*** قابل توجه ثبت نام کنندگان دوره های آموزشی انجمن؛ بزودی کلاسهای ستاره شناسی مقدماتی و اخترشناسی رصدی آغاز خواهد شد. واحد آموزش***    
 جمعه 24 آذر 1396 | 26 ربيع الاول 1439 | 15 دسامبر 2017
مسير :
»
»
»
بارش شهابي نه چندان دل چسب

بارش شهابي نه چندان دل چسب
يكشنبه 23 آبان 1389 - 02:30 | شاخه : | 1274 بازدید | 0 دیدگاه

چهارشنبه 26 آبان: اين تاريخ را در تقويم نجومي خود براي هر سال به ياد داشته باشيد.
يكي از معروف ترين بارشهاي شهابي سالانه، بارش شهابي اسدي است. در حقيقت ذرات بازمانده از دنباله دار مشهور تمپل تاتل 55p که هر 3/33 سال يکبار بدور خورشيد مي گردد و پنجاه و پنجمين دنباله داري است که مدار آن به محاسبه در آمده است عامل اين بارش مي باشد. اين دنباله دار آخرين بار در زمستان 1376 خورشيدي به کمترين فاصله با خورشيد و زمين رسيد.(حضيض خورشيدي) به علت آنکه زود به زود اين دنباله دار به ملاقات خورشيد مي آيد و چند سال قبل و بعد از عبور از حضيض خورشيدي بهترين بارشها را انتظار داريم تا سال 1381 در مورد اين بارش همين گونه بود.
هنوز هم متوقع مشاهده تعدادي شهاب در اين بارش هستيم و امسال امكان مشاهده حدود 2شهاب در ساعت براي آن پيش بيني شده است. متأسفانه نور زياد ماه نزديک به بدر مزاحم رصد اين تعداد كم شهاب در بارش امسال خواهد بود و به همين دليل انجمن هيچگونه گشت نجومي را براي رصد آن عليرغم وجود تعطيلات پاياني هفته جاري برنامه ريزي نكرده است. کانون اين بارش صورت فلکي اسد(شير) است كه همگان به عنوان سمبل رسمي انجمن نجوم آماتوري ايران آنرا مي شناسند.


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون