مسير :
»
»
»
ماه پنهان- گزارش ويژه اولين رصد ماه گرفتگي بر فراز برج ميلاد تهران

ماه پنهان- گزارش ويژه اولين رصد ماه گرفتگي بر فراز برج ميلاد تهران
يكشنبه 29 خرداد 1390 - 02:30 | شاخه : | 5555 بازدید | 0 دیدگاه

ماه پنهانبنام آفريدگار زيباييهاي خلقتقرار شبانگاهي فرا رسيد و عاشقان آسمان بي تابانه ساعتي قبل از آغاز رسمي برنامه در سازه نمادين پايتخت، به کنار برج ميلاد ميلاد تهران آمدند. آنان مطمئن بودند رصد بر فراز چنين سازه اي مي تواند چه هيجاني داشته باشد. گروه کارشناسان ساعت 20:3در محل حاضر و مطابق با هماهنگي هاي انجام شده از ساعت 20:45 پذيرش افراد انجام گرديد. ساعت 21:00را نشان مي داد که ول وله در سالن همايش برج با بيانات مجري برنامه به سکوت مبدل شد. ابتدا آقاي کامبيز خالقي آماتور فعال کشورمان که چندين کتاب با نام ايشان تا کنون نشر يافته است و از سوي ديگر اين فرد دانشگاهي امروز ، از زمان دانش آموزي همراه با انجمن نجوم آماتوري ايران بوده حالا براي مخاطبان ازخسوف وتصوير برداري ازآن سخن مي گويد. بعد از سخنان ايشان آقاي مهندس شريفي از کارشناسان با سابقه و يار هميشگي انجمن که ثبات او در در فعاليتها و همراهي زبان زد افراد جديد الورود و با سابقه انجمن است، پشت تريبون دعوت شدند و اطلاعاتي در مورد ماه گرفتگي اين شب به حاضران تقديم نموده و با توجه به دعوت شبکه چهارم سيما از مديريت انجمن در ويژه برنامه خسوف که تحت عنوان ماه و مس به مدت يک ساعت از آن شبکه بصورت زنده پخش مي گرديد، از عدم حضور مهندس عتيقي در ابتداي برنامه از حاضران مشتاق ديدار ايشان پوزش خواستند. در اين زمان ميهمانان طبق برنامه براي پذيراني به فضاي ويژه در ورودي برج دعوت شدند و با پذيرايي مفصل، کاملاً شاداب و آماده براي رصد پديده پيش رو شدند.

ساعت 21:15 را نشان مي داد و 59 شرکت کننده در برنامه براي بازديد از توان مهندسي کشورمان به بخشهاي مختلف برج دعوت گرديدند. گرفتن عکسهاي يادبود و بازديدي فقط و فقط ويژه منجمان و بدون هيچ فرد ديگر هيجان و حس افتخاري خاص به شرکت کنندگان انتقال داده بود. از سويي نيز برج ميلاد براي اولين بار بود که بر فراز خود يک واقعه نجومي را آنهم براي حدود 6رصد گر ميزبان بود که در همين جا، جا دارد تشکر ويژه مديريت و کارشناسان انجمن را از مديريت محترم برج ميلاد و همکاران ايشان بويژه مدير محترم روابط عمومي و امور بين الملل، عرضه بداريم.

برج در قرق رصدگران بازديد شد و سپس در ساعت 22:45، منجمان آماتور به تراس 292 يعني ارتفاع 292 متري برج فرا خوانده شدند و با گنبد آسمان برج ميلاد وداع تا گنبد آسمان خلقت را به نظاره بنشينند. شهر پر نور ولي آرام گويا بي خبر از رخداد بالاي سر خود بود و اولين رصد وقايع خاص نجومي بر فراز برج ميلاد و در تاريخ فعاليت آن ثبت و آغاز گرديد. خبر نگاراني از ايرنا، ايسنا، برنا، راديو ايران، شبکه خبر، شبکه ماهواره اي Press TV اين واقعه آسماني را تحت پوشش قرار مي دادند که شايد بتوان گفت اصلي ترين بخشهاي رسانه اي ديداري، شنيداري داخلي و بين المللي کشورمان و به نوعي نوشتاري نيزمحسوب مي شوند. مديريت انجمن که در هنگام آغاز برنامه بازديد برج در بازگشت از جام جم به برج رسيده بود از سوي شرکت کنندگان استقبال شدند از ساعت 22:53 همزمان با آغازخسوف به همراهي علاقه مندان پرداختند و باتوجه به اينکه چندين ابزار نجومي براي افراددرنظرگرفته شده بود،تلسکوپ هاي Meade هم وظيفه رصد عموم حاضران را بر عهده داشتند وهم تصوير برداريهاي رصد گران ويژه و خبرنگاران را پاسخ مي دادند.

مدير تيم نرم افزاري انجمن آقاي محسن شباني با استفاده از Sky Imager تصوير گرفت ماه را بر روي رايانه همراه به حاضران نشان مي دادند برخي نيز با تله هاي قوي تصوير برداري را ادامه دادند. حاضران با تجربه کمتر نيز از توضيحات چندين کارشناس فعال در برنامه بهره مي گرفتند.

 
عكس فوق توسط آقاي مهندس احمدي از شهرستان تفرش براي گروه آموزش كاربردي انجمن ارسال گرديده است
مهندس عتيقي مدير انجمن نيز به خبرنگاران براي اتصال دوربينهايشان به تلسکوپ APO Meade که ويژه عکسبرداري بود کمک کرده و مشخصه هاي لازم را در اختيارشان مي گذاشتند. با کامل شدن گرفت در ساعت 23:52 همانگونه که پيش بيني شده بود به مرور رنگ قرمز ماه تيره و تيره تر شد به نحوي که بعد از نيمه شب و در اوج گرفت کاملاً تيره بود. شور و شوق رصد و دانستن بيشتر مانعي براي احساس خستگي در چهره حاضران و کارشناسان بود که در روزهاي گذشته بسيار پر کار بودند. بخشهاي مختلف خبري از برنامه طلوع شبکه چهار سيما گرفته تا شبکه خبر، تحريريه خبر راديوهاي جوان، ايران، فرهنگ، روزنامه قدس و خبرگزاري هاي ايرنا، ايسناو... از روزهاي گذشته و بويژه در روز چهارشنبه 25 خرداد 9دائماً با انجمن مرتبط و اطلاعات لازم را دريافت و در اختيار مردم خوبمان در سراسر کشور مي گذاشتند.

برنامه ويژه يک ساعته ماه و مس در شبکه چهارم سيما از ساعت 20:3تا 21:3با حضور تنها ميهمان ويژه خود يعني مهندس مسعود عتيقي در پخش آن شبکه، آخرين اطلاعات دقيق و تاريخچه ساروس 13را که امشب براي سي و چهارمين بار تکرار مي شد در اختيار بينندگان قرار دادند.ساعت 1:33 بامداد گرفت کامل پايان يافت و ساعت 2 بعد از نيمه شب با پذيرايي بعدي، حاضران در برنامه انرژي ديگري براي انجام فعاليتهاي رصدي و عکاسي براي ثبت هميشگي اين واقعه تا ساعت 2:32 يعني پايان گرفت ادامه دادند.

ساعت 2:4لحظاتي از پايان گرفت گذشته بود و شرکت کنندگان با جويا شدن برنامه بعدي انجمن نجوم آماتوري ايران و دوره هاي آموزشي و رصدي، خداحافظي گرمي از کارشناسان و يکديگر داشتند و عکسهاي يادگاري با يکديگر مي گرفتند. رصدگراني از استانهاي کردستان، آذربايجان غربي، خوزستان، يزذ، مرکزي و .... در برنامه شرکت نموده بودند که فقط و فقط تکيه کلامشان سپاس و قدرداني از وضعيت علمي و برنامه ريزي انجمن نجوم آماتوري ايران بود. کارشناسان ساعت3 تلسکوپها را جمع آوري و با خداحافظي از کارکنان و مسئولان محترم حاضر در برج که تا آن زمان دوش به دوش انجمن همراهي صميمانه اي داشتند، عازم مرکزيت تمامي تلاشهاي آموزشي و ترويجي بيش از يک دهه اخير يعني دفتر انجمن نجوم آماتوري ايران شدند. تماسهاي رصدگران از ساير شهرها و استانها همچون يزد، خراسان رضوي و ... در بين برنامه و گرفتن راهنماييها و جويا شدن اخبار رصد خاطره انگيز بر فراز برج ميلاد بسيار قابل توجه بود. کارشناسان انجمن در ساعت 5 بامداد پنج شنبه 26 خرداد همزمان با ولادت حضرت مولا علي (ع و روز مرد و پدر، پس از 24 ساعت فعاليت پيوسته به منازل خود بازگشتند تا همچون شرکت کنندگان در اين شب رصدي خبر اين موفقيت بزرگ و خاطره انگيز را که براي هميشه در تاريخ فعاليتهاي ويژه رصدي انجمن، برج ميلاد و کشورمان ثبت گرديد به اطلاع خانواده هايشان برسانند و پس از استراحتي مردانه در روزي به اين نام، سمت پدري خوب را براي فرزندان و خانواده خويش در همراهي با آنها ايفا کنند که اين شاخصه آماتورهاي شيفته آسمان است که چنين لياقت و اصطلاحي را با هيچ تخصصي عوض نخواهند کرد.

آنچه خوانديد حاصل تلاش تشکل بزرگ ما بود که به محضرتان صرفاً جهت آگاهي گزارش کرده ايم. براي ديگر رصدگران شيفته آسمان در ساير شهرها و استانها بهترينها را آرزومنديم. اميد است يکدل و همصدا همگي در گسترش اين دانش کهن و جذاب کمک نماييم و ما نيز در کنارتان هسيتم.  مطمئنيم شما فعالان ديگر گروهها از پايتخت وساير شهرهاي کشور هم برنامه هاي جذاب و کاملي داشته ايد که ما آماده انعکاس گزارش شما آسمانيان نيز هستيم.
گروه آموزش کاربردي انجمن


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون