مسير :
»
»
»
فضاپيماي ناسا در آستانه دنباله دار Tempel 1

فضاپيماي ناسا در آستانه دنباله دار Tempel 1
دوشنبه 25 بهمن 1389 - 02:30 | شاخه : | 1589 بازدید | 0 دیدگاه

سمانه شاپوري-
براي اولين بار دانشمندان مي توانند تا دنباله داري يکسان را قبل و بعد از نزديک شدن به خورشيد رويت کرده ومورد برسي قرار دهند. اين دنباله دار Tempel 1 مي باشد که در سال2005 فضاپيماي Deep Impact آن را ملاقات کرده است.اکنون فضاپيماي ديگر ناسا Stardust-NExT در نزديکي آن قرار دارد تا در روز 25 بهمن(روز ولنتاين) به آن نگاه بياندازد.
اين دو ديدار با دنباله دار شامل يک دور کامل به دور خورشيد و رويت انفجار حاصل از گرماي خورشيدي مي باشد.
Veverka در اين باره مي گويد:"رويارويي نزديک دنباله دار با خورشيد هيچ گاه به نفع دنباله دار نيست. گرماي خشمگين خورشيد يخ هاي هسته دنباله دار را تبخير کرده و باعث فوران گاز و بيرون پرت شدن خاک ها مي شود.اين کاهش چرخه اي مواد, دنباله دار را به از دست دادن قدرت و نابودي هدايت مي کند."
محققان به اين مساله شک دارند که  اين خرابي آشکاردر تمام سطح دنباله دار به صورت يکسان رخ نداده باشد  ولي تاکنون به نقصي درثبت اطلاعاتشان برخورد کرده اندو نمي دانند که اين اتفاق دقيقا در کجا رخ مي دهد.
فضاپيماي  Stardust NExT به تصوير کشيدن تعدادي ازسطوح يکسان دنباله دار خواهد پرداخت که 6 سال پيش کاوشگر Deep Impact از همين مناطق عکس برداري کرده بود. تصاوير جديد مشخص خواهد کرد که اين مناطق چگونه تغيير کرده اند ومواد آنها به کجا رفته است؟
Veverka ادامه مي دهد:" کاوشگر Deep Impactنگاه اجمالي به نظر موفقيت آميز ودر نهايت نااميدکننده اي را درمورد دنباله دار Temple 1 به ما داده است ما چيزهاي غير عادي و ناشناسي را رويت کرده ايم وبه نگاه نزديک تري به سطح دنباله دار نيازمند بوديم."
Veverka وساير اعضاي تيم Stardust-NExT خصوصياتي را که بيشتر مشتاقند تا دوباره رويت کنند را اين گونه در ليست خود قرار داده اند : براي شروع قسمت هايي از سطح دنباله دار که مانند پنکيک لايه لايه هستند.
"زمين داراي لايه هايي مي باشد واين موضوع به خاطر آب و باد وجابه جايي خاک وخردها بر روي سطح آن است ولي لايه لايه بودن يک دنباله دار مانند يک معما است."

به گفته يکي از محققان اين تيم:" ايده اي اين طوربيان مي کند که دو جسم پروتوکامت با سرعت پايين با هم برخورد کرده اندودر نهايت تودهاي مثل پنکيک را به وجود مي آورند."
آيا اين نظر درست مي باشد؟اطلاعات به دست آمده از Stardust-NExT مشخص خواهدکرد که چنين دنباله دار پنکيکي ,از چه درست شده است؟
"طبق آنچه درعکس  مشخص است , بخش گسترده اي ازسطح صاف  دنباله داروجود دارد که به شکل جريان به نظر مي رسد..اگر اين واقعا يک جريان باشد به آن معني است که به تازگي خاک وگاز از سطح بيرون آمده اند."
Stardust-NExT مشخص خواهد کرد که سطح صاف دنباله چگونه تغيير کرده است(آيا اين سطح در جريان است؟) واين تحقيق به تيم کمک مي کند تا منشا آن را بيابند. هرچند منشا تغييرات, سطح صاف اشاره شده ولايه اي بودن اين دنباله دار, تاريخچه پيچيده  اي از سطح شناسي را نشان مي دهد.
ناسا هم در تاريخچه اين دنباله دار بي تاثير نبوده ,در سال 2005 Deep Impact,پرتابه 82پوندي را به هسته دنباله دار پرتاب کرد اين پرتابه بعد ازبرخورد با سطح دنباله دار,موادي را به سمت بيرون پرتاب کرد  ودهانه آتش فشاني که در زير قرار گرفته بود کاملا از نظر پنهان شد.دوربين هاي Deep Impact قادر نبودند تا ازميان ابرهاي عظيمي که پرتابه به سطح  بالاي دنباله دار فرستاده بود,چيزي را رويت کنند. اين در حالي است که انتظار مي رود Stardust-NExT بتواند يک رويت طولاني را بر ناحيه برخورد, فراهم آورد.

به گفته Veverkaغبار وخاک ها درناحيه مشخصي بر فراز دنباله دار واقع شده اند پس اگر از سمت صحيح با دنباله دار مواجه شويم مي توانيم دهانه آتشفشان را رويت کنيم وحتي از اندازه آن با خبر شويم و اين اتفاق مي تواند به بسياري از سوالات کليدي ما پاسخ دهد, مثل اين که سطح يک دنباله دار سخت است يا نرم؟
در ماموريت آينده ,احتمالا فضاپيمايي بر روي دنباله دار خواهد نشست تا نمونه هايي براي تجزيه وتحليل جمع آوري کند. بنابراين دانشمندان براي طراحي چنين فضاپيماي نشيننده اي نياز دارند تا بدانند که محل فرود داراي چه نوع سطحي است.همچنين آن ها مي خواهند بدانند که چه ابزار هايي بايد همراه فضاپيما بفرستند,دريل براي حفاري سطوح سخت يا وسايل گود برداري براي سطوح نرمتر.

منبع :پايگاه خبري سازمان فضايي امريکا(ناسا) Nasa science
مقاله: NASA Spacecraft Closes in on Comet Tempel 1

 


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون