مسير :
»
»
»
تربيع اول ماه

تربيع اول ماه
چهارشنبه 18 دي 1387 - 19:30 | شاخه : | 1886 بازدید | 0 دیدگاه


 
با عرض سلام و آرزوي قبولي طاعات و عبادات تمامي مومنين در ماه شريف و پر برکت رمضان

يکي از دوستان گراميم از بوشهر تماس گرفتند و فرمودند با اينکه امشب ، شب هفتم ماه رمضان است اما ماه در حالت تربيع قرار ندارد. اين دوست گرامي نگران اين موضوع بودند که اين مساله باعث شود که گروهي تصور کنند ماه رمضان يک روز زودتر از آنچه که بايد ، آغاز شده است.
پس از اين تماس تلفني ، به روي بام رفتم و با دوربين ، عکسي از ماه گرفتم. همانگونه که در عکس مشاهده ميشود ، فاز ماه به 50% ( تربيع) نرسيده است. محاسبات هم نشان ميدهد در لحظه گرفتن اين عکس ، فاز ماه حدود 40.6% بوده است. فردا شب ( سه شنبه 28 شهريور ) در ساعت 20:01 به وقت رسمي ايران ، فاز ماه به 50% خواهد رسيد. شايد کساني که ماه مبارک رمضان را از جمعه 23 شهريور آغاز کرده اند تصور کنند ، وقوع تربيع اول در شامگاه سه شنبه 28 شهريور دليل محکمي است براي اينکه ماه رمضان بايد از جمعه آغاز ميشد؛ اما اين استدلال صرفا" بر مبناي يک باور عمومي استوار شده و مبناي علمي ندارد. عموم مردم تصور ميکنند هميشه تربيع اول بايد در شب هفتم و حالت بدر ( روشن شدن تمامي قرص ماه ) بايد در شب چهاردهم ماه قمري مشاهده شود. اين تصور ، در غالب مواقع عينيت نيز مي يابد اما هميشه مصداق پيدا نمي کند. برخي نيز تصور ميکنند که اين مشکلات ( وقوع تربيع در شب هشتم ماه قمري ) از زماني شروع شده که رويت هلال با ابزار پذيرفته شده است و اگر مبناي اعلام اول ماه ، همان رويت با چشم غير مسلح باشد ديگر چنين مسائلي روي نخواهد داد. لکن اين موضوع نيز واقعيت ندارد و با ذکر دو مثال عدم صحت هر دو نظر را به اثبات خواهيم رساند. به دو مثال زير که در آن فرض شده است مبناي اعلام اول ماه ، رويت هلال با چشم غير مسلح باشد توجه فرماييد :

1- در شامگاه دوشنبه 16 مي 1988 هلال شوال 1408 در افق شهر کرمانشاه در وضعيتي قرار گرفته بود که امکان رويت آن با چشم غير مسلح وجود داشته است. بنابراين بر مبناي رويت هلال با چشم غير مسلح ، دوشنبه شب ، شب اول ماه شوال و يکشنبه شب بعدي ( 22 مي ) مصادف با شب هفتم ماه شوال بوده است.
2- در شامگاه سه شنبه 24 اکتبر 2006 هلال شوال 1427 در افق شهر کرمانشاه در وضعيتي قرار گرفته بود که امکان رويت آن با چشم غير مسلح وجود داشته است. بنابراين بر مبناي رويت هلال با چشم غير مسلح ، سه شنبه شب ، شب اول ماه شوال و دوشنبه شب بعدي (3اکتبر) مصادف با شب هفتم ماه شوال بوده است.

در مثال اول ، فاز ماه در لحظه غروب خورشيد يکشنبه 22 مي برابر با 40.33% بوده است. در ساعت 20:01 شامگاه دوشنبه 23 مي ( شب هشتم ماه شوال 1408 ) فاز ماه برابر 50% ( تربيع ) بوده و بنابراين مردم کرمانشاه تربيع را در شب هشتم ماه قمري شاهد بوده اند.
در مثال دوم ، فاز ماه در لحظه غروب خورشيد سه شنبه 7 اکتبر برابر با 57.79% خواهد بود. بنابراين مردم کرمانشاه در حالي شب هفتم ماه شوال 1427 را آغاز کرده بودند  که ماه حدود 18 ساعت قبل از آن ( شب ششم ماه شوال ) ، از تربيع خارج شده بود.
در اين خصوص مثالهاي متعدد و جالبتر ديگري نيز وجود دارد. اين موضوعي بوده است که استاد ارجمند جناب آقاي مهندس مير سعيد مطالعه زيادي در رابطه با آن انجام داده اند و مثالهاي بسيار جذابتري را سراغ دارند که شايد باور آن براي مردم سخت باشد ؛ اما کاملا" واقعيت دارد. تربيع اول در اکثر موارد در شب ششم و يا هفتم ماه قمري مشاهده خواهد شد اما امکان مشاهده آن در شب پنجم و يا هشتم ماه نيز وجود دارد. از مشاهده تربيع و زمان وقوع آن ، نميتوان در مورد روز اول ماه ، به برداشت صحيحي رسيد. اين وضعيت در مورد حالت بدر نيز صدق ميکند.
با احترام
عليرضا بوژمهراني
27 شهريور 1386
 


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون