** همه دعوتید: گروه آموزش کاربردی انجمن برای فراهم شدن امکان مشاهده ابرماه و ماه گرفتگی شامگاه چهارشنبه 11 بهمن در خانه ستاره شناسی تهران واقع در انتهای بلور استاد معین برنامه ویژه ای را برگزار و امکان رصد و عکسبرداری از این پدیده را با تلسکوپ برای عموم علاقمندان فراهم خواهد نمود**    
 چهارشنبه 4 بهمن 1396 | 7 جمادي الاول 1439 | 24 ژانويه 2018
مسير :
»
»
»
ديدار با منجمان آماتور كشور همسايه- سفرنامه ناگفته بحرين

ديدار با منجمان آماتور كشور همسايه- سفرنامه ناگفته بحرين
چهارشنبه 31 فروردين 1390 - 02:30 | شاخه : | 3368 بازدید | 0 دیدگاه
مسعود عتيقي
به نام آفريدگار زيبائيها
 
در واپسين روزهاي سال 1388 و آغاز نوروز89 به دعوت كشور بحرين سفري به آن ديار داشتم كه سفرنامه كوتاه ذيل پس از اين سفر منتشر نگرديد كه علت آن بدلايل مختلف براي نويسنده محفوظ است اما اكنون كه بجاي ترويج علم، دوستي  و وحدت متاسفانه شاهد كشتار مردم ميهمان نواز و دانش دوست بحرين هستيم بهتر ديده شد كه بخشهايي از اين گزارش تقديم ايرانيان از يك سو واهالي بزرگواراين كشورهمسايه  از سوي ديگر گردد. باشد كه ضمن آرزوي سلامتي و بهروزي براي مردم آن ديار، وحدت وصميميت ملتهاي اسلامي به عاملي براي توسعه دانش و تجديد عظمت تاريخي علمي در اين زمينه منتهي شود.
سفر، آنهم وقتي که براي گردهم آمدن شيفتگان آسمان انجام مي شود، بجز خاطرات شيرين هنگامي که يادآور تجديد عظمت تاريخي باشد بسيار ماندگار مي شود. حتي زماني که عکسهاي سفر با يک اشکال در حافظه دوربين که ثبت اين خاطره را بر عهده دارد، يکباره تبديل به نوشتار مي شود و ديگر در يک قاب عکس نمي توان آنچه که در جاي جاي سفر رخ داده است را مشاهده کرد. اگر سفر به ماوراي مرزهاي کشورمان انجام مي پذيرد اين ويژگيها رنگ و بوي خاص مي يابد. ديگر سفر تنها يك ديدار نيست و معنايي بسيار فراتر مي يابد آنچه که در پي مي آيد سفرنامه اي کوتاه از يک سفر با شکوه آسماني است.
ارتباطات صميمانه انجمن نجوم آماتوري ايران با فعالان عرصه نجوم در برخي کشورهاي اسلامي طي ساليان اخير از جمله پذيرايي از نمايندگاني از دوستداران دانش نجوم بحرين در پايان سال 1388 در كشورمان سبب ساز پاسخ مثبتي از سوي مديريت انجمن در آستانه نوروز 89 به دعوت متقابل بود تا در حاشيه همايشي براي معرفي بيش از پيش يکي از شيوخ منطقه با ديرينه خانوادگي در حد چندين قرن در کشور دوست و برادر بحرين، آسمانيان نيز گرد هم بيايند و عليرغم حجم کاري پاياني سال در کوتاهترين زمان عازم مشهد مقدس شدم تا ابتدا با پرواز به سوي دوحه در کشور قطر از آنجا عازم منامه شدم سفر مشهد خود يادآور شکوه مهر تاريک در سوگ خورشيد هشتم در شب نوروز 86 بود که با گرفتن عکسهايي از کسوف جزيي آن سال، آنرا ماندگار کرده بودم و در برخي سايتهاي داخلي و خارجي منعکس گرديد.
 
با رسيدن به فرودگاه بحرين مستقبلين با گرمي اين بندت کمترين را پذيرا شده و عازم هتل محل اقامت شديم و برخي شيوخ ميزبان، بزرگوارانه تا پاسي از شب گذشته منتظر حضور گرديده وميهمان نوازي در خور به خوش و بش پرداختند تا ميهمان از حس غريب خود دور و بهتر از هر زمان ديگر بتواند با ميزبانان ارتباط برقرار کند.
آن شب به استراحت پرداخته و در ساعات اوليه روز با حضور در محل سمينار سه روزه بزرگداشت آل عصفور مراسم افتتاحيه شرکت نموديم و پس از آن با حضور مسئول تنها تيم آماتوري فعال در کشور بحرين براي ديدار از شهر عازم شديم. جناب آقاي عبدالحميد که از بازنشستگان شرکت نفت بحرين هسنتد بصورت گروهي فعاليتهاي خوبي را در آن کشور به انجام مي رسانند، هر چند که افراد و بصورت غير تيمي نيز در اين کشور حضور داشته و فعاليتهاي خوبي را با تلسکوپ هاي 8 اينچ و نظاير آن انجام مي دهند.
 
گروه نجوم آماتوري بحرين مجهز به يک دستگاه تلسکوپ 1اينچ Meade  همراه با CCD SRGB و بسياري از متعلقات مربوطه، دوربين ديجيتال عکاسي Nikon حرفه اي و تعدادي تلسکوپ هاي کوچکتر 5 اينچ و غيره هستند و در روزنامه هاي بحرين عکسهايي از اعماق آسمان را که گروه با تلسکوپ گرفته است به چاپ رسانده اند. اين گروه براي عمومي سازي نجوم تلاش زيادي داشته و برنامه منظم استهلال را در دستور کار خود دارند و با لباسهاي يک دست با عنوان فريق الاستهلال فعاليت مي کنند.
جالب اينجاست که شيخ محسن آل عصفور نيز يک دپارتمان نجومي فلکي را اداره مي کنند که آرشيو بزرگي از نسخ خطي و بخشهاي مجهز رايانه را شامل مي شد در پشت بام ساختمان بناي اختصاصي را براي رصد افلاک برقرار نموده اند که داراي تلسکوپ هاي شکستي و انعکاسي vixen وتلسکوپ 400R ،12 اينچ Meade نيز به عنوان تلسکوپ اصلي استفاده مي گردد. ازديگر فعاليت هاي نجومي شاخص در کشور بحرين، دانشگاه بحرين است که با وجود بزرگ مردي همچون جناب آقاي دکتر شوقي داراي پتانسيلهاي فراواني براي حرکتهاي منطقه اي است.
دکتر دلال داراي 4 جلد دايرة المعارف فيزيک و فضا که در کشور کويت انتشار يافته است كه بر روي همين پايگاه اينترنتي معرفي گرديد و در نوع خود گنجينه اي کامل از اصطلاحات اين دانش به زبان عربي است و تاليفات زيادي هستند که ديدار با ايشان نيز براي من فرصت مغتنمي بود تا زمينه هاي توسعه فعاليت ها بين دو کشور براي سالهاي آتي بيش از پيش فراهم گردد. اجراي برنامه هاي رصدي براي شرکت کنندگان در همايش بين المللي آل عصفور همراه با ارايه توضيحات مبسوطي در زمينه آسمان براي حاضران از فعاليتهاي آماتورهاي بحريني بود که با شکوه هر چه تمام تر در حاشيه ضيافت شام شيخ به اجرا در آمد که تجربه جالبي نيز در انجام کارهاي گروهي ترويج نجوم در ديگر کشورها براي اين جانب بود که با گروه در ارايه توضيحات رصد همراهي نمودم. جالب اينجاست كه در اين سفر پر بار با دوستي به نام آقاي الحجري جوان فعالي آشنا شدم كه مستقلاً گامهاي بزرگي در ترويج نجوم آماتوري برداشته ومطالب زيادي در روز نامه هاي بحريني در مورد نجوم و فعاليتهاي داخلي به چاپ رسانده است. ايشان با تلسكوپ 8 اينچ رايانه اي Meade برنامه هاي رصدي زيادي را براي عموم به اجرا در آورده و فعاليتهاي كشورمان را نيزپيگير هستند.
 
رفع اشکال از تلسکوپ 12 اينچ Mead مرکز نجومي فلکي آل عصفور، جلسه مشترک با فعالان آماتوري کشورهاي بحرين و عربستان سعودي و گفتگو در زمينه پتانسيلهاي موجود ايران براي گسترش همکاريها در کنار برنامه ويژه رويت هلال جمادي الثاني 1431 که توفيق آن با فريق الاستهلال بحرين حاصل شد، از ديگر فعاليتهاي اين سفر کوتاه اما پر بار نجومي بود. تبادل اطلاعات في مابين و انتقال تجارب بيانگر وجود پتانسيل بسيار خوب در همکاريهاي في مابين بود. بويژه برنامه رويت هلالي كه با فريق الاستهلال بحرين در وراي مرز كشورمان و با گروهي كه با تجهيزات كامل به جستجوي كمان ابروي آسماني در ميان ابرهاي پراكنده در آسمان كشورشان پرداخته اند، حس بدون مرز بودن دانش اختر شناسي را تداعي نموده و زمينه هاي مشترك همكاري بين كشورهاي اسلامي را ياد آور مي شود.
به اعتقاد اين بنده کمترين، اساتيد توانمند، وجود پهناوري خاک در برخي کشورهاي اسلامي، بهره مندي از جوانان با استعداد که در صورت آموزش صحيح و آشنايي با اصول کارهاي گروهي خوش مي درخشند و اين مهم را در کشورهاي غربي انديشمندان ايراني و عربي به اثبات رسانده اند، ثروت خداداي که صرفاً کشورهاي اسلامي حاشيه خليج فارس و ايران از آن به طور کامل برخوردارند، گوشه اي از پتانسيل بالقوه اي است که مي تواند احياگر عظمت دانشمندان اسلامي طي قرون گذشته باشد. شايد آنان که اتحاد و وفاق علمي بين مسلمانان را مانعي براي گسترش اهداف مي دانند با تحريک ايرانيان به بهانه حفظ اصالت ايراني و به صورت متقابل با فتنه انگيزي در بين اعراب براي ايران ستيزي، سعي در جلوگيري از اين اتفاق مبارک براي همراهي گروههاي علمي و فرهنگي داشته باشند اما بر هر اهل دانايي مسلم است که جايگاه هر کشور و ملت با اصل احترام متقابل به استقلال و تماميت ارضي آنها و تاريخ کهن هر ملت، محفوظ است و هيچ ارتباطي به همکاريهاي فني و علمي في مابين ندارد. در هرحال پرواز بازگشت با توفيق عرض ارادت به پيشگاه مقدس امام هشتم علي ابن موسي الرضا(ع) همراه بود. ميهمان نوازي بسيار بسيار گرم عزيزان بحريني و خانواده محترم جناب آقاي عبدالحميد مسئول صميمي گروه فعال نجوم آماتوري آن کشور به حدي بود که هرگز حس حضور در يک کشور خارجي را نداشته و کاملاً خود را در ايران با ميهمان نوازي خوب هموطنانمان که همواره زبانزد است احساس کنم.
 
در پايان از تمامي دوستان و ميزبان عزيز در کشور بحرين بدليل بنده نوازي، صرف وقت و هزينه براي اين سفر پر خاطره كه قطعاً منجر به ايجاد بستر مناسب براي گسترش همکاريهاي في مابين خواهد شد کمال تشکر و امتنان را دارد. ما نيز علاقمنديم زمينه ساز توسعه روابط  در زمينه نجوم آماتوري با ديگر كشورهاي منطقه و جهان در انجمن نجوم آماتوري ايران  بوده و اميد است ميزبان خوبي براي عزيزان بحريني در مرز پر گهر ايران نيزباشيم.
                                                با درود بدرود
 
                                                   


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون