مسير :
»
»
»
آسمان امردادماه 1390

آسمان امردادماه 1390
پنجشنبه 13 اَمرداد 1390 - 02:30 | شاخه : | 1394 بازدید | 0 دیدگاه


پنج شنبه 13 امرداد در شبانگاه اين تاريخ هلال افزاينده زيباي رمضان 1432 حدود 1درجه سمت چپ سياره حلقه برگردن کيوان که با رنگ زرد در صورت فلکي خوشه(سنبله) قرار گرفته است، مشاهده مي شود. ستاره سماک اعزل(آلفاي سنبله) بالاتر از هلال و قدري متمايل به چپ بخوبي قابل مشاهده است.
دوشنبه 17 امرداد ماه پس از تربيع اول، بالا و سمت چپ ابرغول سرخ دل کژدم(قلب العقرب)جا خوش نموده است. متاسفانه مطالعه ستارگان و اجرام غير ستاره اي مشهور فلکي مهمي همچون کژدم و کمان با توجه به نور زياد ماه در امرداد با مشکل مواجه خواهد بود.
-جمعه 21 امرداد وعده ديدارشهابهاي بارش زيباي تابستاني يعني بارش پرساووشي است که برخي به غلط "پ" زبان فارسي را در نام اين بارش و صورت فلکي به همين نام حذف نموده و همچون و همچون اعراب "ب" را جايگزين مي کنند. متاسفانه ماه با 96% روشنايي امکاني براي رصد اين بارش فراهم نمي کند، هر چند که شايد و آن هم شايد، آذر گويي قلب آسمان را بشکافد به منظر چشمان شما علاقه مندان بنشيند. بارش پرساوشي بازمانده دنباله دار سويفت تاتل مي باشد و کانون بارش درصورت فلکي پرساووش قرار دارد و به همين دليل به اين بارش، پرساووشي مي گويند.
-چهارشنبه 25 امرداد کوژ ماه کاهنده رمضان در ساعت 21 و هنگام طلوع، 6 درجه سمت چپ سياره سبز آبي اورانوس است که به علت نور زياد ماه حداقل به يک دوچشمي براي رصد آن نيازمنديم، قرار دارد و آدرسي براي يافتن اورانوس است.
- دوشنبه 31 امرداد ساعت 2:45 بامداد، خوشه ستاره اي پروين 7/2 درجه شمال ماه قرار گرفته است. ماه در وضعيت تربيع آخر در اين شب خواهد بود.
ادامه در خبرنامه ويژه اعضا...*ماه در اين ماه-تربيع اول رمضان شنبه 15 امردادساعت 15:38
-ماه کامل رمضان شنبه22 امرداد ساعت 23:27
ادامه در خبرنامه ويژه اعضا...يادتان باشد شما مي توانيد شبهاي اوقات فراغت تابستان را بويژه در شبهاي با حداقل حضور و شدت نور ماه درهواي معتدل كوهستان سپري نماييد تا با فرصتي مناسب در هوايي دلپذير صورتهاي فلكي اسمان را بيش ازپيش با چشم غير مسلح وابزارهاي رصدي كه احياناً در اختيار داريد شناسايي نماييد و شايد چند عكس از آسمان و اجرام اعماق آن ره توشه شما از تابستان 139خورشيدي باشد! و از اين نظر علاقمندان ساكن روستاها و شهرستانهاي كشور پهناور ايران از موهبتي بزرگ برخوردارند.** مرداد در زبان پارسي يعني مرگ و نيستي و امرداد به معناي جاودانگي و پايندگي است.


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون