مسير :
»
»
»
برخوردفضاپيماي ناسا با دنباله دار فعال Hartley 2

برخوردفضاپيماي ناسا با دنباله دار فعال Hartley 2
سه شنبه 4 آبان 1389 - 01:30 | شاخه : | 1349 بازدید | 0 دیدگاه
 سمانه شاپوري-
فضاپيماي  EPOXI در مسيري قرار دارد که بعد از 435 مايل حرکت بدون توقف در ماه نوامبر با دنباله دار Hartley2 برخورد خواهد کرد.به گفته دانشمندان تمام سيستم هاي فضاپيما به سمت برخورد نزديک با يکي از کوچکترين و فعال ترين دنباله دار که تا به حال رويت شده است, مي روند.   
LoriaFeaga مي گويد  بيليون ها دنباله داردرمنظومه شمسي وجود دارند ولي اين پنجمين بار است که فضاپيمايي آن قدر به يک دنباله دارنزديک مي شود که مي تواند از هسته آن عکس بگيرد.
مدار دنباله دار سعي مي کند تا به شکل بسيار کشيده دربيايند درواقع  هردنباله دار به نقاط دور از خورشيد سفر مي کند سپس دوباره به سمت اين ستاره تاب خورده و نزديک آن مي شود. بنابراين به اين دليل که Hartley2 درزمان برخورد در نزديکي خورشيد قرارخواهد گرفت، گرم مي شودو اين در حالي است که قبل از آن در اعماق فضا سرد شده است. پس انتظار مي رود که در مجاورت خورشيد يخ ها ي موجود در هسته دنباله دار به شدت بخار شده ,ذره هاي خاک بيرون ريخته و همچنين جت هاي گازي به خارج پرتاب شوند.
Epoxi درون کما ( قسمت نوراني باقيمانده که توسط خورشيد برافروخته شده) سقوط مي کند و هسته را احاطه مي کند. دوربين هاي فضاپيما , در تمام مدت با گرفتن عکس هاي با کيفيت بالا( 7 متر در يک پيکسل ), اين جهان جديد را با عظمت خارق العاده اش نمايان مي کند.
سباستين بسي مي گويد: " ما اميدواريم که نماهايي از صورت زخم خورده اين دنباله دار را ببينيم, ويژگي هايي همچون : دهانه ... ها , شکستگي ها و دريچه ها و ... "
" حتي مي توانيم تعيين کنيم کدام يک از ويژگي ها باعث فوران جت ها مي شوند."
ابزارهاي فضاپيما از قبل براي اهداف متحرک خود برنامه ريزي شده اند.
آقاي Besse در ادامه مي گويد: " ما نسبتا فاصله زيادي با ديدن يک هسته داريم ولي رصدهاي روزمره ما با طيف سنج و دوربين ها ما را در شناسائي اقسام و مقادير گازها در کما ياري مي کنند و امکان يادگيري روند چگونگي رشد و باز شدن آنها را در اثر نزديک شدن به اجرام را براي ما فراهم مي کند"
هدف اين ماموريت جمع آوري جزئيات در مورد جنس هسته اين دنباله دار و مقايسه آن با ساير دنباله دار هاست. دنباله دار ها به اين دليل که مدت طولاني در فاصله دور از خورشيد قرار مي گيرند سرد هستند وترکيب خود را حفظ مي کنند. بررسي ترکيب دنباله دارها ازآن جهت مورد اهميت است که اين ترکيب ها حاوي داستان شگفت انگيزي هستند.
Besse مي گويد :"دنباله دار ها باقيمانده مصالح بناي منظومه شمسي هستند. زماني که سياره ها از مواد موجود در سحابي خورشيدي که به دورخورشيد مي چرخيد , ايجاد شدند دنباله دارها درون اين سحابي نبودند."(دنباله دار ها بعدا از باقي مانده سحابي منظومه شمسي ايجاد شده اند)
محققان اين نمونه هاي اوليه از منظومه شمسي بسيار قديمي را مورد مطالعه قرارمي دهند تامتوجه شوند که چگونه اين منظومه ايجاد شده و چگونه سياره اي داراي حيات مثل زمين را متولد کرده است.
به گفته Feaga اين پرواز به ما کمک ميکند تا بفهميم که41/2بيليون سال قبل چه اتفاقي رخ داده است.
تا به حال تنها 4 هسته بررسي شده اند.Hartley 2 با هرچه تا به حال ديده بوديم فرق داشت. ما به مطالعه دنباله دارهاي بيشتري نياز داريم تا بفهميم که از چه لحاظي دنباله دارها مثل هم هستند واز چه جهاتي متفاوتند
EPOXI تنها تصوير محدودي ازجهان جديد را نشان نمي دهد بلکه نشان دهنده تصويري گسترده از تاريخچه دنباله دار مي باشد.
"اين فضاپيما براي برخورد نزديک ساخته شده است.ابزارهاي اين سفينه و رصدهاي برنامه ريزي شده ما براي اين نوع ماموريت ها  بهينه سازي شده اند.هنگام برخورد عميق, فضاپيما درنزديکي دنباله دارTempel 1 حرکت مي کرد سپس ابزارهايش  به دور از هسته نگه مي دارد تا آن ها ار بقايايي که به سمت بيرون از دنباله دار پرت مي شوند حفظ کند."
او ادامه داد که ما منتظر دريافت اطلاعات از اين فضا پيما هستيم تابه سرعت کاربر روي داده ها را آغاز کنيم
و قطعا ساعت ها بي وقفه کار خواهيم کرد و منتظر اطلاعات بعدي خواهيم ماند.ما درحال جمع آوري اطلاعات هستيم ولي هنگامي که برخورد صورت بگيرد احتمالا در داده هاي ارسالي از فضاپيما غرق خواهيم شد.
 
واين تنها يک آغاز است.
 
منبع :سايت ناسا
NASA Spacecraft Hurtles Toward Active Comet Hartley
 


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون