مسير :
»
»
»
طرح رصدي ديگر-آموزش همگاني كاربردي شكار اجرام اعماق آسمان

طرح رصدي ديگر-آموزش همگاني كاربردي شكار اجرام اعماق آسمان
جمعه 18 شهريور 1390 - 02:30 | شاخه : | 5036 بازدید | 0 دیدگاه

گروه آموزش كاربردي انجمن نجوم آماتوري ايران
*مقدمه: ساليان زيادي است كه برنامه هاي رصدي در سطح كشور و از سوي مراكز مختلف به اجرا در مي آيد. در اين ميان انجمن نجوم آماتوري ايران با برنامه ريزي دقيق و منسجم هم براي گروههاي رصدي و هم براي دانش آموختگان دوره هاي خود، اقداماتي از اين دست به اجرا در آورده و از كارشناسان زيادي همراه با معرفي رصدگاههاي جديد بهره جسته است به نحوي كه گاهي اوقات فضاي اجرا و برنامه هاي انجمن نجوم آماتوري ايران، تبديل به محلي مناسب براي فعاليت ساير گروهها والگويي مناسب براي آنها بوده است. نگرش نو به رصدها ما را بر آن داشت كه با پيشنهاد اجراي طرحهاي رصدي هدفمند، شركت كنندگان بيشترين بهره مفيد را از اين حضور شبانه ببرند. در اين راستا برنامه هاي رصدي نيمه دوم سال 139گروه آموزش كاربردي انجمن نجوم آماتوري ايران با هدف آموزش و توانمند سازي علاقمند به جستجو و رصد اجرام اعماق آسمان، طراحي و با يك رصد در هر ماه كه طي ساليان اخير انجمن نجوم آماتوري ايران برگزار مي نمايد، شبهاي رصدي پيش رو با پذيرش و ثبت نام از افرادي ترجيحاً ثابت و در رصدگاههاي مختلف با استفاده از كارشناسان توانمند در اين زمينه و ابزارهاي رصدي متنوع و گاهاً داراي جستجوگرهاي دستي و رايانه اي به اجرا درخواهد آمد. شرح كلي از اين برنامه ها و جدول زمانبندي آن به شرح ذيل تقديم مي گردد:

*شرح برنامه:با توجه به نزديك شدن ميتراي فروزان به برج ميزان و نقطه اعتدال پاييزي فرصت مناسبي براي رصد اجرام غير ستاره اي پديد مي آيد زيرا با فراهم آمدن اين شرايط از ميزان غبار موجود كاسته شده و ميزان شفافيت آسمان بيشتر مي شود.
بديهي اين زمان امكان آماده سازي مناسبي است براي شركت در رقابت شكار اجرام غير ستاره اي كه توسط گروههاي مختلف و بخش آموزش كاربردي انجمن نجوم آماتوري ايران برگزار مي گردد.
رقابتي كه در آن تجربه و سرعت عمل حرف اول را مي زند، زيرا تعداد زيادي از اين اجرام قدر بسياربالايي دارند و حتي با ابزار هاي اپتيكي خوب هم بسيار كم نور ديده مي شوند پس لازماست جاي دقيق آنها را آموزش ببينيد و حداقل يك با اين اجرام را ديده باشيد.
اين شرايط ما رابر آن داشت تا با اجراي رصد هاي ماهانه اين فرصت را فراهم آوريم تا با آموزش دقيق وكامل رصد اجرام غير ستاره اي علاوه بر استفاده از زيبايي هاي آسمان يعني دقيقا همان چيزي كه ما را شيفته آسمان كرده است ، شركت در مسابقه رصدي را براي شركت كنندگان وعلاقه مندان آسان تر نماييم.
در 6ماهه دوم سال صور فلكي بسيار زيبايي نيز درآسمان شب حضور دارند كه تقريبا تمام اجرام فهرست شارل مسيه داخل آنها مي باشند ،علاوه براين اجرام غير ستاره اي معروف و زيباي ديگري نيز در اين فصول قابل  مشاهده خواهند بود. خاصه آنكه در اسفند ماه(نيمه اول ماه مارس) هر سال و در تمام دنيا با توجه به محل قرار گيري خورشيد در بخش خاصي از منطقه البروج، تمامي اجرام مسيه در يك شب قابل رصد مي باشند. اميد است از هم اكنون رصدگران علاقمند به كارهاي اصولي و برنامه ريزي پايه براي ارتقا توانمندي خود از سراسر كشور در اين گروه ويژه رصدي ثبت نام نمايند تا برنامه ريزيهاي پيش بيني شده براي آنان به نحو مطلوب ارايه گردد.  گروه آموزش کاربردي انجمن نجوم آماتوري ايران رقابت رصدي را در اسفند ماه سال جاري به اجرا در خواهد آورد و به برترينهاي اين مسابقه جوايز نفيسي اهدا خواهد شد.


*تاريخ برنامه ها:پنجشنبه 7 مهر
پنجشنبه 5 آبان
پنجشنبه 3 آذر
پنجشنبه 1 دي
پنجشنبه6 بهمن
پنجشنبه 4اسفند(رقابت مسيه 90)

محمد احمد خانيبه اميد آسماني هميشه صاف در زندگي و در بالاي سر براي شما دوست نجومي


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون