مسير :
»
»
»
شامگاه چهارشنبه سوري به غرب آسمان نگاه كنيد

شامگاه چهارشنبه سوري به غرب آسمان نگاه كنيد
دوشنبه 22 اسفند 1390 - 02:30 | شاخه : | 1589 بازدید | 0 دیدگاه
مسعود عتيقي-
با همه مشغله هاي پاياني سال و نگاههاي زميني عموم مردم، اگر در هر شب از اسفند ماه به افق غربي محل سكونت خود توجه كرده ويا دقت نماييد فارغ از اينكه در كجاي اين كره زيباي خاكي باشيد و از جمله در كشور پهناور ايران برجيس يا همان مشتري غول خانواده خورشيدي را در ملاقات با سياره ناهيد(Venus) كه به زبان عربي به آن زهره مي گويند را کمي بالاتر از افق غربي آسمان ظاهر شده اند، مشاهده خواهيد نمود. ابتدا سياره برجيس كه ايرانيان باستان به ان زاوش و هرمزد نيز مي گفتند، کمي پايين تر به نظر مي رسيد. در حال حاضر آنها در مورد عبور از كنار يكديگر هستند. ابتدا دو سياره در کمتر از 5 درجه جدايي از يکديگر و در شامگاه سه شنبه 23 اسفند 1390(چهار شنبه سوري) حدود 3 درجه از هم جدايي زاويه اي خواهند داشت (كمتر از عرض يك بندانگشت)اين همنشيني بسيار زيبا و خيره کننده خواهد بود، ناهيد و برجيس دومين و سومين اجرام نوراني آسمان شبانه، پس از ماه هستند. با استفاده از يك دوربين دوچشمي قدرتمند نجومي و يا يك تلسكوپ كوچك آماتوري مي توانيد چهار قمر گاليله اي برجيس را مشاهده كنيد. اگر شما به دقت با ابزارتان نگاه کنيد، ممکن است سياره ناهيد را در حال حاضر در مرحله كوژ و تنها 60% روشن ببينيد.
غول منظومه خورشيدي(برجيس) به آرامي از آسمان شب پس از اين ارتباط ناپديد مي شود، اما الهه آب (ناهيد) هنوز هم بالاتر و درخشانتز براي رصد ظاهر خواهد شد. از اواخر فروردين ماه كم كم هلال ديدني و جذاب الهه عشق وزيبايي(ناهيد) از درون تلسکوپ ديده مي شود.
پس گرگ و ميش هواي قبل از غروب مهر تابان را در اين شامگاهها غنيمت شمرده و نگاهي هم به آسمان زيباي بالاي سر بيندازيد، شايد تسكيني بر بسياري از دردهاي زميني باشد.
همنشيني چشمگير بعدي پس از غروب خورشيد در اوايل خرداد سال 1392، با سياره تير(عُطارد) با شور و هيجان بيشتري رخ خواهد داد.  متاسفانه، آن همراهي سيارات  بسيار كوتاه  در گرگ و ميش هوا رخ مي دهد.
ناهيد وبرجيس مجدداً  دوباره با هم در آسمان کاملا تاريک شبانگاه تير  1394 خورشيدي ظاهر خواهند شد.  
عكاسي بويژه در تلفيق با مناظر طبيعي وبناهاي تاريخي و امروزي از جمله برجهاي آزادي و ميلاد در پايتخت و در ساير شهرهاي زيباي كشورمان را به شما توصيه مي نماييم.دوربينهاي موبايل و ديجيتال خانگي هم مي توانند تصاوير خاطره انگيزي را ثبت نمايند، هرچند كه دوربينهاي مكانيكي و ديجيتالي نيمه حرفه اي و حرفه اي با قابليت تنظيم دستي، تصاوير شگفت انگيزي را در دفتر خاطرات لذت شما از آسمان ثبت خواهند نمود. اين پايگاه اينترنتي پذيراي عكسهاي قشنگ شما از اين رويداد و ديگر رويدادهاي زيباي آسماني مي باشد.
 
 


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون