*** قابل توجه ثبت نام کنندگان دوره های آموزشی انجمن؛ بزودی کلاسهای ستاره شناسی مقدماتی و اخترشناسی رصدی آغاز خواهد شد. واحد آموزش***    
 جمعه 24 آذر 1396 | 26 ربيع الاول 1439 | 15 دسامبر 2017
مسير :
»
»
»
همراه باگروه آموزش كاربردي انجمن نجوم آماتوري ايران

همراه باگروه آموزش كاربردي انجمن نجوم آماتوري ايران
يكشنبه 21 آذر 1389 - 02:30 | شاخه : | 3503 بازدید | 0 دیدگاه
مونا كريمي نژاد -
گشت رصدي مرنجاب تاريخ : 18 و 19/9/89                                     
 
هدف از اين گشت رصدي : وداع با آسمان پاييز وشناخت هر چه بيشتراجرام اعماق آْسمان
 
 
به منظور آشنايي با آسمان اواخر پاييز يا به عبارتي وداع با اين فصل و استقبال از آسمان زمستان, گروه آموزش كاربردي انجمن نجوم آماتوري ايران گشت رصدي به مقصد كاروانسراي مرنجاب واقع در شهرستان آران و بيدگل كاشان , استان اصفهان در نظر گرفت . اين كاروانسرا به دستور شاه عباس صفوي در كنار قنات مرنجاب براي تامين امنيت منطقه بنا نهاده شده است و از دهستان كويرات شهرستان آران و بيدگل در 5كيلومتري شمال شرق مركز اين شهرستان محسوب مي شود.
 
 
 
بدين ترتيب به همراه تمام گروه رصدي در روز پنجشنبه 18 آذر ماه در ساعت 12:3در محل انجمن حضور به عمل رسانديم و پس از پر نمودن چند برگه و امضاي آنها به منظور تاييد حفظ ضوابط و مقررات مختص يك گشت رصدي , در ساعت 13:15 به سمت رصدگاه حركت كرديم . در ميانه هاي راه جهت رفع خستگي و ديگر نيازهاي افراد , توقفي 5-1دقيقه اي داشتيم تا اينكه در ساعت 18:3شامگاه، به منظور رصد ماه و عكاسي از آْن در كوير و در مسير كاروانسرا توقف كرديم و پس از پياده شدن از اتوبوس به مدت 3دقيقه رصد و عكاسي از ماه و آسمان داشتيم،  سپس به مسيرمان ادامه داديم. با اينكه ديگر شب بود و از داخل اتوبوس محيط بيرون و زيبايي كوير ناپيدا گشته بود , ولي به بهترين نحو نزديكي به كاروانسراي تاريخي زيگورات ( محل عبادت / كاروانسراي مرنجاب ) را مي شد احساس كرد . اين حس واقعا زيبا همچنان در تمام اعضا به شكلي بارز هويدا بود تا اينكه در ساعت 20:45 شب به محل مورد نظر رسيديم .
 
طبق فرمايشات جناب آقاي مهندس عتيقي , مدير انجمن و مسئول اين گشت رصدي , پس از صرف شام به دور هم جمع شديم و به صحبت هاي ايشان جهت برگزاري هر چه بهتر برنامه رصدي گوش فرا داديم و نقشه آسمان اين شب در مرنجاب و بروشورتوضيخات در مورد كاروانسرا بين شركت كنندگان توزيع شد. پس از آن به محوطه خارج از كاروانسرا رفتيم و تمامي افرادي كه به همراه خود تلسكوپ و يا دوربين دو چشمي آورده بودند , پس از يافتي مكاني مناسب آنها را براي رصد بر روي پايه هايشان قرار دادند . سپس سركار خانم غفراني ( كارشناس اين برنامه رصدي ) توضيحاتي را در ارتباط با آشنايي اوليه با آسمان شب و صور فلكي به اعضاي گروه دادند . نحوه يافتن چهار جهت اصلي و نام بردن چند صورت فلكي آشناي آسمان پاييز: دب اكبر , دب اصغر , جبار ( شكارچي ) , خوشه پروين ( هفت خواهران ) , ذات الكرسي ( ملكه يا خداوند كرسي ) , قيفاووس ( سلطان ) , آندرومدا ( زن به زنجير كشيده و دختر ذات الكرسي و قيفاووس ) , پرساووش ( قهرمان و ناجي آندرومدا و قاتل مدوسا جادوگر عفريته ) , ممسك العنان ( ارابه ران به همراه آلفاي آن عيوق ) , فرس اعظم ( اسب بالدار ) , ثور ( گاو به همراه آلفايش الدبران ) , خرگوش (ارنب كه در پايين پاي صورت فلكي جبار قرار دارد ) , كلب اكبر ( سگ بزرگ كه شعراي يماني آلفاي آن محسوب مي شود
 
 كه به آن شباهنگ نيز گفته مي شود ) , كلب اصغر ( سگ كوچك كه ستاره شامي آلفاي آن مي باشد ), جزو مسائلي بودند كه توسط خانم غفراني توضيح داده شدند.
لازم به ذكر است كه در آن شب رصدي بي نهايت زيبا , شهابهاي زيبايي از بارش شهابي جوزائي كه پيش رو است را شاهد بوديم كه زيبايي شب رصديمان را چندين برابر نمود . رصد سياره برجيس(مشتري معروف) به همراه چهار قمرش كار بس جذابي بود كه در آن شب توسط دوربين دو چشمي 80×2انجام داديم . رصد تا ساعت 1:3بامداد ادامه داشت تا اينكه گروهي از افراد به دليل احساس سرما و خستگي استراحت كوتاهي داشتند . با رفتن آن گروه تنها سه نفر براي ادامه رصد حضور داشتيم ( سركار خانم غفراني و جناب آقاي عليرضاخليلي و اينجانب ) . در طي انجام برنامه رصدي در آن شب موفق به رصد سه جرم مسيه M38  و M37  و M36  در صورت فلكي " ممسك العنان " شديم و سپس به كمك كتاب راهنماي رصد اجرام سماوي و نقشه صور فلكي گردون ديگر صورت هاي فلكي را نيز رصد كرديم. M101  واقع در صورت فلكي دب اكبر به دليل قدر بالايش به خوبي رصد نشد و تنها با دقت بسيار زياد از پشت تلسكوپ دابسوني نيوتوني 1اينچي Mead  آمريكا , به صورت ابري كمرنگ ديده مي شد.
 
حدود ساعت 2:45 بامداد بود كه صورت فلكي سنبله را رصد كرديم و به دنبال آن صورت فلكي كوچك " غراب " را نيز موفق به شكار شديم . به دنبال آن تصميم گرفتيم سياره كيوان حلقه برگردن( زحل) را كه در بالاي ستاره سماك اعزل بود رصد كنيم . البته براي يك لحظه مكان اصلي آنرا با يك ستاره اشتباه گرفتم كه پس بررسي مجدد موفق به رصد آن گشتم . بسيار با شكوه و زيبا بود و از مشاهده آن نهايت لذت را برديم . مخصوصا اينكه قمر تيتان در كنار به زيبايي خود نمايي مي كرد . سپس به سراغ صورت فلكي عوا ( گاوران ) و آلفاي آن " سماك رامح " رفتيم و آن را نيز در آسمان زيبا و پر ستاره شب مشاهده كرديم . در آن حوالي صورت فلكي ا‍‍ژدها ( تنين ) نيز حضور داشت و خود را خالي از نصيب نگذاشتيم و آن را هم رصد كرديم . حدود ساعت 3:15 صبح بود كه سياره ناهيد(زهره) از زير صورت فلكي خوشه( سنبله ) و تقريبا مابين سماك اعزل و سماك رامح طلوع كرد سياره اي سفيد رنگ و زيبا و درخشان. تقريباً ساعت 4 صبح بود كه كم كم ساير اعضاي گروه دوباره به ما پيوستند و عده اي از آنان مشغول به عكاسي از زحل و زهره ( ونوس يا ناهيد ) شدند .در همان لحظه بود كه جناب آقاي عتيقي با كاري بسيار زيبا همه ما را با صحنه اي بسيار حيرت انگيز شگفت زده كردند . از آنجايي كه تلسكوپ نيوتوني Mead 1اينچ كه پيشتر راجع به آن تو ضيحاتي دادم قدرت 5تا 30برابر بزرگنمايي را داشت , ايشان با جايگذاري يك عدسي mm7/4 Ultra wide angle  بزرگنمايي ناهيد و كيوان را بسيار بالاتر از اندازه نخست آن ها در پشت تلسكوپ نشان دادند . با كيفيت بالايي كه تلسكوپ و چشمي مذكور داشت واقعاً لحظه اي بس زيبا و حيرت آور براي من و برخي دوستان گروه بود. بد نيست ياد آور شوم گرماي چاي و كيكهاي اشتها آور همراه آن در فاصله هاي زماني بر انرژي گروه مي افزود.
 
حدود ساعت 5:46 صبح بود كه آسمان كم كم رو به روشنايي مي گراييد و ما خود را جهت عكاسي از لحظه به ياد ماندني فلق آماده كرديم . از ساعت 6:06 به مدت 4دقيقه عكس برداري از نور صبحگاهي را انجام داديم تا اينكه ساعت 7:04 صبح خورشيد با شكوه خاصي از افق پيدا گشت . از آن لحظه نيز با طلوع با شكوه مهر تابان در كوير مرنجاب عكاسي كرديم . پس از اتمام كار عكاسي جهت كوير نوردي و عكاسي از تپه هاي شني به سمت " تپه دست كن " كه از آران و بيدگل در 4كيلومتري كاروانسرا واقع شده است حركت نموديم .پس از اينكه به محل مورد نظر رسيديم , تنها 45 دقيقه وقت داشتيم تا از محيط كوير عكاسي كنيم و در صورت تمايل تپه نوردي كنيم . به همراه تمام گروه به سمت تپه دستكن حركت كرديم و از همان ابتدا به دليل زيبايي بي نظير شنزارهايش عكاسي را آغاز نموديم . زيبايي كوير و شكوه حركت ماسه ها در زير نوازش باد آنچنان مرا مست كرد كه زمان از دست اينجانب و برخي دوستان گروه خارج گشت و با 15 دقيقه تاخير به اتوبوس رسيديم  و به خاطر اين تاخير تمام اعضاي گروه فرصت تماشاي حوض سلطان و درياچه نمك كه در 1كيلومتري كاروانسرا واقع است را از دست دادند و تنها افسوس نديدن آن به دل ماند و بس... كه متاسفانه همه اش تقصير ... بود.
 
در ساعت 9:55 همه اعضا به سمت اتوبوس بازگشتند و جهت صرف صبحانه دوباره به سمت كاروانسرا حركت كرديم . ساعت 10:33 به محل كاروانسرا رسيديم و پس از صرف صبحانه اي مفصل با نان محلي ووو، در ساعت 11:1به مقصد تهران آنجا را ترك گفتيم . در هنگام بازگشت يك توقف 15 دقيقه اي در مجموعه مهتاب داشتيم و ساعت 7 جمعه شب به محل انجمن رسيديم . البته مملو از شور و انرژي كه همه و همه اش از آن روز بس زيبا و همراهي با جناب مهندس عتيقي نشات مي گرفت. و جا دارد از ايشان، كارشناسان و ساير دوستان اين برنامه بخاطر مهرباني ها و جان فشاني هايشان براي جذب هر چه بيشتر افراد, چه كودكان و چه بزرگسالان به سمت علم زيباي نجوم , به سهم خود سپاس گزاري ويژه اي دارم .
 
به اميد رصدي ديگر در زير سقف هتل چند هزار ستاره آسمان شب...
 
عكسها از: مسعود عتيقي


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون