مسير :
»
»
»
شش کهکشان مارپيچي در ميان عکس هاي جديد مي درخشند

شش کهکشان مارپيچي در ميان عکس هاي جديد مي درخشند
يكشنبه 16 آبان 1389 - 02:30 | شاخه : | 7304 بازدید | 0 دیدگاه
سمانه شاپوري-
عکس هاي جديد کيهاني, شش کهکشان مارپيچي بسيار دور را با زيبايي تمام نشان مي دهند. اين تصاوير توسط تلسکوپ بسيار بزرگ Chile و به کمک دوربين مادون قرمز HAWK-1 در رصدخانه اروپاي جنوبي تهيه شده است که کهکشان ها را از ميان ابرهاي مبهم از جنس خاک وگاز آشکار مي کنند.
به گفته مسئولESO, غبار درخشان و اکثر اوقات لکه ها و نواحي محو و پنهان درمنطقه قابل رويت طيف پرتو نور , جزئيات ساختار کهکشاني را نشان مي دهندولي خصوصيات ريزتر کهکشان ها  در مادون قرمز مشخص مي شود .
 محققان مي گويند اين عکس ها مي توانند به اخترشناسان براي فهم الگوهاي ايجاد وگسترش کهکشان هاي مارپيچي کمک کنند.
 
.1يکي از اين تصاوير کهکشان NGC5247را نشان مي دهد که با فاصله 65 ميليون سال نوري در ضورت فلکي سنبله قرار دارد. نمايش دو بازوي بزرگ کهکشان وروي آن که به نظر مي رسد به طرف زمين است, نماي بسيار خوبي از ساختار مارپيچي اين کهکشان را نشان مي دهند.
 
HAWK-1  .2 همچنين تصويري از کهکشاني دريافت کرده که به عنوان جرم صدم مسيه ياNGC4321 شناخته مي شود.اين نما طرح بسيار باشکوهي از کهکشان مارپيچي را نمايش مي دهد و بازوهاي چرخشي هم در تصوير خيلي خوب مشخص شده اند.NGC4321 با فاصله 5ميليون سال نوري از زمين قرار گرفته و عضوي از کهکشان هاي خوشه سنبله است که در صورت فلکي گيسو قرار دارد.
 
.3اين سري عکس ها نشان مي دهند که بازو هاي کهکشان ديگري با نام  NGC130از دو انتهاي نوار مرکزي اصلي گسترده مي شوند.اين کهکشان هم با فاصله 65 ميليون سال نوري از زمين ودر صورت فلکي نهر قرار دارد.
 
.4تصوير بعدي مربوط به NGC403مي باشد اين کهکشان با فاصله75 ميليون سال نوري در سنبله قرار داردکه در سال2007 منجم آماتور ژاپني (Takao Doi) موفق به کشف يک ابر نواختر درون آن شد.
 
.5کهکشان مارپيچي NGC2997با فاصله اي حدود 3ميليون سال نوري از زمين در صورت فلکي تلمبه قرار دارد .اين کهکشان درخشان ترين عضو در کهکشان هاي ابرخوشه اي محلي است. گروه محلي ما که راه شيري جزئي از آن محسوب مي شود, خود بخشي از ابرخوشه محلي است.
 
.6همچنين ششمين کهکشان رويت شده در تصاوير کهکشان NGC1232 مي باشد که با فاصله 65 ميليون سال نوري از زمين در صورت فلکي جوي قرار دارد.اين کهکشان جزو کهکشان هاي مارپيچي متوسط رده بندي شده است يعني جايي بين کهشان هاي بسته و غير بسته مارپيچي.
     
منبع: سايت Space.com
(Six Spiral Galaxies Shine Bright in New Photos)  


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون