*** قابل توجه ثبت نام کنندگان دوره های آموزشی انجمن؛ بزودی کلاسهای ستاره شناسی مقدماتی و اخترشناسی رصدی آغاز خواهد شد. واحد آموزش***    
 شنبه 25 آذر 1396 | 27 ربيع الاول 1439 | 16 دسامبر 2017
مسير :
»
»
»
آسمان ارديبهشت ماه 1390 - ماه سيارات

آسمان ارديبهشت ماه 1390 - ماه سيارات
شنبه 10 ارديبهشت 1390 - 02:30 | شاخه : | 1688 بازدید | 0 دیدگاه

مسعودعتيقي-
با گراميداشت فرارسيدن روز و هفته جهاني نجوم به سراغ برخي رويدادهاي آسمان ارديبهشت 9مي رويم.
از آنجا كه جمعه دوم ارديبهشت سياره سبزآبي اورانوس 0/9 درجه شمال سياره ناهيد قرار داشت و يکشنبه 11 ارديبهشت برجيس0/4 درجه با بهرام جدايي ساخت، اين روزها و هنگام بامداد بهترين فرصت براي عکاسي از همراهي سيارات با يکديگراستدرشامگاه چهارشنبه 14 ارديبهشت شرايط خوبي براي رويت هلال جمادي الثاني 1432 با چشم غيرمسلح فراهم مي شود که در بالا و سمت راست هلال، خوشه زيباي پروين با حدود 3 درجه جدايي جا خوش مي کند و ساعتي بعد با هلال غروب خواهد کرد.

پنج شنبه 15 ارديبهشت بارش اتا دلوي با تعداد قابل ملاحظه اي شهاب در ساعت، فرصت مناسبي براي رصددر مناطق به دور از آلاينده هاي هوا و آلودگي نوري است چرا که ماه هلال افزاينده با فاز 5 % است
برنامه شب رصدي انجمن نجوم آماتوري ايران به مقصد روستاي تاريخي ابيانه با طبيعت زيباي ارديبهشت آن از سوي گروه آموزش كاربردي انجمن در اين تاريخ برگزار خواهد شد.

شنبه 17 ارديبهشت با روز جهاني نجوم همراه شده است. روزجهاني نجوم (همانگونه که از نام آن پيداست) يک روز بين المللي است و اين نکته در صفحه7  Astronomy Day hand book تصريح شده است.
در اين روز سياره تير 27 درجه غرب خورشيد (بيشترين کشيدگي) و در افق صبحگاهي به راحتي قابل مشاهده است.
بامداديکشنبه 18 ارديبهشت سياره زيباي ناهيد به عنوان ملکه آسمان آدرسي براي مشاهده غزال تيزپاي منظومه خورشيدي يعني تير و يا همان عُطارد بوده و با 4 درجه جدايي بهترين فرصت را براي ديدن اين جرم فراري از چشمان رصدگران، فراهم مي کند .
عکاسي ازناهيد و تير در کنار يکديگر و در تلفيق با بناهاي تاريخي و يا عوارض طبيعي در افق،تصاوير زيبايي از اين همنشيني را ارائه مي دهد که جلوه با شکوهي خواهد داشت.
اين بامداد را هرگز فراموش نکنيد تير پايين و سمت چپ سياره ناهيد ديده خواهد شد.
چهارشنبه 21 ارديبهشت غولمنظومه شمسي يعني برجيس (مشتري) در اين بامداد همنشين ملکه آسمان صبحگاهي، سياره ناهيدخواهد بود. جدايي اين دو سياره که از پر نورترين اجرام آسمان محسوب مي شوند 0/6 درجه و براي عکاسي نجومي با تله هاي قدرتمند و تلسکوپ، سوژه بسيار مناسبي هستند.بدين ترتيب يک جمع خانوادگي از خانواده خورشيدي که برجيس بالا و سمت چپ سياره ناهيد و سياره تير در کنار ناهيد قرار دارد در ماه ارديبهشت در کنار هم خواهيد ديد.

بامداد چهارشنبه 28ارديبهشت سياره تير 1/3 درجه پايين سياره ناهيد خواهد بود و در روز شنبه 31ارديبهشت بهرام خون ريز1/2 درجه بالا و سمت چپ سياره تير قرار دارد.
منظره زيبايي را که شايد مدت زيادي نديده باشيد و تا ساليان ديگر هم رصد نکنيد مي توانيد در اين بامداد مشاهده کنيد. پس ارديبهشت را که با اين اتفاقات، ماه سيارات خواندهمي شودفراموش نکنيد.

*صورت هاي فلکي قابل مطالعه ارديبهشت ماه
کم کم صوري چون گاو در هنگام شامگاه غروب کرده و صورت هاي فلکي کژدم و کمان با آن همه جرم غير ستاره اي طلوع مي کنند و در بازه زماني طولاني تري از شب قابل مطالعه خواهند بود.
صورت فلکي مارگير در بالاي برج عقرب و بالاتر از آن صورت هرکول با وجود خوشه کروي M13 قرار دارد.
تاج شمالي سمت راست هرکول و در سمت راست اکليل شمالي، صورت بانگ کننده (عوا) قرار دارد.
چنگ رومي را با ستاره Vega در سمت چپ هرکول بيابيد. هم اکنون جُدي ستاره قطبي زمين داراي يک درجه انحراف نسبت به راستاي محور فرضي است و 12 هزار سال ديگر ستاره وگا با 5 درجه انحراف، شمال آسمان را نشان مي دهد.

**ماه در اين ماه-ماه نو ساعت 11:21 سه شنبه 3 ارديبهشت
-تربيع اول ساعت1:03 بامداد چهارشنبه 21 ارديبهشت
اطلاعات كامل آسمان هر ماه و شرايط رويت پذيري هلال ماه  در خبرنامه ويژه اعضاي انجمن نجوم آماتوري ايران قرار دارد.


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون