مسير :
»
»
»
رصد اجرام غير ستاره اي زمستاني از درون شهر ها- بخش دوم

رصد اجرام غير ستاره اي زمستاني از درون شهر ها- بخش دوم
چهارشنبه 18 اسفند 1389 - 02:30 | شاخه : | 6521 بازدید | 0 دیدگاه

عليرضا اسنجاني-
بخش دوم اين مقاله كه بر اساس تجربيات ايشان نوشته شده است به شرح ذيل تقديم مي گردد. اميد است مورد توجه وقبول شيفتگان رصد آسمان قرار گيرد
به سراغ خود صورت فلکي ثور مي رويم. شکل يک 7 فارسي که سر گاو است. و ستاره الدبران که چشم گاو نيز ناميده مي شود. اين بخش از صورت فلکي در درون اپتيک ها منظره بسيار زيبايي را به رخ مي کشد. در درون چشمي ها داراي چندين ستاره در کنار يکديگر مي باشد. اين بخش از آسمان خوشه ستاره اي نبوده که بخواهد در ليست اجرام قرار بگيرد اما به دليل گستردگي ستاره ها در اين منطقه منظره زيباييست که ديدن اين منطقه نيز خالي از لطف نخواهد بود. همچنين در بالاي ستاره الدبران، ستاره زتاي ثور که شاخ گاو نيز ناميده مي شود دقيقا نشان دهنده مکان جرم M1 يا سحابي خرچنگ در آسمان است که به دليل اندازه ظاهري بسيار کم و قدر بالا در شرايط نوري مناسب نيز با ابزار معمولي قابل روئيت نخواهد بود.

در بالاي صورت فلکي ثور صورت فلکي ارابه ران را پيدا مي کنيم. با يافتن اين صورت فلکي مي توانيم 3 جرم مناسب را در آسمان شکار کنيم. در ابتدا ستاره مشترک ميان ثور و ارابه ران را پيدا مي کنيم. ستاره مشترکي که شاخ ثور و پاي ارابه ران است. از اين ستاره به سمت غرب صورت فلکي رفته و خطي فرضي با ستاره تتاي اين صورت فلکي رسم مي کنيم. 6 درجه بر روي اين خط از سمت ستاره مشترک به سمت ستاره تتا مي رويم. حال 3.5 درجه به سمت داخل صورت فلکي مي رويم. شاهد يک خوشه ستاره اي باز با قدر ظاهري 6.3 و اندازه ظاهري 12 درجه که با عدد مسيه m36 شناخته مي شود خواهيم بود. حال 3 درجه ديگر اگر به سمت بالا رويم کمي مايل به چپ خوشه ستاره اي m38 با قدر ظاهري 7.4 و اندازه ظاهري 21 درجه که از نوع خوشه هاي باز مي باشد قابل رويت است.

اگر از دوربين هاي دوچشمي 80*2يا قويتر براي رصد استفاده مي کنيم مي توان هر دو خوشه ستاره اي را در يک ميدان ديد گرفت.
حال بر روي خط فرضي که کشيده بوديم باز مي گرديم و 3.9 درجه به سمت بيرون و پايين (موازي و خلاف جهت اجرام قبلي ) حرکت مي کنيم. با کمي دقت خوشه ستاره اي ديگري با نام m37 که باز از نوع خوشه هاي باز است با قدر ظاهري 6.2 و اندازه ظاهري 24 درجه را مشاهده خواهيم کرد.

کمي پايين تر به سراغ صورت فلکي معروف جبار و جرم معروفش سحابي جبار m42 مي رويم. اين جرم نيز يکي از راحت ترين اجرام براي رصد مي باشد. براي رصد آن کافي است صورت فلکي جبار را يافته و به سراغ کمربند آن برويم. در پايين کمر بند جبار 4 درجه به سمت جنوب صورت فلکي در ميان 3 ستاره قلاف شمشير، اين سحابي زيبا با قدر ظاهري 4 و اندازه ظاهري 85 درجه واقع است.

به سراغ صورت فلکي جوزا يا دوپيکر مي رويم. ستون ستاره کاستور ( ستاره سمت راست در بالاي صورت فلکي ) را يافته و به انتهاي آن ستون مي رويم. ستاره ? را که انتهايي ترين ستاره در اين ستون است را شناسايي کرده و تنها 2.1 درجه به سمت بالا ( به سمت سمت الراس ) رفته و خوشه ستاره اي m35 را با قدر ظاهري 5.3 و اندازه ظاهري 28 درجه مشاهده مي کنيم.

جرم بعدي خوشه کندوي عسل است. M44 که يکي از واضح ترين خوشه هاي باز است که داراي قدر ظاهري 3.7 و اندازه ظاهري 95 درجه است. اين جرم در صورت فلکي سرطان يا خرچنگ واقع است که داراي ستاره هاي کم نوري است و همين امر باعث سختي در رصد m44 در درون نور شهر گشته. براي رصد آن مي توان از ستارهاي پلوکس در صورت فلکي جوزا، شعراي شامي در صورت فلکي کلب الاصغر و ستاره قلب الاسد در صورت فلکي اسد بهره جست. با شناسايي اين ستاره ها خطوطي فرضي بين آنها ايجاد کرده و يک مثلث را تشکيل دهيم. M44 تقريبا در مرکز اين مثلث واقع مي شود که به دليل قدر و اندازه ظاهري مناسب در ابزار اپتيکي به راحتي قابل روئيت مي باشد.

و در نهايت به سراغ خوشه باز m41 مي رويم. اين خوشه در صورت فلکي کلب الاکبر با قدر ظاهري 4.5 و اندازه ظاهري 38 واقع است. همانطور که از اندازه و قدرش پيداست خوشه اي است کوچک اما نوراني، پس پيدا کردنش نياز به اندکي دقت دارد. براي پيدا کردنش مستقيم سراغ شعراي يماني نوراني ترين ستاره نيم کره شمالي مي رويم. از روي ستاره مقدار 3.35 درجه به داخل صورت فلکي مي آييم و با کمي دقت مي توان آن را مشاهده کرد.

اين ها تعدادي از اجرام در ليست مسيه بودند که در شهر ها با وجودآلودگي نوري و هوا با کمي دقت قابل روئيت مي باشند. بقيه اجرام به دليل اندازه کوچک و درخشندکي کمشان قابل روئيت نمي باشند. پس رصد اجرام مسيه نياز حتمي به ابزار قدرت مند و فضاي بسيار مناسب ندارد. با کمي آگاهي و علاقه مي توان از درون شهر ها نيز اين اجرام را شکار کرد.

زير آسمان بي کران، شبي روئيايي و نجومي داشته باشيد
اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون