سالروز عروج آسمانی دخت نبی مكرم اسلام، حضرت فاطمه(س) بر مسلمانان ايران و جهان تسليت باد. روابط عمومی    
 سه‌شنبه 1 اسفند 1396 | 4 جمادي الثاني 1439 | 20 فوريه 2018
مسير :
»
»
»
نشانه هاي وجود آب باستاني بر روي مريخ !

نشانه هاي وجود آب باستاني بر روي مريخ !
يكشنبه 27 آذر 1390 - 02:30 | شاخه : | 1454 بازدید | 0 دیدگاه

عليرضاكوشكي-

فرصت، مريخ نورد ناسا، به تازگي در کنار ديواره دهانه اِندوور رگه هايي از مواد معدني به رنگ روشن و ظاهراً گچي مشاهده نموده که به جا مانده از آب است.
اين يافته به تازگي در کنفرانس اتحاديه هاي ژئوفيزيک آمريکا در سانفرانسيسکو ارائه شده است.
"استيو اسکوئيرز" استاد دانشگاه کرنل نيويورک (مدير سرمايه گذاري پروژه مريخ نورد فرصت) معتقد است اين امر نشان مي دهد که آب در گذشته در بين شکاف هاي اين صخره جريان داشته است. وي مي افزايد: اين يک ماده شيميايي خالص است که دقيقاً در همان محلي که يافته شده، تشکيل نيز شده است. اين کشفي است که باعث مي شود زمين شناسان از جاي خود بپرند.

عکس رنگي اين رگه معدني توسط دوربين پانوراماي مريخ نورد فرصت گرفته شده است مريخ نورد فرصت با آزمايش اين رگه در نوامبر 2011 آشکار ساخت که اين رگه سرشار از کلسيم و گوگرد و احتمالاً سنگ گچ معدني سولفات کلسيم است.

عرض اين رگه که از نزديک توسط مريخ نورد فرصت مورد آزمايش قرار گرفته است در حدود عرض انگشت شصت يک انسان (1 تا 2 سانتيمتر) و طول آن 4تا 5سانتيمتر است. مشاهدات اين مريخ نورد، اين رگه و رگه هاي مشابه آن را در کمربندي محيطي در لبه ي دهانه ي آتشفشاني اِندوور آشکار ساخته است.
در فاصله ي 33 کيلومتري دشت هاي اطراف و در 9ماه مأموريت مريخ نورد فرصت و نيز در ارتفاعات اطراف اين دهانه، تا کنون چنين چيزي يافت نشده بود.
ماه گذشته محققين با استفاده از تصوير بردار ميکروسکوپي و طيف سنج اشعه X و آلفاي بازوي مريخ نورد و همچنين با استفاده از چندين پالايه دوربين پانوراماي اين مريخ نورد، به آزمايش اين رگه پرداختند.
دستگاه طيف سنج مقادير فراواني از کلسيم و گوگرد را نشان داد که با در نظر گرفتن نسبت آنها مي توان به وجود سولفات کلسيم خالص پي بُرد. بسته به ميزان آبي که در ساختار کريستالي مواد معدني موجود است، سولفات کلسيم مي تواند در فرم هاي متفاوتي وجود داشته باشد. داده هاي حاصل از دوربين چند پالايه مريخ نورد، وجود سنگ گچ (سولفات کلسيم بدون آب) را نشان مي دهد.
بر روي زمين سنگ گچ در ساخت ديوارها و پلاستر استفاده مي شود.
در گذشته مشاهدات مدارگردها نيز وجود سنگ گچ بر روي مريخ را نشان داده بود. توده ي سنگ گچ دستخوش باد (در شمالي ترين مناطق مريخ)، ياد آور تپه هاي سنگ گچ درخشنده در اثر تاريخي-ملي"شنهاي سفيد" (White Sands) در نيومکزيکو است.  به هرصورت منشأ اين سنگ گچ دستخوش باد، نامشخص است.
بنتون کلارک عضو گروه علمي مريخ نورد فرصت از انستيتوي علوم فضايي بولدر معتقد است هر چند اين مواد معدني در همان محلي که تشکيل شده اند باقي مانده اند، اما منشأ سنگ گچ موجود در نواحي شمالي مريخ همچنان به صورت يک راز ناشناخته است. وي اضافه مي کند مسأله مهم ديگر اين است که ببينيم آيا چنين رسوباتي در مناطق ديگر مريخ هم وجود دارند يا نه.

(عکس ميکروسکپي از رگه معدني)اين رسوبات خواه از جنس سنگ گچ باشند و خواه فرم ديگري از سولفات کلسيم؛ مشخصاً از حل شدن کلسيم موجود در صخره هاي آتشفشاني در آب ايجاد شده اند.
کلسيم با گوگرد شسته شده از صخره ها و يا محصول گازهاي آتشفشان، ترکيب شده و داخل شکاف هاي زيرزميني به شکل سولفات کلسيم رسوب کرده و پس از آن به سطح مي آيد.
کشف سنگ گچ، تصويري از يک محيط مرطوب باستاني را از گذشته هاي دور مريخ در ذهن متصور مي کند.
مريخ نورد فرصت در خلال سفر طولاني خود از صحراي مريدياني(Meridiani)از صخره هايي عبور نمود که متشکل از منيزيم، آهن و سولفات کلسيم بودند که اين خود نشاندهنده ي حضور آب درميلياردها سال قبل است.
سولفات کلسيم غليظ موجود در اين منطقه در محيطي خنثي تر هم قابل تشکيل بوده است در حالي که ديگر رسوبات سولفات پيدا شده توسط مريخ نورد فرصت در شرايط شديداً اسيدي بوجود آمده اند.
کلارک معتقد است اين رسوبات مي توانسته در يک محيط مرطوب متفاوت تشکيل شود، محيطي که براي بازه ي وسيع تري از ارگانيسم هاي زنده قابل تحمل باشد.
مريخ نورد فرصت به مدت 8 سال است که در حال ادامه ي اکتشاف بر روي مريخ است که اين زمان بسيار بسيار بيشتر از مأموريت ابتدايي و 3 ماهه آن است و از سال 2004 آغاز شد.
رگه هاي سنگ گچ تنها آخرين مورد از اکتشافات مهم در مورد محيط مرطوب مريخ باستان است که مي توانسته براي پشتيباني از زندگي ريز سلولي مناسب باشد.
دو قلوي همسان فرصت يعني روح، در سال 201ارتباط خود را با زمين از دست داد.
فرصت هم اينک به سفر خود ادامه داده و به سمت بخشي آفتابگير از منتهااليه شمالي لبه اِندوور معروف به دماغه يورک در حال حرکت است تا در خلال مأموريت خود در پنجمين زمستان مريخي، صفحات خورشيدي خود را در زاويه اي مناسب قرار دهد.
منبع: خبرنامه ارسالي آژانس فضايي امريکا(ناسا)


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون