مسير :
»
»
»
گزارش برنامه گراميداشت روز نجوم سال 90 در اردبيل

گزارش برنامه گراميداشت روز نجوم سال 90 در اردبيل
چهارشنبه 21 ارديبهشت 1390 - 02:30 | شاخه : | 7184 بازدید | 0 دیدگاه

صبا حاتمي
 
ديدگاه اين پايگاه اينترنتي:
گزارش ذيل ارسالي از گروه شباهنگ استان اردبيل است كه در اين زمان انعكاس آن مناسب ديده شد. انجمن نجوم آماتوري ايران بدين دليل منتقد تغيير سليقه اي روز جهاني نجوم است كه اگر اين مناسبت را جهاني بدانيم مي بايست منطبق با تقويم بين المللي عمل كنيم و در هيچ كجاي كتابچه ليگ جهاني اشاره به روز تعطيل پايان هفته براي بزرگداشت روز نجوم نشده بلكه به روز شنبه اي كه به تربيع اول ماه نزديك باشد تاكيد شده است.(هند بوك مربوطه و ايميل مدير ليگ جهاني مبني بر اين تاکيد براي ارسال به دوستان در دفتر انجمن نجوم آماتوري ايران موجود است) مسلماً تعبير روز جهاني نجوم در ايران!! اما با تقويم دلخواه (كه به احتمال قريب به يقين فقط در كشورمان متاسفانه برخي به اين روش عمل مي كنند) از ديد كارشناسان اين مركز و هر عقل سليم به نظر واژه صد در صد غلط و ناماءنوسي است و اگر هم روز نجوم در ايران بخواهيم برگزار كنيم مناسبتهاي زيادي داخلي همچون 13 شهريور روز بزرگداشت ابوريحان بيروني را در تابستان با هواي به مراتب صاف تر و فصل اوقات فراغت را در اختيار داريم. تنها نتيجه تغيير سليقه اي اين روز تفاوت در اجراي برنامه ها آنهم با فواصل كم و زيادي است كه دراين گزارش و گزارشهاي شهرهاي مختلف ديده مي شود و قطعاً اينگونه ديدگاهها را بدور از هر اختلافي  مي توان حل و فصل نموده و بدون هيچگونه جنجال به اعلام جهاني اين روز همگان احترام بگذارند و آنها كه خود را محور نجوم تلقي مي كنند چه خوب است به جاي آنکه در گفتگوهاي خود گروههاي نجومي کشور را ناتوان و يا نا اَشنا با مفهوم روز نجوم! و نظاير آن متهم و تحقير نمايند،  با اصل احترام به استقلال و هويت ديگر فعالان اين عرصه در شهرهاي کشور، خود را قيّم گروهها ندانسته و ديگران را به اجراي برنامه ها درروز واحدي كه از سوي ليگ جهاني با 38 سال سابقه اجرا(كشورمان فقط 1سال در اين زمينه سابقه دارد) اعلام شده است دعوت نمايند. به همين سادگيروابط عمومي انجمن نجوم آماتوري ايران
 
روز جهاني نجوم در چند سال اخير تبديل به يکي از فرصتهاي اصلي براي ترويج دانش نجوم و علاقه مند کردن مردم براي توجه به جهان بالاي سر خود بوده است. جهاني شگفت انگيز که هميشه انسان را مجذوب خود مي کرده است و در طول تاريخ بارها با رشد و جهش هايي که تجربه کرده است، زندگي ما انسانها را به سطحي ديگر از نظر معني شناختي منتقل کرده است.
 
انجمن نجوم شباهنگ که اولين برنامه رسمي انجمن بود با همکاري هسته علمي بسيج دانشجويي دانشگاه محقق اردبيلي نيز دست بکار شد تا به ياري خدا جشني با شکوه تر در شهرمان (اردبيل) داشته باشيم و شيرينيش را با تقارن سال نو دو چندان کنيم.
اين برنامه  در روز 1ارديبهشت139در محوطه  بقعه ي شيخ صفي الدين اردبيلي به منظور ترويج دانش نجوم و آشنا ساختن عامه مردم با زيبايي هاي آسمان شب با حضور جناب آفاي مهندس منظوري(کارشناس ارشد اختر فيزيک از دانشگاه پنجاب هند،عضو هيئت مديره انجمن نجوم ايران، استاد دانشگاه محقق اردبيلي) افتتاح گرديد.

ما به مدت 7ساعت ميزبان مدعوين)رئساي سازمان ها ، استادان دانشگاه هاي اردبيل و دبيران و اعضاي انجمن و همه علاقه مندان به آسمان) بوديم. از چندين روز قبل، اطلاع رساني لازم و خيلي خوب انجام گرفته بود و اين برنامه مورد توجه جمع کثيري قرار گرفت.
شروع برنامه با سخنراني جناب آقاي مهندس منظوري و پخش تلاوتي چنداز کلام الله مجيد و سرود ملي وپخش اسلايدي از تصاوير نجومي آغاز گرديد.
در اين برنامه ما شاهد برپايي چند غرفه بوديم که هر کدام بازديد کنندگان خاص خود را مي طلبيد.

غرفه ي پرسش و پاسخ با سرپرستي کارشناسان مسايل نجومي انجمن. که در اين بخش دوستان سوالات خود را از کارشناسان پرسيده و جواب مي گرفتند .
غرفه ي کتاب هاي نجومي با جديد ترين کتب و مجلات و منابع نجومي:در اين بخش به معرفي کتابهاي نجومي اعم از آماتوري و حرفه اي پرداختند.
بخش انفورماتيک که با پخش اسلايد هايي از تصاويرنجومي و کارگاه ها آشنايي با آسمان همچنين آشنايي و کار با نرم افزار starry night و برنامه هاي متنوع ديگر يکي از جذاب ترين بخش هاي اين برنامه بود.در اين بخش دوستان سعي کردند تا تصويري از يک آسمان شب و يک شب رصدي و جهان پيرامون و زندگي دانشمندان بزرگ به دست آورند.
غرفه معرفي انجمن و عضو گيري: در اين غرفه علاقه مندان و علاقه مند شدگان به عضويت در انجمن ما در آمدند تا از زيبايي هاي آسمان شب بيشتر بهره مند شوند.در اين بخش دوستان تلاش نمودند که تلسکوپ هاي آماتوري را به بازديدکنندگان معرفي کنند و به آنها در زمينه خريد و استفاده و نگهداري و تعمير تلسکوپ راهنمايي کنند. در کنار آن غرفه اي براي معرفي انجمن داشتيم که با کاتالوگ، اعلاميه و ديگر ابزار تبليغاتي انجمن را معرفي کرده و ازمشتاقان براي عضويت در انجمن نام نويسي مي کردند.
بخش رصد با تلسکوپ: بعلت نامساعد بودن آب و هوا رصد امکان پذير نبود لذا تنها ب معرفي و کار با تلسکوپ اکتفا شد.
بخش عکاسي نجومي:در اين بخش کارشناسان عکاسي نجومي علاقمندان را با عکاسي نجوم آشنا نموده و در اين زمينه آنها را راهنمايي مي کردند وتوضيحاتي درمورد تصاوير نصب شده ارائه مي کردند.
بخش ساعت آفتابي:در اين بخش توضيحاتي در مورد نحوه ساخته شده و کار ساعت هاي آفتابي و کاربرد آنها براي علاقمندان ارائه مي شد و همچنين دو نوع ساعت آفتابي جهت بازديد عموم به نمايش گذاشته شده بود.

بخش نقاشي کودکان:در اين بخش کودکان علاقه مند به نجوم بسيار زيبا نقاشي مي کشيدند و درکشان از آسمان را به ما نشان مي دادند.
بخش فروش محصولات نجومي:در اين بخش نرم افزارها ، مستندها ، پوسترهاي نجومي جهت آشنايي مردم با علم نجوم عرضه مي‌شد.
عکاس انجمن در لحظه لحظه ي نمايشگاه همراه مابودند و به مستند سازي اين رويداد علمي فرهنگي مي‌پرداختند.
يکي از جنبه هاي جالب و جديد اين برنامه حضور در نمايشگاه به صورت خانوادگي و لذت بردن از آسمان پرستاره شب همراه خانواده بود. اين برنامه به مثابه يک تصاهد هندسي هر لحظه بر تعداد جمعيت بازديدکنندگان از آن افزوده ميشد.

در پايان جاي دارد از دوستان عزيز که در اجراي اين برنامه يار وهمراه ما بودند و نام آنها ذکر نگرديد، صميمانه تقدير و تشکر مينماييم.
سازمان هاي همکار:
هسته ي علمي بسيج دانشجويي انجمن نجوم دانشگاه محقق اردبيلي
سازمان ميراث فرهنگي گردشگري

عکس از آقايان: نيک روان و هوشيار و قاسمي و خانم عباس زاده

تصوير شماره 7 ـ کادر اصلي برگزار کننده برنامه:به ترتيب از راست به چب
رامين فتحي ، مهدي قاسمي، مهندس منظوري ، سيد حسين حسيني تبار ،
صبا حاتمي ، سارا حاتمي

http://shabahangsky.com/


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون