** همه دعوتید: گروه آموزش کاربردی انجمن برای فراهم شدن امکان مشاهده ابرماه و ماه گرفتگی شامگاه چهارشنبه 11 بهمن در خانه ستاره شناسی تهران واقع در انتهای بلور استاد معین برنامه ویژه ای را برگزار و امکان رصد و عکسبرداری از این پدیده را با تلسکوپ برای عموم علاقمندان فراهم خواهد نمود.**    
 يكشنبه 1 بهمن 1396 | 4 جمادي الاول 1439 | 21 ژانويه 2018
مسير :
»
»
»
به آسمان نگاه کن، آسمان از آن توست-نرم افزار فارسي استلاريوم

به آسمان نگاه کن، آسمان از آن توست-نرم افزار فارسي استلاريوم
دوشنبه 6 تير 1390 - 02:30 | شاخه : | 1754 بازدید | 0 دیدگاه
 محسن شباني- مدير تيم نرم افزاري انجمن نجوم آماتوري ايران
 
دومين شبيه ساز فارسي آسمان  نرم افزار فارسي استلاريوم
 
فناوري اطلاعات و به تبع آن رايانه نقش بسيار پر رنگي در زندگي عمومي و تخصصي دارد به طوري‌که پيشرفت‌ها و سرعت گيري ساير علوم مرهون پيشرفت و گسترش اين علم است.
علم کهن، جذاب و تخصصي ستاره شناسي نيز در جمع ساير علوم با استفاده از ابزارهاي پيشرفته فناوري اطلاعات توانسته چه در بخش نرم افزاري و چه در بخش سخت افزاري به پيشرفت‌هاي بزرگ و چشمگيري دست يافته يابد که نمونه‌ي آن سفر انسان به فضاست.
بخش اعظمي از اين پيشرفت‌ها با توجه به ريشه‌ي آن عموماً به زبان‌هاي مختلف توليد شده اند که به نوعي با انحصاري شدن آن، بعضاً استفاده از آنها براي ديگر کشورها و زبان‌ها امري دشوار است.
انجمن نجوم آماتوري ايران با توجه به نيازهاي منجمان آماتور کشور عزيزمان ايران بر آن شد تا در ابعاد سخت افزاري و نرم افزاري با تشکيل کارگروه‌هاي مختلف اين انحصار را در هم شکند و خواسته‌هاي خيل علاقه‌مندان به ستاره‌شناسي را تأمين نمايد.
تيم نرم افزاري يکي از اين کارگروه‌هاست که تلاش نمود در چندين فاز نرم‌افزارهاي نجومي را در اختيار کاربران قرار دهد. فاز اول تهيه و توزيع نرم افزارها بود که با لطف ايزد پاک اين مسير کماکان ادامه دارد. در فاز دوم موضوع بومي سازي نرم افزارها با رويکرد زبان و اطلاعات نجومي فارسي در دستور کار قرار گرفت.
در اولين گام، نرم افزار افلاک نما که يکي از پرکاربردترين نرم افزارهاي نجومي است در سال 1385 به زبان فارسي عرضه شد. در دومين پروژه نرم افزار استلاريوم با رويکرد به روز نمودن، جذابيت بالا و دقت بيشتر به همت کارشناسان اين تيم به زبان فارسي ترجمه شد.
با بومي سازي اطلاعات و افزودن امکانات جديد، اين نرم افزار در هفته نجوم سال 139(ارديبهشت) با حضور مدير انجمن نجوم آماتوري ايران جناب آقاي مهندس مسعود عتيقي و همچنين رئيس سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران جناب آقاي امير خوراکيان رونمايي و در روز جهاني نجوم همان سال با حضور دکتر سعداله نصيري قيداري(نماينده محترم مردم زنجان در مجلس شوراي اسلامي و رئيس سابق انجمن نجوم ايران)، مهندس احمد دالکي(پدر نجوم آماتوري در ايران)، مهندس مسعود عتيقي(مدير انجمن نجوم آماتوري ايران) و مهندس ايرج حسابي(فرزند پروفسور محمود حسابي) و جمع کثيري از علاقه مندان نجوم در برج ميلاد تهران عرضه عمومي شد.
 
معرفي نرم افزار استلاريوم:استلاريوم نام نرم‌افزاري حرفه‌اي براي اخترشناسي است و آغاز کار بر روي آن به سال ???? برمي‌گردد که در آن زمان تنها تلاشي براي تهيه‌ي يک مدل سه‌بعدي از خورشيد و نزديک‌ترين همسايگان آن در فضا بود. پروژه‌ي اوليه‌ي استلاريوم يک پروژه‌ي غيرحرفه‌اي بود و سازندگان آن قصد نداشتند آن را به نرم‌افزاري حرفهاي تبديل کنند.تيم نرم افزاري انجمن نجوم آماتوري ايران در سال 1389 خورشيدي(201ميلادي) با بررسي ابعاد مختلف اين نرم‌افزار مخصوصاً دقت آن، پروژه فارسي سازي را آغاز و ابتداي سال 139به اتمام رسانيد. در واقع عشق به آسمان و آشنايي با رموز آن بهترين تعريف براي پياده سازي پروژه‌ي استلاريوم مي توان به‌ کار برد.
استلاريوم يک افلاک‌نما است که آسمان را به‌شکل سه‌بعدي و کاملاً واقعي به شما نمايش مي‌دهد گويي که آسمان را با چشم خود و يا با دوربين و تلسکوپ مشاهده مي ‌کنيد. به طور پيش‌فرض استلاريوم داراي بيش از ???.??? ستاره است که به‌کمک نقشه‌هاي بيشتر مي‌توان تعداد آن‌ها را به ??? ميليون ستاره افزايش داد. اين نرم‌افزار فهرست کاملي از اجرام آسماني را شامل مي‌شود و مي‌تواند سپيده‌ي صبح، تاريکي شب و حتي ماه را به‌خوبي نمايش دهد.
اين برنامه‌ي بسيار جذاب مي‌تواند تصوير واقعي و لحظه‌به‌لحظه‌ي آسمان بالاي سرتان را نمايش دهد. تنها کافي‌است که طول و عرض جغرافيايي محل زندگي‌تان را درتنظيمات برنامه تعيين کنيد.
در نهايت مي‌توان گفت استلاريوم نرم‌افزاري است که مي‌تواند هم پاسخگوي منجمان علمي و حرفه اي و هم براي آن دسته ازکاربران که به يک افلاک‌نما جذاب با قابليت استفاده‌ي آسان نياز دارند، مفيد باشد. 
آنچه استلاريوم به شما نشان ميدهد:·        اکثر ستاره‌هاي موجود در کاتالوگ هيپارکوس.
·        سياراتمنظومه‌ي شمسي و مدار و اقمارآن‌ها.
·        اجرام مسيه و NGCها.
·        خط استواو خط نصف النهار.
·        دنباله‌دارها.
·        88 صورت‌هاي فلکي نيمکره شمالي و جنوبي.
·        مشاهده‌ي جهان از ساير سيارات.
·        جو زمين
·        چشمک ‌زدن ستارگان.
·        بارششهاب‌هاي آسماني
 
امکانات پايهاي استلاريوم:·   محيطي کاملاً گرافيکي با سرعت بسيار بالا و مناظري جذاب از جمله ميدان آزادي تهران و سي و سه پل اصفهان.
·        دانشنامه‌هاي مختلف نجومي از جمله دانشنامه فارسي، مصري، چيني و ... .
·        جستجوي پوياي اجرام آسماني به زبان شيرين فارسي.
·   نماي واقعي سيارات مانند اهله ماه، وضعيت قرارگيري اقمار و همچنين تصاوير اجرام اعماق آسمان مانند کهکشان‌ها و سحابي ها.
·        محدوده وخطوط صور فلکي به همراه تصاوير آنها.
·   مديريتو کنترل زمان با قابليت بردن زمان به عقب، جلو و بازگشت به زمان حال و همچنين کم و زياد نمودن سرعت گذر زمان.
·   قابليتتنظيم مختصات بر روي نقشه‌ي جهان به همراه اطلاعات و مختصات جغرافيايي بيش از 25شهر از ايران و همچنين قابليت رصد آسمان از ساير سيارات و افزودن مکان‌هاي جديد.
·        راهنماي بسيار ساده و روان
 
امکانات تخصصي استلاريوم:·   محاسبات و شبيه سازي دقيق وضعيت کلي آسمان و همچنين اطلاعات وقايع نجومي مانند مه‌گرفت، گذر سيارات، مقارنه و ... .
·        نمايش حالات مختلف سيارات و همچنين مدار آنها.
·        قابليت تعيين ميزان آلودگي نوري جهت شبيه نمودن نرم افزار با محيط واقعي هر شهر.
·        اطلاعات دقيق رويت هلال ماه در هر نقطه از زمين به همراه شبيه سازي اهله.
·        مختصات کره سماوي، استوايي و ... .
·   نمايش اطلاعات اجرام به صورت پويا در هر لحظه و هر مکان مانند سمت، ارتفاع، قدر و ... .
·   حالات مختلف نمايش آسمان مانند 3 بعدي (پرسپکتيو)، ميدان ديد ماهي(فيش آي) و ... .
·   قابيلت کنترل و نمايش اطلاعات با صفحه کليد جهت بالا بردن سرعت استفاده از نرم افزار.
·        عکسبرداري از محيط نرم افزار جهت تهيه نقشه آسمان.
·        حالت شب با تغيير رنگ محيط نرم افزار به قرمز.
·        تعيين جدايي زاويه اي.
·   نماي تلسکوپ جهت شبيه سازي وضعيت رصد اجرام با تلسکوپ با توجه به اطلاعات تلسکوپ شما.
·        نمايش ماهواره‌ها جهت انجام محاسبات حرکت و سرعت آنها.
·        کنترل تلسکوپ با متصل نمودن تلسکوپ به رايانه با کاربري ساده با دقت بسيار بالا.
 
دانستنيهاي تخصصي:استلاريوم برخلاف اساير نرم افزار‌هاي نجومي ديگر مقدار زيادي ازحافظه و منابع سيستم را به خود اختصاص نمي دهد و روي رايانه‌هاي متوسط هم قابل اجرا فقط توجه داشته باشيد که درايور کارت گرافيک خود را بايد به روز کنيد.
همچنين نجوه کار با استلاريوم ساده‌تر از ساير نرم افزارهاست و به همين علت براي ابزار مناسبي براي عموم منجمان آماتور مي‌باشد.
استلاريوم را مي توانيد از انجمن نجوم آماتوري ايران تهيه نماييد .


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون