم خرداد آخرين چهره خود را به رصدگران جستجوگر زميني مي نماياند و اين در حالي است كه جرم خبر ساز بامداد چهارشنبه 17 خرداد همين جرم است كه با عبور تاريخي خود از مقابل مهر تابان به افق صبحگاهي عزيمت و خاطره اي ماندگار براي شيفتگان اخبار ستاره شناسي خواهد شد.
قدر ظاهري ناهيد هم اكنون 7/4- و در 31 ارديبهشت امسال به 5/4- خواهد رسيد. در آن زمان طول كمان ناهيد 51 ثانيه قوس و 8% روشنايي آن خواهد بود.
11 خرداد روشنايي آناهيتا 1% و قدر آن 1/4- مي شود.
ساعت 5:48 صبح چهارشنبه 17 خرداد 1391 ساكنين پايتخت ايران با استفاده از عينكهاي مخصوص رصد خورشيد و يا تلسكوپهاي مجهز به پالايه خورشيدي مناسب(فيلتر خورشيدي) شاهد رويايي ترين رويداد نجومي سال و بلكه قرن 21هستند و در شهرهاي كشورمان با توجه به اختلاف لحظه طلوع خورشيد زمان اغاز رصد گذر ناهيدمتفاوت خواهد بود، كه مشاهده آنرا به كليه ايرانيان و ساكنين زمين كه اين واقعه در محل سكونت آنها قابل رصد است توصيه مي نماييم وگرنه 105 سال ديگر (1496 خورشيدي) نوادگان آنها شاهد اين رويداد جذاب هستند. برنامه هاي ويژه اي را گروه آموزش كاربردي انجمن نجوم اماتوري ايران در 3 بخش آماده نموده و از طريق اين پايگاه اينترنتي و رسانه هاي گروهي اطلاع رساني مناسب در زمان مقتضي صورت مي پذيرد.با كاروان ستاره شناسان شيفته آسمان همراه باشيد...
 


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون