مسير :
»
»
»
فضا پيماي مسنجر در اطراف سياره تير

فضا پيماي مسنجر در اطراف سياره تير
چهارشنبه 17 فروردين 1390 - 02:30 | شاخه : | 1646 بازدید | 0 دیدگاه


مناسب ديديم خبر رسيدن فضا پيماي مسنجر به مدار سياره تير را با توجه به آغاز رسمي انتقال اطلاعات آن از 15 فروردين ماه جاري، يك بار ديگر واينبار از طريق اين پايگاه اينترنتي به شما دوستداران اكتشافات فضايي ياد آور شويم. لازم به ذكر است كه زمانها براي سهولت در بهره برداري بر اساس ساعت و تقويم رسمي كشورمان ارايه شده است.فضاپيماي مسنجر كه در ساعت 04:3بامداد روز جمعه 27 اسفند89 با موفقيت در مدار از پيش تعيين شده خود در اطراف سياره تيز پاي خانواده خورشيدي يعني عطارد قرار گرفت.
اين اولين بار است كه يك فضاپيما با چنين تجهيزات علمي و مهندسي در منظومه شمسي در مدار يك سياره قرار مي گيرد. بنا به گفته چارلزبولدون مدير ناسا، در طول سال 139خورشيدي قرار است مسنجراطلاعات دقيقي از سياره كوچك تير به زمين مخابره نمايد. اواين سخنان را در مركز كنترل دانشگاه جان هاپكينز گفته است. مهندسان آزمايشگاه فيزيك در لورال، اطلاعات سنجش از راه دور مبني بر قرار گرفتن مسنجر در مدار تير را تاييد نمودند. مسنجر يك نمونه بزرگ از چگونگي كشفيات دانشمندان به حساب مي آيد.
در ساعت 4:4مورخ مذكور، دانشمندان خاموش نمودن موتورها را تاييد نمودند. ساعت 6:15 همين تاريخ آنتن هاي مسنجر به سمت زمين نشانه رفتند و انتقال اطلاعات آغاز شد. تيم مهندسي و كاربران مسنجر گزارش دادند كه وضعيت براي مسنجر عادي و موتورها خاموش بوده و پيام خطايي دريافت نكرده اند.
موتورها در آخرين مرتبه براي 15 دقيقه روشن و با سرعت تقريبي 300كيلومتر بر ساعت فضاپيما را به مدار مورد نظر هدايت كردند. مسنجر اكنون در فاصله تقريبي 15360000كيلومتري زمين است.
به گفته پينر بدينيحدود 5/6 سال قبل مسنجر به سوي تير اعزام گشته است. در طول چند هفته آينده مهندسان APL(Applied Physics Laboratory) بر روي دستگاههاي مسنجر متمركز خواهند شد تا وضعيت كار كرد آنها را كنترل نمايند. سوم فروردين 139دستگاهها روشن و بررسي شدند و از دوشنبه 15 فروردين سال جاري ارسال اولين گزارشها از سياره تير رسماً آغاز خواهد شد.
طي يك دهه است كه سياره همسايه مهر تابان مورد مطالعه و بررسي نزديك قرار نگرفته است. اين مطلب بنا به گفته سين سولومون طراح اصلي مسنجر از انستيتو كارنگي واشنگتن نقل شده است. براي اولين بار در تاريخ، يك رصدخانه علمي در مدار اين سياره داخلي قرار گرفته است.اسرار سياره تير و نحوه شكل گيري اين سياره زمين مانند در دستور كار اين ماموريت خواهد بود. APL مسئوليت طراحي و ساخت فضا پيما را بر عهده داشته است و سه شنبه 13 امرداد 1383 اين فضا پيما به سمت عطارد با موشك دلتا از كيپ كاناورال ايالات متحده پرتاب شد.
ياد آور مي شود كه اين فضاپيما هم اكنون در مدار قطبي گرد با كمترين فاصله(حضيض) 20كيلومتر و اوج 1500كيلومتر بدور تير در گردش است.
منبع: خبرنامه ارسالي سازمان فضايي امريكا(ناسا)


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون