مسير :
»
»
»
آيا آب در سطح سياره سرخ جريان دارد؟

آيا آب در سطح سياره سرخ جريان دارد؟
چهارشنبه 17 فروردين 1390 - 02:30 | شاخه : | 1712 بازدید | 0 دیدگاهبيش از يک قرن پيش ، از سوي اغلب رصدگران با تلسکوپ گزارشهايي مبني بر ديدن "موجي تيره" که به سمت استواي مريخ از مناطق قطبي در بهار و تابستان محلي گسترش مي يابد، منتشر شده است. اين تغييرات سالانه كه آنها بيان مينمودند و عامل پوشش گياهي سبز بود مي توانست ناشي از ذوب کلاهك يخ هاي قطبي باشد ، مفهوم فصلي سياره سرخ پوشيده از سبزه به خوبي در دهه 6ميلادي با تصاويرارسالي فضاپيماها بهتر به ما نشان داده شد.
مطمئن هستيم آب در مريخ وجود دارد. ميلياردها سال پيش،آب گرفتگي بخش هايي از سطح وسيع، کانالهايي با چشم انداز سيلاب ايجاد نموده است. اما آبها هم اکنون در بخش ضخيم يخ زده قطبي نهفته شده و يا در زير خاک فرو رفته است.

توضيح عكس: اين منظره از سيستم خندقها در مريخ عمق برش را در ديواره دهانه نشان مي دهد.مريخ امروزه بسيار سرد حداقل در سطح است. اما اينگونه بايد اعتراف نمود : هنوز اين يك ايده است که آب مايع در جايي از سراسر اين دشت سرخ گرفتار و يا در جريان باشد؟ آيا ممکن است با توجه به آب و هواي فعلي مريخ حتي از راه دور براي پيدا کردن چند قطره دراينجا و آنجا جستجويي انجام داد؟
ده سال پيش، دوربين با وضوح بالا بخش نقشه بردار جهاني مريخ ناسا مشاهده نمود كه آبراه باريک مارپيچ از ديواره برخي چاله ها پايين مي آيد. در آن زمان بسياري از محققان فکر مي كردند كه آب بايد به طور متناوب از ترک سنگ ها خارج شود . اين موضوع هنوز مشخص نيست که چگونه اين آبراهه ها شكل گرفتند، اما اين ذهنيت بيشتر وجود دارد که آنها اکنون فعال نيستند.
اخيراً، برخي از دانشمندان ماموريت فضاپيماي قطبي ققنوس متوجه حباب کوچک چسبيده به مكان فرود فضاپيما شدند و پيشنهاد آنها اين است كه ممکن است قطرات آب باشد. متاسفانه، مشاهده آن در تصاوير ققنوس سخت است و همه متقاعد نشده اند.

توضيح عكس: تشريح خط شيب گذرا ، اين جريانهاي
باريک (در اينجا در داخل دهانه هوروويتس ديده مي شود) مي تواند علامت شورابهايي باشد که در سراسر سطح مريخ وجود دارند. اين منطقه
حدود 65فوت (20متر) سطح سياره است و براي نشان دادن تفاوت هاي ظريف، رنگ به شدت افزايش يافته است.

اما در واقع نشانه جديدي است که آب مايع در طول تابستان مريخ با مقدار کمي جريان وجود دارد. شواهد فوق العاده اي از دوربين مدارگرد شناسايي مريخ هايرايس(HiRISE) نشان مي دهد که جويبار كوچك تاريک تشكيل، رشد ، و سپس در نيمکره جنوبي اين سياره محو مي شود. اين خط شيب گذرا(TCLs)، توسط آلفرد مك ايون McEwen (از دانشگاه آريزونا) و كالج او اينگونه تشريح شد كه مي تواند لقب شورابهاي حاوي نمک به اندازه کافي فشرده باشد كه در نقاط انجماد با بيش از 10درجه فارنهايت (5درجه 6درجه سانتي گراد) شکل گرفته اند . او آنها را در ماه گذشته در کنفرانس سالانه  ماه و علوم سياره اي در تگزاس توصيف نموده است.
آنچه که در اين مورد متقاعد کننده است آن است كه ويژگي هاي شبه جريان در عبور پي در پي HiRISE آمد و رفته داشته اند. بر طبق همکاريLujendra Ojha با تيم HiRISE ، حداقل 15 مجموعه از TSLs مشاهده شده اند كه در طول زمان تغيير مي کنند. آنها وقتي که در سطح ظاهر مي شوند تيره و سپس به تدريج روشن مي گردند.
مك ايون مي نويسد : "اين جريانات ممکن است کمي در نزديکي گرمترين ساعت هر روز پيشرفت كنند" ، "يا ممکن است آنها با مقدار بيشتر در برخي از روزها اما نه ديگر اوقات پيشروي كنند."

توضيح عكس: اين دو عکس،
در ماه مه و اوت 2009 گرفته شده و نشان مي دهد ظاهراً جريان هاي باريک روي شيب دهانه آسيموف
رو به شمال غربي در مريخ وجود دارد. اين منظره در حدود 45فوت (12متر) از سطح سياره بهرام است
همچنين آبراهه ها توسط نقشه بردار جهاني مريخ ديده مي شود ، اين كشف جديد تنها در طول شيب هاي سمت رو به خورشيد سياره بهرام رخ مي دهد و آنها در گرماي نسبي نيمه تابستان شكل مي گيرد. چرا آنها فقط در نيمكره جنوبي مريخ و در عرضهاي جغرافيايي 32- تا 48- درجه يافت مي شوند ؟ اين نيز يك معما است كه كجا و چگونه شورابهاي مي توانند خيلي نزديک به سطح ذخيره شوند؟
McEwen ، Ojha و ديگران به زودي اميد به دريافت پاسخ بيشتري را دارند. آنها به ويژه گنجينه غني از TSLs(خط شيب گذرا) را هدف قرار داده اند تا نگاه ديگري را با طيف سنج حساس HiRISE كه به CRISM مشهور است را در طول تابستان آينده نيمكره جنوبي سياره سرخ بهرام     داشته باشند.

منبع: خبرنامه ارسالي مجله اسكاي اند تلسكوپ(S & T)


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون