مسير :
»
»
»
به استقبال شب مقابله ها!

به استقبال شب مقابله ها!
شنبه 27 شهريور 1389 - 02:30 | شاخه : | 1388 بازدید | 0 دیدگاه

مسعود عتيقي- سرويس خبرانجمن نجوم آماتوري ايران

  
در تقويم مطالعات نجومي خود شامگاه دوشنبه 29 شهريور و بامداد سه شنبه 30 شهريور راهرگز از دست ندهيد چرا كه در اين شب مشتري و اورانوس هر دو در وضعيت مقابله هستندكه تقريباً در هر قرن يك بار اين پديده ها همراه هم رخ خواهند داد.
با وجود اينكه هر 13 ماه برجيس (مشتري) و زمين و خورشيد به گونه اي قرار مي گيرند كه زمين ميان برجيس و خورشيد قرار مي گيرد اما اين بار برجيس 75 ميليون كيلومتر نزديكتر از مقابله قبلي خواهد بود كه تا سال 1401 خورشيدي چنين رويدادي را نمي توان مشاهده كرد.
در اين شب خطوط جوي، لكه قرمز بزرگ مشتري و اقمار آن كه آقاي گاليله 400 سال پيش آنها را به صورت بسيار كوچك در اطراف اين سياره مشاهده كرده بود، براي تلسكوپ هاي زميني با كيفيت عالي قابل مشاهده خواهند بود.
عكاسي با تلسكوپ و دوربين هاي قابل نصب بر روي تلسكوپ را براي ثبت جزئيات اين سياره و اقمار آن مي تواند بسيار موثر باشد.
سياره برجيس در اين شب به راحتي با چشم غير مسلح به عنوان پرنورترين جرم ستاره مانند آسمان همزمان با غروب خورشيد در افق غرب، از افق شرق طلوع مي كند و مقارن با نيمه شب در نصف النهار محلي ناظر ( تقريباً در بالاي سر) ديده خواهد شد.
سياره اورانوس با جدايي زاويه اي 8/0 درجه در نزديكي برجيس با يك تلسكوپ كوچك آماتوري و يا با يك دوربين دوچشمي نجومي به رنگ سبز آبي قابل مشاهده است.
موضوع جالب اين است كه اورانوس نيز در اين شب در وضعيت مقابله قرار خواهد داشت و به همين دليل اين شب را شب مقابله ها ناميده اند كه تقريبا در هر قرن يك بار رخ مي دهد.
تا بامداد روز سه شنبه 30 شهريور فرصت براي مطالعه دقيق تر اين اجرام پيش روي رصدگران قرار دارد و طي شب هاي قبل و بعد نيز اين فرصت تقريباً وجود دارد.
برجيس به دليل اين نزديكي با زمين چند برابر قدر پرنورترين ستاره و هم دوش با ملكه آسمان شامگاهي يعني سياره ناهيد، درخشندگي بالايي را از خود نشان مي دهد. اين روزها وشبها آماتورهاي زيادي از برخورد شهابها و... با برجيس غول پيكر گزارشهايي داده اند كه  شايد نزديكي اين شبها بر جذابيت چنين رصدهاي احتمالي نيز بيافزايد.
سياره برجيس يا همان مشتري معروف كه ايرانيان باستان به آن 'زاوش' و 'هرمزد' نيز مي گفتند از جمله پديده هاي عجيب منظومه ما محسوب مي شود.
علت اين امر را در موضوعات مختلفي از جمله اينكه قطر برجيس 12 برابر قطر كره زمين است عنوان كرد و افزود: اين سياره با قطري حدود 143 هزار كيلومتر به نوعي غول منظومه خورشيدي ما محسوب مي شود و وجود اقمار بسيار (64 قمر) از ديگر ويژگي هاي خاص اين سياره است. از ديگر ويژگي هاي برجيس به وجود كوچكترين و بزرگترين قمر منظومه خورشيدي در اطراف اين سياره مي توان اشاره كرد. قمر 'لدا' با قطري حدود 10 كيلومتر كوچكترين و قمر 'گانيمد' با قطري برابر با پنج هزار و 260 كيلومتر(بزرگتر از ماه قمر زمين و حتي بزرگتر از سياره تير) بزرگترين قمر منظومه خورشيدي هستند كه به دور سياره برجيس درگردشند. پيچيدگي هاي جوي سياره كه با رنگ هاي مختلفي درون تلسكوپ خود را نمايان مي سازند و گردبادهاي عظيمي كه چندين قرن همچون لكه غول پيكر قرمز در روي مشتري ظاهر مي شوند نيز از جمله عجايب اين سياره هستند.
وجود فشار چند ميليون اتمسفري آن هم در لايه هاي مياني سياره غول پيكر برجيس و دماي 40 هزار درجه سانتيگرادي در هسته اين سياره باعث شده كه برجيس 5/2برابر انرژي دريافتي از خورشيد را از خود منتشر كند.
خوب است بدانيد سياره برجيس را خورشيد ناكام ناميده اند زيرا عليرغم آن كه 380 بار از زمين پرجرم تر است اما مي بايست 80 بار پرجرم تر از وضعيت فعلي مي بود تا بتواند به ستاره اي كوچك تبديل شود.

 

 


اشتراک گذاری در:

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کد امنیتی:
(از چپ به راست)
https://telegram.me/iranastronomy
هم اکنون