مسير :
»
»
»
مقارنه مه و ناهيد

مقارنه مه و ناهيد
دوشنبه 29 شهريور 1389 - 02:30 | شاخه : | 1619 بازدید | 0 دیدگاه
علیرضا اسنجانی 
مقارنه از وقایع زیبا و بسیار چشم گیر برای هر بیننده علي الخصوص عاشقان آسمان می باشد که به نوبه خود جذابیت های فراوانی را به همراه دارد. این پدیده که به بیان علمی رسیدن دو جرم سماوی به نزدیک ترین فاصله زاويه اي از هم، آنهم از دید ناظر زمینی تعریف می شود. حال این اجرام می توانند سیارات ، ستاره ها ، ماه یا هر جرم دیگری باشند. مقارنه ماه با سیارات و ستاره ها، مقارنه سیارات با ستاره ها از این قبیل رخ دادها می باشند. این اتفاق به دلیل اختلاف مداری و سرعت چرخش اجرام در فضا ونهايتاً همراستا شدن ظاهري اجرام با يكديگراز ديد ناظر زميني پیش می آید. یکی از زیبا ترین مقارنه ها مقارنه سیاراتِ با روشنايي زياد مانند برجيس(مشتری) و ناهيد(زهره) با هلال ماه می باشد که بهانه این گزارش مقارنه زهره با هلال افزاينده ماه می باشد.
این ماه 3 روزه و 6 ساعته در ساعت 10:5 دقیقه صبح روز شنبه 2شهریورماه89 از افق تهران طلوع کرده و در ساعت 8:51 دقیقه عصر از افق همین منطقه به همراه سیاره ناهید غروب کرد. این ماه با 1درجه طول و شعاع 1737 کیلومتر تنها 3 ساعت و 28 دقیقه و 24 ثانیه در آسمان منطقه مکث داشته که این مکث به مقارنه با سیاره ناهید انجامید.
از این قبیل وقایع در سال به تعداد فراوان به وقوع می پیوندد که خود از جمله فعالیت های رصدی برای رصد گران و عکاسان به حساب می آید که عکس های بسیار بسیار زیبا    می توان به ثبت رساند.
عکس گزارش از: علی شیرازی


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون