سالروز رحلت پيام آور اخلاق و مهربانی حضرت محمد(ص)؛ شهادت سمبل بخشندگي و گذشت امام حسن مجتبي(ع) و شهادت امام رضا(ع) بر دوستداران و رهروان واقعي اين بزرگواران تسليت باد. روابط عمومي    
 چهارشنبه 1 آذر 1396 | 3 ربيع الاول 1439 | 22 نوامبر 2017
مسير :
»
»
»
صدايم کن که در اين تاريکي جز صداي تو دستگيري ندارم

صدايم کن که در اين تاريکي جز صداي تو دستگيري ندارم
پنجشنبه 28 بهمن 1389 - 02:30 | شاخه : | 4292 بازدید | 0 دیدگاه

صدايم کن که در اين تاريکي جز صداي تو دستگيري ندارم
محمد عمارتي- كلوپ نجوم راديويي انجمن نجوم آماتوري ايران
نجوم راديويي دانشي است که در عين نو پا بودن نقش عظيمي در عرصه نجوم و تغيير ديدگاههاي بشريت در نگاه به جهان هستي داشته و دارد .
در ابتداي راه هر يادگيري مرور آنچه که بر آن دانش گذشته مي تواند کمک بزرگي به درک جايگاه آن علم داشته باشد .  آشنايي به راهها ي رفته و رسالتي که در قبال اين علم بر دوش دانش است.
سر آغاز پيدايش اين علم به سال 1309/193باز مي گردد آن زمان که کارل يانسکي مهندس جوان آزمايشگاه بل پي به امواج راديويي ناشناسي برد که از طريق آنتن دست سازش دريافت مي شد . وي که فارغ التحصيل رشته فيزيک بود در سال 1307/1928 در آزمايشگاه تلفن بل مشغول به کار شد . وي براي يافتن مکان منابع راديويي که بر روي انتقال پيام با طول موج کوتاه به آن سوي اقيانوس اطلس تداخل ايجاد مي کردند آنتني ساخت . اين آنتن که 3متر طول و    متر ارتفاع داشت و در آن تقريبا 13متر لوله برنجي به کار رفته بود بر روي قاب چوبي اي قرار داشت که با کمک چهار چرخ زير آن در هر ساعت حدود 3 بار در دايره اي به فطر 1متر به دور خود مي چرخيد و در طول موج 6/14 متر کار مي کرد .
در سال 1309/193بود که او سيگنالهاي ايستاي ضعيف مزاحمي را دريافت کرد و به دنبال يافتن سرچشمه اين امواج بود که در سال 1310/1931 توانست نقشه اي را ترسيم کند و در آن سرچشمه نقاطي که به نظر مي رسيد منشا پارازيت ها باشند مشخص کند و در سال بعد از آن سه نوع پارازيت را شناسايي کرد . اين پارازيت ها شامل يکي رعدهاي محلي ، ديگري رعدهاي دور دست و در آخر آنچه که براي ما مهم و قابل تامل بود صداي هيسي بود که از منبع اي ناشناي دريافت مي شد . او در ابتدا گمان مي کرد که خورشيد منبع توليد اين امواج است ولي تحقيقات و ثبت داده هاي بعدي نشان داد گرچه سيکل اين امواح 23 ساعت و 56 دقيفه است اما از طلوع و غروب خورشيد تبعيت نمي کند و اين نشان مي داد که منبع اين امواج جرمي ثابت بر روي کره سماوي است . خوشبختانه خودشيد در آن سال در کمترين مقدار فعاليت خود قرار داشت که در غير اينصورت فعاليت هاي شديد خورشيدي خود پارازيت هاي ديگري را ايجاد مي کردند.
در ادامه او به اين نتيجه رسيد که هر زمان مه آنتن به سمت صورت فلکي قوس در مرکز کهکشان راه شيري نشانه مي رود اين پارازيت ها به حداکثر خود مي رسند.
وي يافته هاي خود را در مقاله نامه انستيوي مهندسان راديويي در شماره هاي دسامبر 1932 و اکتبر 1933 به چاپ رسانيد و در بهار مسال 1312/1933 در يک سخنراني در واشنگتن به ارائه يافته هايش پرداخت . اما برخورد سدر مچامع علمي او را دلسرد کرد ولي باز در تابستان همان سال بار ديگر مقاله اش را در کنفرانس ديترويت ارائه کرد و در آن به تشريح ويژگي هاي پاراريت هايي که از کهکشان راه شيري آشکار سازي کرده بود پرداخت اما تنها 2نفر برا شنيدن سخنراني اش در آن کنفرانس شرکت کردند . با تمام عکس العمل هاي مايوس کننده اي که از مجامع علمي ديده بود مصميم گرفت تا با ساخت آنتن بشقابي به تحقيف بر روي منابع راديويي کيهان بپردازد ولي آزمايشگاه بل او را بر پروژه ديگري گمارد و او هرگز نتوانست بر اين تخواسته خود جامه عمل بپوشاند بدين ترتيب وقفه اي در تاريخ اختر شناسي راديويي ايجاد شد تا آنکه گروت روبر با مطالعه مقالات يانسکي به اين موضوع علافه مند شد و تصميم گرفت تا در خانه به دريافت امواج گسيلي از کهکشان بپردازد از اين رو تلسکوپ سهمي وار بازتابي را طراحي کرد که همانند تلسکپ هاي بازتابي نوري به جاي بازتاب نور امواج راديويي را بر روي آنته کوچکي کانوني مي کرد و امواج از طريق آن به گيرنده راديويي فرستاده مي شد . براي عملي کردند طرحش به سراغ شرکت امريکن بريج رفت تا طرحش را برآورد هزينه کند . آنان مبلغ 700دلار را براي ساخت تلسکوپ روبر اعلام کردند ولي اين ]زينه در آن زمان براي روبر بسيار سنگين بود به ناچار نصميم گرفت تا با کنک دو نفر از دوستان خود به پياده سازي طرحش در حياط خانه اش بپردازد ، آنتني که او طراحي کرده بود داراي بشقابي به قطر 1متر و فاصله کانوني 6 متر بود که از 45 قطعه گالوانيزه ساخته شد و فقط در امتداد شمال – جنوب (نصف النهاري) حرکت مي کرد.
او سرانجام توانست در سال 1316/1937 اولين تکسلکوپ راديويي تک بشقابي را با هزينه 130دلار بسازد که اين هزينه براي او در ودر آن زمان سرمايه گذاري اندکي نبود .
روبر که روزها سرکار مي رفت و تقريبا تمام روز مشغول به کار بود زماني که به خانه باز مي گشت تا نيمه شب استراحت مي کرد و پس از آن شروع به رصد مي کرد.
او درابتدا کار را با زول موجهاي کوتاه نظير 9 سانتي متر شروع کرد و پس از آنکه نتيجه اي نگرفت در سال 1317/1938 کار را با طول موج 33 سانيتي متر ادامه داد اما باز همم موعفيتي حاصل نشد ولي سرانجام در سال 1318/1939 تلاشهايس به ثمر نشست و پساز اين موفقيت او تصميم گرفت که با تتتهيز ابزارش نفشه داديويي کهکشانن راه شيري را بر مبناي شدت اموج راديويي گسيلي ترسيم کند . اهميت اين نقشه که اولين نقشه راديويي آسمان و شامل اجرامي مانند خودشيد ، هسته کهکشان راه شيري و چند منبع ديگر کهکشاني مانند دجاجه ، ذات الکرسي ، کلب اکبر بود قابل مقايسه با نفشهاي بود که ويليام هرشل در قرن هجدهم ميلادي با تلسکوپ نوري خود از کهکشان راه شيري ارائه کرده بود او از سال 1329/194شروع به انتشار يافته هاي راديويي هود کرد تا در مقام تنها اختر شناس راديويي جهان رسالت خود را در اين باره به انجام رساند . تا دهه 1330/195روبر تنها اختر شناس راديويي جهان و تلسکوپش تنها تلسکوپ راديويي بود . اما در دهه 195بسياري از دانشمندان و مهندسان به کارهاي او علاقه مند شدند و با استفاده از تجربيات او آنتنهاي بشقابي غول پيکر ساختند و بسياري از مهندسان راديويي و فيزيکدانان که در خلال جنگ جهاني دوم در زمينه ارتباطات راديويي و رادار فعاليت مي کردنند به سوي شاخه جديد اختر شناسي راديويي گرويدند .اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون