مسير :
»
»
»
چگونه آغاز كنيم؟

چگونه آغاز كنيم؟
چهارشنبه 10 فروردين 1390 - 02:30 | شاخه : | 4802 بازدید | 0 دیدگاه

گرد آوري توسط: حسين كلانتر- كلكسيونر -جمع آوري تمبر را چطور مي شود آغازنمود؟در مقاله اي مي خواندم که براي شروع و ايجاد يک مجموعه تمبر پيشنهاد مي کرد از يک تمبر فروشي نزديک منزل کار يک پاکت محتوي تمبرهاي مختلف که غالباً بتعداد 500،200،10و 100قطعه و يا بيشتر از تمبرهاي يک کشور و يا مخلوط از کشورهاي مختلتف که بطور در هم و بصورت يک مجموعه عرضه مي شود خريداري و در منزل روي ميز پخش کرده و با تنظيم و تقسيم بندي آنها از روي حروف الفبا و چيدن آنها در آلبوم که از همان فروشگاه همراه با تمبر خريداري شده مي توانند يک مجموعه تمبر داشته باشند. اين پيشنهاد شايد براي صد سال قبل قابل قبول بود که تعداد کشورهائي که تمبر چاپ مي کردند محدود و اصولاً در سال تعداد بسيار کمي تمبر مي شود ولي امروز که کليه کشورهاي دنيا اقدام به چاپ تمبر کرده و هر کدام در سال به تعداد متفاوت تمبرهاي جاري و يادگاري چاپ مي کنند نمي تواند راه درستي باشد و هيچوقت هم نبايستي انتظار يک مجموعه جالبي را داشت.
قبل از اقدام به جمع آوري تمبر مثل شروع هر کاري که شخص در نظر مي گيرد بايستي برنامه ريزي مشخص بشود. اصولاً معلوم باشد هدف از جمع آوري تمبر چيست؟ 1- هدف داشتن يک سرگرمي سالم است؟ 2- آيا بايستي براي داشتن يک مجموعه تمبر سرمايه گذاري نمود؟ 3- و بالاخره چطور مي شود ضمن داشتن مجموعه اي زيبا و جالب و گسترش آن براي خود در آينده پس اندازي را هم تامين کرد که چنانچه احياناً روزي قصد فروش داشته باشيم بتوانيم براحتي آنرا عرضه کرد و بفرد علاقه مند ديگري فروخت. اگر هدف فقط داشتن يکنوع سرگرمي است و داشتن آلبوم و قرار دادن تمبرهاي مختلف از کشورهاي ديگر، کافي است يک آلبوم مخصوص که داري باندهاي افقي است و ميتوان تمبرها را در آن قرار داد و در اندازه هاي مختلف در فروشگاه هاي تمبر وجود دارد خريداري و بمقصود رسيد. گاهي هم در منزل فرصت داشته باشيم صفحات را ورق زده و با ديدن تنوع تمبرها و سوژه هاي مختلف که بر روي تمبرها چاپ شده مدتي خود را سرگرم کنيم، البته ييان نوع تمبرها را مي توان از طريق نامه هاي پستي که از کشورهاي خارجي براي خود يا ديگر افراد فاميل و دوستان و يا ساير آشنايان مي رسد رايگان تهيه و بر حسب نام کشورها آنها را تنظيم نمود ولي نمي توان ناديده گرفت که اين نوع جمع آوري تمبر صرفاً يک خواست شخصي است و نمي تواند درآينده دور قابل فروش باشد و يا حداقل ارزش آنچناني پيداکند که بتوان از آن انتظار داشت، بدليل تيراژ بسيار زياد که اکثر کشورها براي تمبر خود دارند و باز هم بدليل مصرف روي پاکتها بتعداد زياد در آينده داراي ارزش معاملاني نخواهند بود.
ولي چه کنيم که با تنظيم يک مجموعه خوب و زيبا و لذتي که في الواقع از تهيه و ديدن آن بما دست مي دهد قابل عرضه براي ديدن افراد ديگر هم بوده و با صرف وقت و سرمايه اي که براي تهيه آن بکار گرفته شده داراي يک مجموعه با ارزش باشيم.
براي تهيه چنين مجموعه اي با ارزش و جالب بايستي ميزان خريد تمبر و نحوه تهيه آن مشخص شود. براي شروع مي توان تمبرهاي جديد را از پست يا فروشگاه هاي تمبر در زمان انتشار آن تهيه نمود و با توجه به تبليغي که براي تهيه تمبرها در نظر داريد تمبرهاي سالهاي قبل را فقط بصورت سال کامل و يک جا خريداري کرده و به مجموعه اضافه نمائيد.

*چه نوع تمبرهايي را مي توان جمع آوري کرد؟مهر نخورده يا مهر خورده؟ مسئله اين است!تمبرهاي يک مجموعه مي تواند ا ز هر نوع و يا مهر خورده باشد. ارزش تمبر نو هميشه بيش از مهر خورده جدا از پاکت مي باشد و چنانچه يک مجموعه داراي تمبرهاي نو باشد بمراتب ارزش آن بيشتر است، در مورد تمبرهاي کلاسيک که اکثراً کمياب و گرانقيمت هستند بايستي از تمبرهاي مهر خورده استفاده نمود.

*چطور تمبرها را حفظ کنيم؟قرار دادن تمبرهاي نو در آلبومهاي باندي هميشه خطر چسبيدن آنها به آلبوم وجود دارد از اين نوع آلبومها بايستي فقط براي تمبرهاي مهر خورده استفاده کرد. در سالهاي قبل از 195ميلادي مجموعه داران تمبر از آلبومهاي چاپي که مخصوص براي کشورها بطور يکجا و يا مستقل براي هر کشور چاپ مي شد و با استفاده از کاغذهاي کوچک که در پشت آن چسب داشت تمبرها را در آلبوم نصب مي کردند و اين رويه معمول بيشتر مجموعه داران تمبر بودو از سال195به بعد با ورود طلقهاي پلاستيکي شفاف و مخصوص به بازار، نحوه چاپ طلفي مخصوص براي تمبرهاي ايران براي تمبرهاي تکي و يا بصورت بلوکها چهارتايي بوسيله فروشگاه تمبر نوين فرح بخش با سابقه ترين فروشگاه تمبر در ايران آماده شده است.

*آيا براي سرمايه گذاري مي توان از تمبرهاي ايران به مقدار زياد خريداري کرد؟در اين مورد نظريات مختلف وجود دارد. روي هم رفته افرادي که به عنوان مجموعه دار ناميده مي شود تنها بداشتن يک تمبر و يا حداکثر يک بلوک چهار تايي اکتفا نمود و هدف داشتن يک مجموعه شخصي است. چنانچه قصد خريد تمبر بصورت برگهاي 5يا 10عددي به تعداد زياد باشد مي توان آنرا يک نوع سرمايه گذاري و مالاً تجارت ناميد که طبيعتاً ترقي و تنزل قيمت آن بستگي صد در صد بوضع معاملاتي بازار تمبر دارد و اين افراد با خريد مقدار زياد بصورت تجاري بايستي بسيار محتاطانه عمل کنند.

*وسايل مورد لزومعلاوه بر آلبومهاي مصور چاپي طلقي که براي تمبرهاي نو تهيه شده وسايل زير ضروري به نظر مي رسد:
پنس مخصوص تمبر: حتي المقدور از برداشتم تمبر با دست بايستي خودداري کرد، استفاده از پننس مخصوص تمبر براي برداشتن و جابه جايي آن و قرار دادن در آلبوم و نتيجتاً از چسبندگي دست به تمبر و اثر گذاشتن انگشت بر روي آن جلوگيري مي شود.
دندانه شمار: از آنجا که دندانه گذاري تمبرها به طرق مختلف اتجام مي گيرد بخصوص در تمبرهاي کلاسيک و آگاهي به اندازه دندانه تمبرها امري ضروري است.
ذره بين: داشتن ذره بين براي افرادي که علاقه مند به جمع آوري تمبرهاي کلاسيک باشند جهت تشخيص سورشارژها و علامات روي تمبر بسيار ضروري است.

*چطور مي شود تمبرهاي كشورهاي خارجي را جمع آوري نمود؟قبل از اقدام به خريد تمبر بايستي بدانيم چه نوع مجموعه اي را مي خواهيم داشته باشيم. نحوه انتخاب براي افراد متفاوت است، به علت تعدد کشورها و تمبرها تهيه مجموعه جهاني امکان پذير نخواهد بود و بايستي در محدوده يک يا چند کشور و يا سوژه خاص مورد علاقه اکتفا نمود. انتخاب يک کشور و يا يک سوژه بهترين روش براي داشتن يک مجموعه جالب خواهد بود. از آنجا که تهيه تمبرهاي يک کشور با سابقه بيش از يکصد سال مستلزم سرمايه گذاري سنگين ميباشد و تهيه بعضي ارقام از تمبرها بسيار مشکل خواهد بود بهتر است از يک دوره خاص شروع نمود و يا اگر يک سوژه معيني را دنبال مي کنيم دقيقاً مشخص باشد. سوژه هاي مورد توجه بسيار زياد و از بين آنها مي توان گل، حيوانات، پرندگان، کشتي، هواپيما، قطار، موسيقي، پيشاهنگي، ورزشي، فضايي، پزشکي را نام برد. چنانچه بخواهيم فقط تمبرها ايران را جمع آوري کنيم مي توان از تاريخ شروع به ترتيب بگذشته و از تمبرهاي سالهاي قبل بصورت سال کامل خريداري نماييم، پس از مدت کوتاهي يک مجموعه غني و جالب خواهيم داشت.

*منظور از سري تمبر چيست؟تعداد تمبري که از طرف اداره پست در يک روز و به مناسبت موضوعي خاص منتشر مي شود آنرا سري مربوط به آن موضوع مي نمامند. در مورد تمبرهاي جاري تعداد تمبر در يک سري بيش از چند قطعه است. تمبرهاي يادگاري معمولاً تعداد آن محدود و از يک تا چند قطعه مي تواند باشد. گاهي اتفاق مي افتد که تمبرهاي سري جاري بتدريج و در تاريخهاي مختلف منتشر مي شود در نهايت تشکيل يک سري کامل را مي دهد در صورتي که تمبر يادگاري فقط در يک روز تعيين شده منتشر مي شود.

*چه نوع تمبرهايي را بايستي جمع آوري نمود؟اداره پست در هر کشور تمبرها را براي مصارف و مناسبتهاي مختلف چاپ و منتشر مي کنند که آنها را مي توان بصورت زير گروه بندي کرد
1.      تمبرهاي جاري: اين نوع تمبرها بتعداد نسبتاً زياد چاپ و تعداد تمبرهاي يک سري از چند قطعه تشکيل شده و با قيمتهاي متفاوت از کم تا ارقام بالا است.
2.      تمبرهاي يادگاري: همانطوريکه از نام آن مستفاد مي شود منحصراً بمناسبت حادثه مهم و رواديد مخصوص که مورد توجه مي باشد چاپ و منتشر مي شود و تعداد تمبر در يک سري از يک تا چند قطعه مي تواند باشد.
3.      تمبرهاي خيريه: اين نوع تمبرها جهت وصول درآمدي جهت کمک به سازمانهاي خيريه چاپ و به مصرف پست مي رسند.
4.      تمبرهاي دولتي: تمبرهاي دولتي منحصراً بايستي بوسيله سازمانهاي دولتي روي مرسولات دولتي که از طريق پست ارسال مي شوند مصرف شود. اين نوع تمبر را جزو تمبرهاي جاري محسوب مي دارند.
5.      تمبرهاي امانات: در ازا دريافت کرايه حمل بسته هاي ارسالي به شهرستانها تمبر مخصوص روي بسته ها و يا روي قبض ارسال بسته که در اداره پست نگهداري مي شود الصاق مي نمايند.
افراد علاقه مند به جمع آوري کل تمبرهاي يکدوره خاص ناچار به تهيه کليه تمبرهاي منتشر شده از طرف اداره پست به هر عنوان و مناسبتي باشد هستند، در صورتيکه علاقه مندان به تمبرهاي يادگاري را جمع آوري مي نمايند.

*علل افزايش قيمت تمبر- گرانترين تمبر دنياافزايش بهاي تمبر بستگي مستقيم به تيراژ وکميت آن دارد. قدمت و يا چگونگي طرح تمبر به تنهايي از عوامل مشحصه براي ترقي بهاي تمبر نمي تواند باشد. کميت علت اصلي ترقي بهاي تمبر است. چون هر کالايي تمبر هم تابع قانون عرضه و تقاضا است. با افزايش تعداد متقاضي طبيعتاً بهاي تمبر هم اضافه مي شود.در حراجهاي مخصوص تمبر بهاي شروع حراج براي هر تمبر مشخص مي شود با رقابت بين علاقه مندان جهت بدست آوردن يکنوع تمبر بخصوص قيمت نهايي آن بالا مي رود. افراديکه مايل به سرمايه گذاري در تمب مي باشند بايستي نسبت به کميت و تيراژ تمبر دقيق بوده و توجه داشته باشند که تمبرهاي با تيراژ بالا بخصوص که بمصرف پست نرسيده و بتعداد نسبتاً زيادي در دست مردم باشد مطلقاً در دراز مدت ترقي نخواهد داشت. تمبرهاي منتشره در ده هاي قبل که تيراژ آنها نسبتاً کم و بمرور جذب مجموعه ها شده و يا بدلايلي از بين رفته اند احتمال ترقي را دارند. تمبرهاي با تيراژ نامعقول که هنوز بعد از گذشت دو دهه تعداد زيادي از آنها در دست افراد باقي است و بعلت موجود بودن هميشگي آنها و عرضه به بازار تمبر ترقي لازمه را نداشته، اين نوع تمبرها در ابتدا ترقي کاذب و مصنوعي داشته و در دراز مدت بدليل انتشار بيش از اندازه تعداد سري تمبرها در سال با سقوط قيمت مواجه شده.
از تمبرهاي گرانقيمت دنيا بايستي از تمبر يک سنتي بنفش رنگ گويان انگليسي که در سال 1856 منتشر شد نام برد.
تمبر يک پني جزيره موريس که د رسال 1847 منتشر شد و همراه با تمبر 2 پني روي پاکت مصرف شده .
از تمبرهاي اشتباه چاپ که در حال حاضر بيشترين قيمت را دارد بايستي از تمبر 24 سنت هوايي آمريکا نام برد. در اين تمبر عکس وسط که نقش هواپيما است بصورت وارونه چاپ شده. اين تمبر بصورت يک برگ کامل يکصد عددي بوسيله شخصي از باجه تمبر فروشي يکي از دفاتر پستي واشنگتن به قيمت اصلي آن 24 دلار خريداري شده بود. بعد از 1روز اين شخص برگ کامل را به يک تمبرفروش در فيلادلفيا به قيمت 1500دلار فروخت. تمبر فروش مذکور نيز آنرا به يک مجموعه دار به بهاي 2000دلار مي فروشد. شخص خريدار تمبرها را از صفحه جدا و هر قطعه آنرا بقيمت 25دلار مي فروشد. قيمت اين تمبر بتدريج رو به افزايش گذارد و در حال حاضر به قيمت هر قطعه 15000تا 20000دلار و بلوک آن آخرين بار به قيمت 50000دلار در سال 198معامله شد. اين تمبر 24 سنتي که برگ کامل آن دلار خريداري و به 1500دلار فروخته شد حداقل در حدود 200000دلار ارزش پيدا کرده است. تعداد 7 بلوک از اين تمبر وجود دارد.

*نمايشگاه هاي تمبربه منظور همبستگي و آشنايي مجموعه داران تمبر و امکان بازديد همگان از مجموعه تمبر افراد ديگر و تبادل نظر و اطلاعات در بيشتر کشورها نمايشگاه هاي ملي تشکلي مي شود، برگذاري اين نمايشگاه ها بوسيله انجمن تمبرشناسي و همکاري و پشتيباني وزارت پست و تلگراف هر کشور انجام مي گيرد. نمايشگاه هاي بين المللي زير نظر و با موافقت مجمع عمومي که از اعضا انجمنهاي تمبر شناسي هر کشور وابسته بفدراسيون بين المللي تمبر شناسي برگذار مي شود. در نمايشگاه بين المللي مجموعه هاي برجسته که درکشور مربوطه خود حداقل برنده مدال نقره روکش طلا باشد مي تواند با پيشنهادنماينده نمايشگاه و قبول هيئت اجرايي نمايشگاه شرکت نمايند. در سالهاي اخير تقاضاي شرکت در نمايشگاه هاي بين المللي فوق العاده زياد است بطوريکه مقالات نمايشگاه ها حذف تعداد زيادي از تقاضاهاي رسيده را مجبور خواهند شد. خوشبختانه مجموعه داران ايراني در نمايشگاه هاي بين المللي شرکت موثر داشته و موفق به دريافت جوايزي از نوع طلاي بزرگ، طلاي کوچک، نقره روکش طلا و نقره شدند و در چند مورد نيز جايزه اول نمايشگاه Grand Prixe International را بدست آوردند. ادارات پست و موزه پست کشور در نمايشگاه هاي بين المللي شرکت مي کننند. نمايشگاه هاي تمبر بصورت جهاني و منطقه اي(آسيايي) دو و گاهي سه بار در طول سال برگزار مي شوند.

انجمن نجوم آماتوري ايران نيز قصد دارد بزودي به كمك شما دوستان علاقمند، نمايشگاهي از تمبرهاي نجومي و فضايي را در معرض ديد عموم قرار دهد.


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون