مسير :
»
»
»
آسمان تيرماه 1390

آسمان تيرماه 1390
شنبه 4 تير 1390 - 02:30 | شاخه : | 2219 بازدید | 0 دیدگاه


گرفت كامل ماه در واپسين روزهاي خرداد 9را پشت سر گذاشته ايم و اگر 7 خرداد را براي تعيين قبله از دست داده ايد، از هم اكنون 25 تير را براي اين مطالعه علمي كه ريشه در مباني ديني دارد، به ياد داشته باشيد.


تابستان از شبانگاه 31 خرداد ساعت 21:46 رسما آغاز شده و با حدود 15 ساعت طول روز، طولاني ترين روز نيمكره شمالي در اين زمان محسوب مي شود.

ديرترين گرگ و ميش هوا و ديرترين غروب خورشيدروز سه شنبه هفتم تير ماه خواهد بود.

روز جمعه 1تيرماه خورشيد گرفتگي جزيي ديگري از چهار خور گرفت سال 2011 ميلادي رخ مي دهد كه البته در كشورمان قابل رويت نخواهد بود و ساكنان جنوب افريقا فرصتي مناسب براي مشاهده آن دارند.
دوشنبه 13 تير حضيض خورشيدي زمين رخ خواهد داد و زمين در فاصله صد و پنجاه و يك ميليون و 219 هزار و 76 كيلومتري از خورشيد قرار خواهد گرفت. (حضيض به كمترين فاصله دو جرم از يكديگر مي گويند.) روز يكشنبه 5 تير ماه اورانوس به تربيع غربي خود مي رسد در اين شرايط از ديدگاه ناظر زميني، اين سياره با خورشيد 9درجه زاويه مي سازد. روز سه شنبه هفتم تيرماه سيارك دوردست پلوتو كه زماني جزو سيارات خانواده خورشيد محسوب مي شد به مقابله مي رسد. ساعت 9:29 لحظه مقابله است.

مقابله يا opposition وضعيتي است كه زمين بين خورشيد و يك جرم آسماني قرار مي گيرد. در بامداد همين روز اگر به آسمان شرق- شمال شرق توجه كنيم هلال ماه در شرايطي ساعت 3:15 طلوع مي كند كه دقايقي پس از آن در سمت چپ هلال و بسيار نزديك(نزديكتر از سه درجه) خوشه زيبايي پروين طلوع خواهد كرد.
اين خوشه باز ستاره اي كه به صورت ملاقه اي كوچك و يا يك علامت سوال است ، دسته آن شرق را نشان مي دهد و تا 6 ستاره را چشمان سالم يك رصدگر باهوش مي تواند مشاهده كند.
نور كم ماه عامل مناسبي براي عكاسي از اين هم نشيني است كه البته در ساعات بعد (شرايط روز در كشور) باز هم به هم نزديكتر مي شوند كه متاسفانه قابل رصد نيستند.

خوشه پروين يا عقد ثريا در صورت فلكي گاو در دومين برج از صور منطقه البروج 12 گانه قرار دارد.

بامداد چهارشنبه هشت تير سياره سرخ بهرام را كمي بالاتر از هلال زيباي صبحگاهي رجب 1432 مشاهده خواهيد كرد و اين در شرايطي است كه ساعاتي قبل درجه جدايي بهرام و ماه فقط و فقط يك درجه بوده است.عكسبرداري و ثبت هميشگي اين واقعه را در دستور كارهاي عملي خود قرار دهيد. بهرام نيز در صورت فلكي گاو قرار دارد.
پنج شنبه 9 تير ملكه آسمان صبحگاهي ناهيد به هلال زيباي ماه بسيار نزديك مي شود و پايين تر از ماه قرار مي گيرد، ساعاتي بعد اين دو جرم باز هم به يكديگر نزديك مي شوند، اما طلوع خورشيد و روشنايي روز موجب عدم امكان رصد اين رويداد جذاب مي شود. زيبايي تصوير برداري از اين دو جرم و وداع با هلال رجب 1432 آن هم دراين جشن با شكوه را از دست ندهيد.
شنبه 25 تير ساعت 13:57 فرصت ديگري براي تعيين دقيق قبله به شمار مي رود.

چهارشنبه 29 تير سياره تيز پاي تير و يا همان عطارد معروف كه اين روزها فضاپيماي مسنجر به دور آن مي چرخد و اطلاعات خوبي را گزارش مي كند، به حداكثر كشيدگي شرقي خود مي رسد.

اين شامگاه را براي مشاهده اين سياره كوچك و دور از دسترس، ازدست ندهيد. برخي از افراد در طول عمر خود اين سياره كه به صورت يك ستاره كم نور را در افق چشمك مي زند ، نمي توانند مشاهده كنند و دليل اين امر نزديكي بيش از حد آن به خورشيد است.

قدر تير كمتر از 1(نسبتا روشن) و ساعت 9:2اين تاريخ بيشترين كشيدگي را دارد كه تا شامكاه اين روز تقريبا اين شرايط را حفظ مي كند .

ادامه در خبرنامه ويژه اعضاي انجمن... 
*وضعيت ماه در آسمان اين ماه
جمعه 1تير ساعت 13:24 ماه نو
جمعه 17 تير تربيع اول ماه ساعت 10:59 است
ادامه در خبرنامه ويژه اعضاي انجمن... اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون