مسير :
»
»
»
ژاپني ها نمونه هايي از سيارك Itokawa را به زمين بازگرداندند

ژاپني ها نمونه هايي از سيارك Itokawa را به زمين بازگرداندند
سه شنبه 21 دي 1389 - 02:30 | شاخه : | 1574 بازدید | 0 دیدگاه

مونا كريمي نژاد

فضاپيماي آ‍‍ژانس فضايي ژاپن(JAXA) به هايابوساHayabusa)) مشهور است و قطعه كوچكي از يك سيارك عجيب به نام سيارك ايتوكاوا Itokawa را به زمين آورده است . مايك زولنسكي , متصدي وابسته به خاك درون سياره اي در مركز فضايي جانسون و يكي از سه اعضاي غير ژاپني تيم علمي , مي گويد: " ما براي اولين بار از نماي نزديك داريم مي بينيم كه يك سيارك در واقع از چه چيز ساخته شده است."

هايابوسا در سال 2005 , قبل از جمع آوري نمونه از يك صخره فضايي بزرگ , از سايه خودش بر روي سيارك ايتوكاوا عكس برداري كرده است .او (زولنسكي) يك دليل خوب براي خوشحال شدن دارد . سياركها در قسمت پاييني منظومه شمسي ما تشكيل شده اند , بنابراين مطالعه بر روي اين نمونه ها مي تواند به ما بياموزد كه آن سيارك چگونه شكل يافته و ساخته شده است .
هايابوسا در سال 2003 اعزام شد و در يك سفر بيليون كيلومتري به ايتوكاوا قرار گرفت( برنامه ريزي شد ) و كمي بيشتر از 2سال بعد به آنجا رسيد .در سال 2005, فضاپيما كار خارق العاده اي انجام داد – بر روي سطح سيارك فرود آمد . اميد بر آن بود كه نمونه ها را از آن سيارك عجيب جمع آوري كند , ولي يك مشكل وجود داشت. ابزار پرتابي (راكت) منفجر شد و در نتيجه گردوغبار از اطراف پراكنده و تنها ذراتي را از گرد و غبار ناشي از فرود براي جمع آوري باقي گذاشت .
آيا هيچ خاكي از اين سيارك در محفظه نگه داري مانده است ؟

بازگشت هايابوسا دقيقا براساس برنامه و براساس JAXA پيش رفت. زولنسكي و ديگر دانشمندان مشتاق , با چشماني گشوده رو به آسمان , لحظه بازگشت (سقوط) موشك را به سمت جو زمين , با سرعت 2700مايل بر ساعت در شب 13 ژوئن 201, به تماشا نشستند . bus اصلي هايابوسا در طول بازگشت به جو زمين در بالاي يك منطقه دور افتاده استراليايي , رها شد و نمونه صحيح و سالم درون كپسول به وسيله چتر فرود به سمت زمين فرستاده شد . زولنسكي مي گويد :" ما هيپنوتيزم شده بوديم . هنگامي كه ما منتظر فرودش بوديم , هيچ كس حتي حركتي نداشت ." ولي انتظار تازه آغاز شده بود . چون تلاش براي بازيابي كپسول در تاريكي كار بس خطرناكي بود, او تمام شب را براي مواجه با موفقيت, با بيخوابي بسر كرد. " من يكي از اولين افرادي بودم كه آن هليكوپتري را كه فرداي آن روز به سمت محل فرود پرواز كرد , سوار شد .همچنين من اولين كسي بودم كه به طرف كپسول رفت . " او مي بايست در فاصله 10فوتي از آن مي ايستاد .باز هم انتظار...
" با دقت به گروه بازيابي نگاه مي كردم كه آنرا مي پوشاندند . آنها ماسك صورت و دستكش ولباسهاي مخصوص آبي رنگ داشتند .آنها وظيفه داشتند كه چتر عمل نكرده را خنثي كنند و اين كار فوق العاده حساس بود . سپس آنها كپسول را با دقتي بسيار زياد برداشتند و درون يك جعبه قرار دادند . "
محموله ارزشمند , جهت بررسي و تجزيه و تحليل , توسط جت مخصوص به سمت ژاپن پرواز داده شد . حدس بزنيد وقتي كه محموله رسيد , چه كسي منتظر آن بود ؟
زولنسكي مي گويد:" من منتظر انجام كار بودم ", كسي كه علاوه بر هم گروهي با اسكات سندفورد مركز تحقيقاتي ناسا , براي گشايش محموله به ژاپن سفر كرده بود . "اولين نتايج مايوس كننده بودند . وقتي كپسول را با يك دستگاه اسكن (پويشگر) ضعيف CAT بررسي كرديم , به نظر مي رسيد كه چيزي درونش وجود ندارد." سپس اعضاي تيم ژاپني , به طور موشكافانه و دقيق كپسول را قطعه به قطعه پياده كردند ." آنها مجبور به استفاده از يك ميكرودستگاه(micromanipulator) براي دوري از آلودگي شدند وبررسي و پردازش ماهها به طول انجاميد ."

قاشقك مخصوص ديده شده توسط ميكروسكوپ الكتروني پويشگر(SEM)
1-   لبه قاشقك مخصوص ديده شده توسط ميكروسكوپ نوري
2-   يك نماي نزديك از قسمت پررنگ شده توسط يك دايره قرمز رنگ, كه توسط SEM ديده شده است .
عكسهاي ميكروسكوپ الكتروني ماده , نمونه درون ظرف بازگشتي هايابوسا را تشخيص داد. فلشهاي قرمز, ذرات سيارك را نشان مي دهند . " همينكه به كپسول وارد شديم , توانستيم خاك و غبار روي ديوار داخلي (كپسول) را ببينيم . من به خودم گفتم ` ما خاك سيارك را همين جا داريم ` ! ولي اين فقط يك احتمال بود . آن محتوا مي توانست آلودگي ناشي از پرتاب يا بازگشت به جو و فرود بوده باشد ." قدم بعدي برداشتن و آناليز ذرات بود ... يك پردازش آهسته و مشقت بار ديگر و باز انتظار...
"هر كدام از ذرات , كوچكتر از قطر موي سر يك انسان است. ما در آخر از يك قاشقك نچسب جهت برداشتن مقدار زيادي از ذرات ريز, استفاده كرديم ." با اينكه بيشتر ذرات همچنان در كپسول هستند , تيم 200تا از آنها را توسط يك ميكروسكوپ الكتروني برداشته و آناليز كرده است .
و؟
" حداقل 150تا از آنها مربوط به سيارك مي باشد ! ما داريم قسمتهايي از يك سياره ديگر را نگاه مي كنيم .اين مثل يك نوع بسيار ابتدايي از سياركهاست . در ماه مارچ و در كنفرانس علمي مربوط به ماه و سيارات درHouston , به شما بيشتر در مورد اين موضوع خواهيم گفت ."
تا كنون اين تنها سومين باريست كه يك جرم جامد فضايي( فرازميني) به زمين آورده شده است .فضانوردان آپولو و روباتهاي Luna شوروي اولين ها بودند – آنها نمونه هايي از خاك ماه را برايمان آوردند. و در سال 2006 فضاپيماي Stardust ناسا نمونه هايي از ستاره دنباله دار Wild2 را آورد . " ما و ژاپني ها هيجان زده شده ايم (هيجان زده هستيم) . امپراتور حتي درخواست يك سفر شخصي به داخل كپسول را كرده است . اين ماموريت آپولوي آنهاست . آنها دارند تمام يك سياره جديد را به ما نشان مي دهند ."
و باز هم انتظار...


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون