مسير :
»
»
»
دوعبورايستگاه فضايي بين المللي ازمقابل مهر تابان بر فراز ايران در يک روز

دوعبورايستگاه فضايي بين المللي ازمقابل مهر تابان بر فراز ايران در يک روز
دوشنبه 27 تير 1390 - 02:30 | شاخه : | 1343 بازدید | 0 دیدگاه
عبدالرضا لاوري- بوشهر
 
ايستگاه فضايي بين الملليISS  (يا ZARYA )يک تاسيسات فضايي است که با مشارکت 16 کشور در مداري باارتفاع حدود 40کيلومتر حول زمين قرار گرفته وبه انجام فعاليتهاي فضايي مي پردازد. يکي از فعاليتهاي جالب آماتوري پيگيري مکان اين ايستگاه درآسمان و رصد آن است.
موقعيت اين ايستگاه در سايتهاي اينترنتي مانند heavens-above.com گزارش مي شود. بعد از ثبت نام در اين سايت مي توانيد از عبورهاي شبانه اين ايستگاه بر فراز افق خود وموقعيت رصدي آن باخبر شويد. از آنجاييکه گردش اين ايستگاه مانند بقيه ماهواره ها بصورت شبانه روزي است طبيعي است که اين ايستگاه در روز هم قابل مشاهده باشد اما بدليل نور شديد خورشيد ديدن آن غير ممکن باشد. يک استثناء وجود دارد وآن هم زماني است که ايستگاه درست از مقابل قرص خورشيد عبور کند در اين زمان به کمک تلسکوپهاي مجهز به فيلترمناسب رصد خورشيد، براحتي مي توان ساختمان ايستگاه را مانند يک لکه تيره که با سرعت زياد در مقابل قرص حرکت مي کند مشاهده نمود.
 
 
 
 
در روز سه شنبه هفته جاري(28/4/90) از ديد مکاني در نزديکي زيباشهر(محمد شهر) استان قزوين در حوالي روستاي باورس باموقعيت مکاني طول جغرافيايي 50درجه 13دقيقه 10ثانيه وعرض جغرافيايي 36درجه 15دقيقه 43 ثانيه ايستگاه بين المللي بهمراه شاتل آتلانتيس دوبار از مقابل خورشيد خواهد گذشت. احتمالا" در اين روز شاهد آخرين عمليات جداشدن شاتل(undocking) نيز خواهيم بود.
 

 در اولين عبور که ساعت 7 و4 دقيقه و58 ثانيه صبح رخ خواهد داد ايستگاه که در فاصله 1394 کيلومتري قرار دارد در حاليکه ارتفاع خورشيد حدود 1درجه و در افق شرق است با قطر ظاهري 2ثانيه قوسي بمدت3 ثانيه از جلوي خورشيد خواهد گذشت.

 دومين عبور در همين روز که در ساعت 15 و6 دقيقه 29.5 ثانيه رخ خواهد داد (يعني درست بعد از 5 بار چرخش ديگر ايستگاه بدور زمين) در حاليکه ايستگاه در فاصله 445 کيلومتر از ناظر قرار دارد با قطر ظاهري 62 ثانيه قوسي بمدت تنها نيم ثانيه از مقابل قرص خورشيد خواهد گذشت.(دليل کم بودن زمان عبور ,نزديکي ايستگاه به ناظر است) در عوض کم بودن زمان, اندازه ظاهري ايستگاه نسبت به مورد اول بسيار بزرگتر مي باشد. 

 

 
 
بنابراين در صورتيکه تجهيزات مناسب عکاسي و فيلمبرداري از قرص خورشيد داريد خود را براي عکاسي و فيلمبرداري از ايستگاه بهمراه شاتل آماده کنيد. پيشنهاد مي شود از دوربيني استفاده نماييد که توانايي عکاسي اتوماتيک براي نمونه هر ثانيه 5 بار داشته باشد چراکه عبور ايستگاه بويژه در مورد دوم بسيار سريع است و گرفتن يک عکس بصورت دستي و شکار ايستگاه به نظر مشکل مي آيد. در صورتيکه داراي Sky Imager(و يا وب کم)با قابليت اتصال به کامپيوتر هستيد و مي توانيد فيلمبرداريهاي خود را ضبط کنيد  شروع فيلمبرداري از خورشيد چند ثانيه قبل از عبور ايستگاه تا چند ثانيه بعد را توصيه مي کنيم.
 
به اميد مشاهده عکسهاي زيباي شما از اين رصد
منابع:سايت calsky.com   و  نرم افزار heavensat
 


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون