مسير :
»
»
»
آسمان بهمن ماه 1389

آسمان بهمن ماه 1389
جمعه 8 بهمن 1389 - 02:30 | شاخه : | 1670 بازدید | 0 دیدگاه

سرويس نشريات انجمن نجوم آماتوري ايران- مسعود عتيقي
بيش از ده سال است كه رويدادهاي آسمان و وضعيت رويت پذيري هلال هاي صبحگاهي و شامگاهي را به محضر علاقمندان از طريق اين پايگاه اينترنتي تقديم نموده و يا با خبرنامه ويژه اعضاي انجمن به اطلاع رسانده ايم.
خبرنامه اي كه با حجمي كم اما محتوايي زياد باعث ارتقا دانش رصدي و مطالعاتي هر فرد شيفته آسمان مي شود. عنوان آسمان ماه را در مجله علمي دانشمند پايه گذاري نموديم و هنوز هم بعد از سالها در آن نشريه، روزنامه هاي كشور و برخي پايگاههاي اينترنتي و نشريات با اين عنوان، مطالب مرتبط با آسمان توسط ديگرمنجمان و يا كارشناسان انجمن نجوم آماتوري ايران نشرمي شود و همان بذر دانش است كه كارشناسان و اعضاي انجمن نجوم آماتوري ايران در كنار دهها فعاليت متنوع ديگر، در مزرعه پاك نجوم ايران پاشيدند. به اميد ايراني آباد و با عظمت گذشته به سراغ برخي رويدادهاي اين ماه مي رويم.
چهار شنبه 6بهمن: هنگام طلوع ماه، ستاره سماک اعزل حدود 4 درجه شمال آن قرار دارد.
یکشنبه 1بهمن: ملکه آسمان صبحگاهی ناهید در بامداد این تاریخ 2/4 درجه(به اندازه دو بند انگشت در فاصله یک دست کشیده) شمال هلال کاهنده صفر1432 قراردارد.ساعت5:58 کمترین جدایی را مشاهده می نمایید.
یکشنبه 17 بهمن: سیاره سرخ بهرام ساعت 8:38 این تاریخ به وضعیت مقارنه خواهد رسید. مقارنه شرایطی است که زمین، خورشید و یک سیاره در یک راستا باشند به نحوی که خورشید بین زمین و آن سیاره باشد. در این حالت وضعیت روز زمین و سیاره تحت شعاع نور خورشید بوده و غیر قابل رصد است. دورترین فاصله یک سیاره با زمین در همین وضعیت خواهد بود.
دوشنبه 18 بهمن: اوج بارش شهابی آلفا قنطورسی با 6 شهاب در ساعت ! (ZHR=6 ) است.
ماه کمترین فاصله را در این شب با سیاره برجیس و اورانوس دارد.این سیارات مدتی است همنشین یکدیگرند.
میزان جدایی بیش از 6 درجه خواهد بود.
شنبه 23 بهمن: کمترین جدایی مه و پروین را در این شب مشاهده خواهید نمود. نور ماه پس از تربیع باعث خواهد شد که ستارگان کمتری از این خوشه ستاره ای را با چشم غیر مسلح مشاهده نمایید.(جدایی 7درجه) ساعت 23:59 همین شب ستاره مشهور الدبران (آلفای ثور) همنشین ماه و در جنوب آن قرار دارد. ستارگان قلب الاسد، قلب العقرب، الدبران و فُم الحوت، اجرام مورد توجه ایرانیان باستان بوده اند. ادامه در خبرنامه...*سیارات و صور آسمان بهمن 89:سیاره تیر در اواخر بهمن وسیاره  بهرام در این ماه به همراه خورشید در صورت فلکی جَدی قرار دارند. ناهید که به مطرب فلک مشهور است در برج کمان، برجیس غول پیکر در ماهی(حوت) و کیوان حلقه برگردن در خوشه قرار خواهند داشت.
صورتهای فلکی زمستانی بویژه شکارچی وکلب اکبر و کلب اصغر (سگهای بزرگ وکوچک) و به ترتیب صور منطقه البروج حوت (ماهی)، حمل(بره)، ثور(گاو)، جوزا(دوپیکر)، سرطان (خرچنگ) ،اسد(شیر)، خوشه(سنبله)، میزان(ترازو) وکژدم(عقرب) در بهترین شرایط برای بررسی این منطقه و اجرام غیر ستاره ای آنها هستند.
ادامه در خبرنامه ويژه اعضا*ماه در این ماه:چهار شنبه 6 بهمن: ساعت 16:3تربیع آخر ماه
جمعه22 بهمن: ساعت 10:48 تربیع اول ماه
ادامه اخبار تكميلي در خبرنامه انجمن نجوم آماتوري ايران


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون