** پس از تکمیل ظرفیت، بزودی کلاسهای ستاره شناسی مقدماتی و اخترشناسی رصدی آغاز خواهد شد. واحد ثبت نام: 02166922627 **    
 چهارشنبه 22 آذر 1396 | 24 ربيع الاول 1439 | 13 دسامبر 2017
مسير :
»
»
»
دنباله دار گاراد از ديروز تا فردا

دنباله دار گاراد از ديروز تا فردا
شنبه 9 مهر 1390 - 01:30 | شاخه : | 1880 بازدید | 0 دیدگاه

سمانه شاپوري - سرويس علمي انجمن نجوم آماتوري ايراندنباله دار النين در ماه هاي اخير مورد توجه روزنامه ها ومجلات قرار گرفته ولي اکنون به نظر مي رسد که به فراموشي سپرده شده است. اين در حالي بود که مردم علاقه مند به دنباله دار ها به دنبال دنباله داري مي گشتند که زياد مورد تبليغ واقع نشده بود ولي به نظر جالب مي رسيد در حالي که ماه ها عملکرد چشم گيري براي آمدن از خود نشان نداده بود.اين دنباله دار گاراد نام دارد که در اواخر تابستان  اخير منظر خوبي در تلسکوپ ها در اندازه هاي مختلف پيدا کرده است و به زيبايي در آسمان بعد از ظهر با قدر 7 مي درخشد. اين دنباله دار داراي سري روشن، هسته اي ستاره مانند و دنباله اي ريشه ريشه، مي باشد که به خوبي قابل شناسايي است.
پيش بيني شده که اين دنباله دار از مهر تا اسفند سال جاري ، در حدود قدر 6 بدرخشد .
دنباله دار گاراد در بعد از ظهر جمعه، 11 شهريور90 از صورت فلکي جالباسي عبور کرده سپس از گوشه شمال غربي صورت فلکي پيکان مي گذرد و به زودي وارد هرکول شده و تا بهمن ماه در اين صورت فلکي باقي مي ماند. در واقع اين دنباله دار در غرب بعد از شبهاي اوليه پاييزي در اوج درخشش خود قرار داشته و در آذر با درخشش کمتر ولي با منظري خوب قابل رويت است و مي توان آن رادر حوالي افق شمال غربي در پايان گرگ وميش هوا هنگام نزديکي هاي کريسمس مشاهده کرد، در همين زمان اين دنباله دار در شرق قبل از اولين اشعه هاي خورشيد در سحر ديده مي شود. بهترين بهترين زمان رويت اين شئ نجومي از بعدازظهر تا صبح جمعه 25 آذر مي باشد.
همين طور که اين دنبالهدار در سحر دي و بهمن امسال بالا مي رود از سر هرکول عبور خواهد کرد و در صبح جمعه 14 بهمن امسال با خوشه کروي M92 به جدايي زاويه اي کمتر از نيم درجه مي رسد سپس به سمت شمال حرکت کرده و از صورت فلکي اژدها رد مي شود.
اين دنباله دار بايد در پاييز همچنان درخشان باشد و به آسمان بعدازظهر برگردد.
سوالي که پيش مي آيد اين است که چرا اين دنباله دار به اين کندي تغيير مي کند؟ دنباله دار گاراد به شکل غير معمولي بزرگ و پهناور به قدر 6 مي باشد. گاراد هيچ گاه ازميانگين فاصله مريخ تا خورشيد ،به خورشيد نزديک تر نمي شود. در نقطه حضيض در 23 دسامبر سال قبل،1.55 واحد نجومي از خورشيد فاصله داشت.
اين دنباله داربه نزديکي زمين نخواهد آمد هم اکنون 2 واحد نجومي از ما فاصله دارد و وقتي در نزديک ترين حالت از زمين در پنجم مارس قرار مي گيرد هنوزAU1.27  از ما فاصله خواهد داشت.
شايد اگر دنباله دار گاراد از نزديکي خورشيد مي گذشت يا اين که زمين در سمت درستي از مدار دنباله دار در اين زمان واقع مي شد, گاراد مثل يک دنباله دار بزرگ وشگفت انگيز مورد توجه قرار مي گرفت.
اخترشناسي با نام گردن گاراد در 13 آگوست 2009 اين دنباله دار را با قدر 17 در رصد خانه استرالياکشف کرده است.

منبع: خبرنامه ارسالي از نشريه معتبر نجومي جهاني
Sky &Telescope


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون