** همه دعوتید: گروه آموزش کاربردی انجمن برای فراهم شدن امکان مشاهده ابرماه و ماه گرفتگی شامگاه چهارشنبه 11 بهمن در خانه ستاره شناسی تهران واقع در انتهای بلور استاد معین برنامه ویژه ای را برگزار و امکان رصد و عکسبرداری از این پدیده را با تلسکوپ برای عموم علاقمندان فراهم خواهد نمود.**    
 يكشنبه 1 بهمن 1396 | 4 جمادي الاول 1439 | 21 ژانويه 2018
مسير :
»
»
»
بزرگترين ماه بدر سال

بزرگترين ماه بدر سال
پنجشنبه 26 اسفند 1389 - 02:30 | شاخه : | 1778 بازدید | 0 دیدگاه
 
مسعود عتيقي-
شبانگه شنبه 28 اسفند 1389 را در تقويم رصدي خود علامتگذاري نماييد. اين آخرين واقعه ديدني نجومي دهه8خورشيدي براي مشاهده عموم با چشم غير مسلح است و قطعاً براي همگان مي تواند جذاب باشد چرا كه ماه جرم دوست داشتني زميني ها است. در اين شب مشاهده بزرگترين و زيباترين ماه كامل كه به ربيع الثاني 1432 تعلق دارد و چنين رويدادي به نوعي نادر محسوب مي شود را از دست ندهيد، چرا كه بسيار متفاوت و بزرگتر از ديگر ماه بدرهايي است كه ديده ايد! اين ماه بدر در زمان غروب خورشيد، از افق شرق سر بر مي آورد. جالب است كه در 2سال اخير ماه كاملي به اين بزرگي كسي نديده است.  

ماه كه در كمترين فاصله از زمين(حضيض زميني)، حدود 356 هزار كيلومتر با سياره ما دارا مي باشد، اينبار كمترين فاصله اي را داراست كه مي تواند با زمين داشته باشد! ماه در اين هنگام دقيقاً 356577 كيلومتر با ما فاصله دارد. قابل توجه آنكه از سال 1993 ميلادي تا بحال ماه بدري با اين بزرگي رصد و گزارش نشده است. ماه در هنگام حضيض(كمترين فاصله با زمين) 14% بزرگترو 30% روشنتر ديده مي شود. مدار بيضي ماه به گرد زمين چنين اتفاقي را سبب مي شود. قرار گرفتن ماه در حضيض در ميزان جزر و مد نيز تاثير به سزايي دارد و ميتواند به سبب ايجاد موجهاي بزرگترخطر ساز باشد كه البته درحضيض سالهاي گذشته اينچنين نبوده است.  ياد مان باشد كه قرار داشتن ماه در افق نيز عاملي براي خطاي ديد و بزرگتر ديده شدن آن است. البته اوج زميني مداري ماه نيز حدود 306 هزار كيلومتر مي باشد.  منبع: خبرنامه ارسالي ناسا امريكا همين جا لازم است اشاره كنيم همه ساله مناسبت روز جهاني ستاره شناسي با توجه به وضعيت ماه در تربيع اول تعيين مي گردد. از ميانه ماه آوريل تا ميانه ماه مي ميلادي، شنبه اي كه به تربيع اول ماه نزديك باشد به عنوان روز جهاني نجوم تعيين و بنابر اين مناسبت مذكور در هر سال با اين روش نجومي، روزي متفاوت خواهد بود. نزديك به 4 دهه است كه در دنيا منجمان اين روز را جشن مي گيرند و تلسكوپها ويا به عبارتي رصد خانه ها را به ميان مردم مي آورند. بيش از يك دهه است كه انجمن نجوم آماتوري ايران به عنوان مجموعه اي پيشتاز، همصدا با مردم جهان در روز تعيين شده اين مناسبت جهاني يعني شنبه، به ترويج نجوم مي پردازد. هفته نجوم نيز حدود 15 سال است از دوشنبه قبل از روز نجوم آغاز و تا يكشنبه بعد از آن ادامه دارد و با فرصت بيشتري امكان معرفي اين دانش كهن و جذاب وجود دارد.گروههاي زيادي در ايران و جهان در اين هفته و گاهاً در روز جمعه به عنوان روز تعطيل هفته در ايران، هفته نجوم را گرامي مي دارند. 12 تا 18 ارديبهشت 9هفته نجوم و شنبه 17 ارديبهشت139روز جهاني نجوم در سال جديد است كه انشااله با برنامه هاي زيادي به استقبال آن خواهيم رفت و عموم مردم خوبمان را بر سر سفره آسماني دانش ستاره شناسي ميهمان مي كنيم.


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون