*** قابل توجه ثبت نام کنندگان دوره های آموزشی انجمن؛ بزودی کلاسهای ستاره شناسی مقدماتی و اخترشناسی رصدی آغاز خواهد شد. واحد آموزش***    
 جمعه 24 آذر 1396 | 26 ربيع الاول 1439 | 15 دسامبر 2017
مسير :
»
»
»
افقهاي نو نزديك براي دستيابي به پلوتو

افقهاي نو نزديك براي دستيابي به پلوتو
جمعه 9 دي 1390 - 02:30 | شاخه : | 1361 بازدید | 0 دیدگاه

رضا ميرزا رضايي-
دوم دسامبر 2011 ماموريت افق هاي نو ناسا براي بازديدش از سيارك پلوتو (كه زماني در رديف سيارات خانواده خورشيد قرار داشت) به نشانه هايي از رسيدن اين فضاپيما براي دستيابي به پلوتو رسيده است.
فضاپيماي افق هاي نو در سفر طولاني 2143 روزه ي خود با سرعتي در حدود چندين ميليون کيلومتر در هر روز قادر خواهد بود که رکورد فاصله نسبت به پلوتو را که 1.58 ميليارد کيلومتر و توسط فضاپيماي Voyager 1 ناسا در سال 1986 ثبت شده، بشکند.

Alan Stern مدير تحقيقات افق هاي نو در موسسه تحقيقاتي جنوب غربي در اينباره مي گويد: اگر چه هنوز 1.5 ميليارد کيلومتر از پلوتو فاصله داريم اما در حقيقت ما در محدوده اي هستيم که تاکنون هيچ فضاپيمايي نتوانسته وارد آن شود و همچنان هر روز بيشتر از يک ميليون کيلومتر به پلوتو نزديک مي شويم که اين خود در دستيابي به اين سياره رکورد خوبي محسوب مي شود.
هم اکنون اين فضاپيما سالم و در مسير خود به سمت دستيابي به پلوتو از Voyager نزديکتر است.اين رکوردزني هر روز ادامه مي يابد تا جايي که به نزديک ترين فاصله ي خود يعني 1250کيلومتري از پلوتو که در 14 جولاي 2015 اتفاق خواهد افتاد برسد.
مدير پروژه ي افق هاي نو در آزمايشگاه فيزيک کاربردي دانشگاه Johns Hopkins ، Glen Fountain در مورد اين پروژه مي گويد: ما سفر طولاني را در امتداد منظومه شمسي پيش گرفته ايم. هنگام پرتاب اين فضاپيما در 19 ژانويه 2006 اينطور به نظر مي آمد که اين سفر 1ساله بسيار طولاني خواهد بود. اما اين سالها بسيار سريع گذشت و هم اکنون ما 6 سال است که در فضا بوده ايم و سه سال ديگر رويارويي ما با دورافتاده ي منظومه شمسي يعني پلوتو آغاز خواهد شد.
از مکان کنوني افق هاي نو نسبت به پلوتو که تقريبا به اندازه فاصله زمين تا سياره زحل است، اين سياره همچنان مانند يک نور محو به نظر مي رسد، اما همانگونه که اين فضاپيما به سمت پلوتو پيش مي رود، در اواسط سال 2015 اين سيارك و اقمارش آنقدر نزديک خواهند بود که دوربين هاي فضاپيما بتوانند پديده هاي سطحي به اندازه يک زمين فوتبال را روي آنها تشخيص دهد!

Stern همچنين معتقد است که شايد دهه ها طول بکشد تا فضاپيماي ديگري که شايد يک قمر مصنوعي و يا يک فضاپيما براي فرود بر روي سطح پلوتو باشد، بتواند اين رکورد را بشکند.
افق هاي نو هم اکنون در حالت غير فعال به سر مي برد که تمام سيستم هاي آن به غير از سيستم هاي حياتي متوقف شده اند و با سرعتي بيش از 5550کيلومتر در ساعت از خورشيد دور مي شود. اپراتور ها در آزمايشگاه فيزيک کاربردي در ماه ژانويه شروع به راه اندازي مجدد فضاپيما جهت انجام برخي تست ها و پايداري خواهند کرد.

منبع: http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2011/03dec_newhorizons/ براي دستيابي به اطلاعات بيشتر در مورد افق هاي نو و مسير حرکت آن مي توانيد به سايتهاي زير مراجعه کنيد:
http://pluto.jhuapl.edu/index.php


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون