*** قابل توجه ثبت نام کنندگان دوره های آموزشی انجمن؛ بزودی کلاسهای ستاره شناسی مقدماتی و اخترشناسی رصدی آغاز خواهد شد. واحد آموزش***    
 يكشنبه 26 آذر 1396 | 28 ربيع الاول 1439 | 17 دسامبر 2017
مسير :
»
»
»
رويدادهاي نجومي سال 2011 ميلادي-هديه ويژه

رويدادهاي نجومي سال 2011 ميلادي-هديه ويژه
جمعه 10 دي 1389 - 02:30 | شاخه : | 1967 بازدید | 0 دیدگاه
مسعود عتيقي-  
 
به بهانه آغاز سال نو مسيحي       
            تقويم نجومي براي رصدگران پديده هاي آسماني از اهميت خاصي برخوردار است بويژه آنکه با دقت آماده شود و شامل وقايع مهم آسمان باشد تا گرايشهاي مختلف نجوم رصدي بتوانند از آن بهره مند شوند. بهره گيري از دهکده کوچک جهاني اينترنت و پيشتازي انجمن نجوم آماتوري ايران در اجراي طرحهاي نو که ضمن اهميت موضوعي هزينه زيادي را به رصدگران تحميل نکند از اين جمله است. آنچه که پيش روي شماست هديه سال نو ميلادي انجمن نجوم آماتوري ايران به کليه رصدگران آسمان بويژه اعضاي خوب انجمن و هموطنان اقليت ديني کشور عزيزمان ايران است. در اين تقويم نجومي رويدادهاي با ويژگي اهميت مطالعاتي به محضر شما دوستداران دانش کهن اختر شناسي تقديم شده است. اميدواريم از آن لذت ببريد. زمان رويدادهاي اين تقويم نجومي در خبرنامه ويژه اعضاي اصلي انجمن نجوم آماتوري ايران در هر ماه ارايه خواهد شد.
    آسمانتان صاف دوشنبه و سه شنبه 13 و 14 ديماه89- اوج بارش شهابي ربعي (کوادرانتي) با ZHR=4که با عدم وجود ماه در آسمان بدور از شهرها و آلودگي نوري و آلاينده ها مي توانيد رصد خوبي امسال پيش رو داشته باشيد.
 
سه شنبه 14 ديماه- خورشيد گرفتگي جزيي از ساروس 151 که در شمال افريقا، اروپا و آسيا قابل مشاهده است، ساكنان سراسر کشور عزيزمان ايران نيز شاهد اين رويداد خواهند بود. 20% تا 60% ميزان پوشش خورشيد توسط ماه در ايران که هر چه از جنوب به سمت شمال غرب ايران سفر کنيم درصد گرفت بالاتر مي رود. کسوف در ايران ساعت 11:21 آغاز و  14:15 پايان خواهد يافت. اين گرفت چهاردهمين گرفت از 72 كسوف اين ساروس است. مراقبت از چشمها و ابزارهاي نجومي را هرگز فراموش نکرده و با عينک مخصوص رصد خورشيد و يا فيلتر ها دوربينهاي عکاسي، فيلمبرداري،دوچشمي و تلسکوپ خود را حتماً مجهز نماييد. انجمن نجوم آماتوري ايران برنامه اي رايگان را براي عموم علاقمندان در پايتخت با همكاري فرهنگسراي شفق و با استفاده از كارشناسان وتجهيزات نجومي مجهز به فيلترهاي رصد خورشيد استاندارد به اجرا در خواهد آورد. همين جا از هموطنان عزيزاقليت ديني شيفته رويدادهاي نجومي دعوت مي کنيم در اين ميهماني آسماني که به افتخار آنها و آغاز سال نو مسيحي به اجرا در مي آيد شرکت نمايند. 
چهارشنبه 29 ديماه- ماه بدر
 
پنج شنبه 14 بهمن- ماه نو
 
جمعه 29 بهمن- ماه بدر
 
جمعه 13 اسفند- ماه نو
 
شنبه 28 اسفند1389 - ماه بدر
 
دوشنبه اول فروردين 1390خورشيدي–اعتدال بهاري و آغاز نوروز 139خورشيدي در ساعت3:01 بامداد به وقت ايران.
طول شبانه روز در اين زمان برابر است.
 
يکشنبه 14 فروردين –ماه نو
 
پنج شنبه و جمعه اول و دوم ارديبهشت- اوج بارش شهابي شلياقي با ZHR=2ماه قبل از تربيع آخر عامل مزاحمي براي رصد اين شهابها مي باشد.
 
سه شنبه 13 ازديبهشت- ماه نو
 
پنج شنبه و جمعه 15 و16 ارديبهشت- بارش شهابي اتا دلوي با ZHR=1اين بارش ميزان شهابي پاييني دارد اما نور ماه تقريباً در کل شب مزاحم نيست.
 
شنبه 17 ارديبهشت139برابر با 7 مي ميلادي- روز جهاني نجوم در سراسر جهان با اجراي برنامه هاي ترويجي همه مردم دنيا شعار يک آسمان يک مردم را سر مي دهند . هفته نجوم که بيش از يک دهه قبل بنيان گذاشته شده است از دوشنبه 12 ارديبهشت تا يکشنبه 18 ارديبهشت 9خواهد بود تا با فرصت بيشتر و حتي در مناسبتهاي تعطيل ملي هر کشور برنامه هايي به اجرا درآيد.
 
سه شنبه 27 ارديبهشت-ماه بدر
 
چهارشنبه 11 خرداد- ماه نو
 
چهارشنبه 11 خرداد- کسوف جزيي متعلق به ساروس 118 در شرق آسيا، آلاسکا، شمال کانادا و گرينلند قابل مشاهده است که البته در کشورمان اين کسوف قابل رصد نخواهد بود. اين گرفت شصت وهشتمين كسوف از 72 خور گرفت اين ساروس محسوب مي گردد.
 
چهارشنبه 25 خرداد- ماه بدر
 
چهارشنبه 25 خرداد- ماه گرفتگي کامل ساروس 130در جنوب امريکا، اروپا، افريقا،آسيا و استراليا قابل مشاهده است. سراسر کشور پهناور ايران شاهد اين خسوف کلي مي باشند و از قضا بهترين شرايط رصد اين گرفت ماه نصف النهار مركزي ايران مي باشد. اين خسوف سي و چهارمين گرفت از 72 گرفت اين ساروس است. خسوف ساعت 22:52:55 آغاز و 02:32:14 به پايان مي رسد. گرفت كامل ماه نسبتاً طولاني و به مدت يك ساعت و چهل دقيقه از 23:52:29 تا 01:33  پس از نيمه شب ادامه دارد. رنگ قرمز ماه در اين خسوف نسبتاً تيره است.
 
سه شنبه 31 خرداد- ساعت 20:46 اين تاريخ تابستان در نيمکره شمالي زمين آغاز خواهد شد کوتاهترين شب و بدنبال آن بلندترين روز در نيمکره شمالي در همين زمان خواهد بود.
 
جمعه 1تير- ماه نو
 
جمعه 1تير1390- کسوف جزيي ساروس 156 که فقط در سواحل قطب جنوب قابل مشاهده است. در سال 2011 ميلادي 4 کسوف جزيي رخ خواهد داد که از اين نظر سال بسيار جالبي محسوب مي شود. ماه قبل  هنگام ماه نو يک کسوف و اين ماه نيز يک کسوف بعدي رخ مي دهد که اين پديده به نوعي نادر مي باشد. جالب است به شما اعلام نماييم كه اين گرفت اولين گرفت از 69 كسوف اين ساروس است!
 
چهارشنبه 15 تير- ماه بدر
 
قبل از ادامه مطلب، توضيحي در اينجا لازم است كه شايد در اين نوشته و برخي آثار انجمن نجوم آماتوري ايران با اصطلاحي مواجه داريد كه برخي به معناي آن آگاهي داشته و ما صرفاً با توجه به معنا آن را بكار مي بريم اما براي آن دسته كه از محتواي اين نوع بيان آگاهي ندارند بايد عرض نمود و آن اينكه بر اساس ريشه يابي معني لغات در پارسي باستان، مرداد يعني مرگ و نيستي و امرداد يعني جاودانگي و پايندگي و چه خوب است به پاسداشت يادگار گذشته هاي دور اين سرزمين و با توجه به اينكه فارسي زبان هستيم، عليرغم نفوذ بسياري لغات عربي وحتي غربي در اين زبان، همين حدا قل ها را از دست ندهيم چرا كه شايد در جاي خود ناسپاسي در برابرگذشتگان تاريخ علم وادب ايران عزيز محسوب شود.
 
شنبه اول امرداد 1390- يكي از رويدادهاي مهم نجومي كشورمان تاسيس انجمن نجوم آماتوري ايران در اين تاريخ مي باشد. اين مركز بزرگ نجوم آماتوري بصورتي قانونمند و رسمي با فعاليتهاي گسترده و از همه مهمتر به نام پر افتخار ايران مزين شده است وبعد ازميانه دهه 7خورشيدي تلاش غير رسمي خود را آغاز و در اول امرداد 8رسماً فعاليت خود را اعلام نمود. مجموعه اي كه طي بيش از يك دهه نه تنها در تهران بلكه در اقصي نقاط كشور انگيزه هاي ايجاد و تاسيس گروهها ومراكز خود جوش مردمي زيادي را ايجاد نمود ودر جوي رقابتي زمينه توسعه اين فعاليتها را در داخل بيش از پيش فراهم و حتي در عرصه هاي بين المللي نيز انجمن نجوم آماتوري ايران تا به حال ايفاي نقش نموده است. حضور انجمن نجوم آماتوري ايران در آسمان ايران به سان ستاره غريبي بود كه وعده از يك شب پر ستاره در آسمان نجوم كشور داد. هر چند كه اين سرزمين به عنوان مهد دانش اختر شناسي در عصر نوين گسترش اخترشناسي، غافل از استعدادهاي بالقوه علمي كشور در اين زمينه يعني جامعه پر توان آماتوري مانده بود كه با مجموعه اين حركت انجمن و بدنبال آن ساير گروهها مي توان گفت تا حد زيادي احيا گرديده است و همگان مستحضرند كه اين مركز هموار كننده اين راه به ظاهر پر پيچ خم و راهنما و پشتيبان گروههاي نجومي براي راه اندازي بوده و خواهد بود.
 
جمعه و شنبه 21 و22 امرداد89-بارش شهابي پرساووشي که برخي به غلط با حذف"پ" زبان پارسي آن را برساووشي مي نامند چرا که اعراب فقط حرف"پ" را در الفباي زبان خود ندارند وحرف "ب" را اجباراً جايگزين مي نمايند، در اين زمان به اوج خود مي رسدZHR=6. همه ساله براي اين بارش جذاب تابستاني آذرگويهاي(Fire ball) زيبايي پيش بيني مي شود. متاسفانه نور ماه بدر عامل مزاحم رصد شهابهاي بارش امسال است.
 
شنبه 22 امرداد- ماه بدر
 
دوشنبه31 امرداد- سياره آبي گون نپتون در اين زمان به مقابله خواهد رسيد. مقابله زماني است که زمين بين يک جرم آسماني و خورشيد باشد، عموماً در اين شرايط بهترين وضعيت براي رصد جرم مورد نظر فراهم مي گردد.
 
دوشنبه 7 شهريور- ماه نو
 
دوشنبه 21 شهريور- ماه بدر
 
جمعه اول مهر1390- پاييز در ساعت 12:34 ظهر اين روز آغاز خواهد شد. طول شب و روز در اين زمان برابر است.
در همين جا پاييز، بهار علم و تربيت را به عموم انديشمندان و جويندگان علم و معرفت تبريک عرض مي نماييم.
 
يکشنبه سوم مهر- سياره اورانوس در اين تاريخ به مقابله مي رسد و نزديکترين فاصله را اين جرم سبز آبي منظومه خورشيدي با زمين خواهد داشت. اورانوس توسط ويليام هرشل در سال 1781 ميلادي و با استفاده از تلسکوپ دست ساز اين اختر شناس آماتور که موسيقيداني حرفه اي بود کشف گرديد. اين سياره با فاصله تقريبي 3 ميليارد کيلومتر با ما در مرز بينايي و حدود قدر 6 است که در يک آسمان بدون غبار و آلودگي نوري (حتي بدون نور ماه) با چشم غير مصلح نرمال قابل رصد است.
 
سه شنبه 5 مهر- ماه نو
 
چهارشنبه 2مهر – ماه کامل
 
جمعه و شنبه 29و 30مهر- بارش شهابي جباري با ZHR=2به اوج خود خواهد رسيد. بدور از شهرها و خوشبختانه با عدم وجود نور زياد ماه شرايط مساعدي جهت رصد اين تعداد کم شهاب را داريد.
 
چهارشنبه 4 آبان- ماه نو
 
شنبه 7آبان- برجيس در وضعيت مقابله قرار خواهد گرفت. بهترين فرصت رصد غول منظومه خورشيدي را در اين شب خواهيد داست و عکسبرداري طولاني با استفاده از تلسکوپ به ثبت علائم جوي سطحي سياره از جمله لکه بزرگ قرمز مشتري (red spot) که به چشم مشتري معروف است، کمک شايان خواهد نمود.
 
جمعه 20آبان –ماه کامل
 
پنج شنبه و جمعه 26 و 27 آبان –بارش مشهور ساليانه اسدي باZHR=4در اين تاريخ به اوج خود خواهد رسيد اين بارش بازمانده دنباله دار دارتمپل تاتل 55p مي باشد که هر 3/33 سال يکبار مدار خود را از ذرات پر مي کند که در برخورد با زمين بارش شخانه اي زيبايي را بوجود      مي آورد. آخرين بار در زمستان 1376 خورشيد اين دنباله دار از حضيض خورشيدي خود گذشت و طي ساليان بعد تا 1381 بارشهاي بسيار جالبي را شاهد بوديم. امسال ماه در تربيع آخر هنگام اين بارش شهابي خواهد بود.
 
جمعه چهارم آذر- ماه نو
 
جمعه چهارم آذر- آخرين کسوف جزيي در سال 2011 ميلادي در اين روز رخ خواهد داد که بر فراز قطب جنوب و جنوب افريقا قابل مشاهده است اين کسوف نيز در ايران قابل رصد و مطالعه نخواهد بود.
 
شنبه 19 آذر –ماه کامل
 
شنبه 19 آذر- آخرين خسوف کامل سال 2011 ميلادي در اين شب حادث مي شود. بيشتر مناطق اروپا، شرق افريقا، آسيا، استراليا و اقيانوس اطلس شاهد اين رويداد كه بيست و سومين گرفت از 71 خسوف ساروس 135 است، خواهند بود. اساساً خورشيد گرفتگي (کسوف) در منطقه اي محدود و خسوف (ماه گرفتگي) در نيمي از کره زمين که شب را سپري مي نمايد(نيمکره جنوبي و شمالي) قابل مشاهده است بنابر اين اينگونه مي توان گفت مردم کمي کسوف را مشاهده مي کنند و اين در حالي است که نيمي از جمعيت کره زمين (بيش از 3 ميليارد نفر) خسوف را مي توانند شاهد باشند و اين در حالي است که در هر سال بين5-2 کسوف و 3-خسوف حادث مي شود.(خسوف ار کسوف کمتر رخ مي دهد) اما مردم بيشتر ماه گرفتگي را ياد دارند. خسوف كامل 19 آذر9در هنگام طلوع ماه در كشورمان قابل رويت خواهد بود. اين گرفت ساعت16:15:42 آغاز و ساعت 19:47:58 پايان مي يابد. خسوف كامل ساعت 17:36:16 آغاز و پس از 51 دقيقه 18:27:24 پايان و گرفت جزيي مرحله بعد اغاز مي گردد. رنگ قرمز ماه در اين گرفت تقريباً روشن خواهد بود.
 
سه شنبه و چهارشنبه 22و23 آذر- بارش شهابي جوزايي با ZHR=6به اوج خود مي رسد عدم حضور ماه در آسمان فرصت خوبي براي بارش امسال محسوب مي شود. عامل بارش شهابي نه يک دنباله دار بلکه يک سيارک به نام فيتون320مي باشد.
 
چهارشنبه 3آذر ساعت 9 صبح خورشيد به نقطه انقلاب زمستاني رسيده و در نيمکره شمالي زمين زمستان با طولاني ترين شب و کوتاهترين روز آغاز خواهد شد و اين در شرايطي است که در همين زمان ساکنان نيمکره جنوبي زمين آغاز تابستان و فصل گرما را تجربه مي کنند.
 
يك شنبه4 دي- ماه نو
 
اميد است اين اطلاعات نجومي هديه اي هر چند ناچيز به جامعه اقليتهاي ديني کشورمان در آستانه سال نو ميلادي باشد. ياد آوري اين نکته مهم ضروري است که جهت حفظ حقوق معنوي حتماً لازم است در هر نوشتار، گزارش و يا پايگاه اينترنتي در داخل و خارج از ايران که از مطالب اين تقويم نجومي استفاده مي شود، نام کامل انجمن نجوم آماتوري ايران و آدرس کامل پايگاه اينترنتي آن ذکر گردد.
تا درودي ديگر بدرود


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون